A legjobb ingatlanokra már licitálnak a vevők, de azért még az alku a gyakoribb

A legjobb ingatlanokra már licitálnak a vevők, de azért még az alku a gyakoribb
2022. 04. 14., 14:40

A kereslethangsúlyos ingatlanpiacon a legjobb ingatlanokra már sokszor licitálnak a vásárlók, ugyanakkor a vevők többségének még mindig van lehetősége kedvező módon befolyásolni a vételárat. Az eladó által meghirdetett összegért már csak a lakások közel negyede talál új tulajdonosra. A vevők az adásvételek több mint 70 százalékában tudják alkupozíciójukat érvényesíteni a Duna House adatai alapján.

Az elmúlt években az ingatlanpiacon fokozatosan erősödött a kereslet, köszönhetően a családi és otthonteremtési programoknak, valamint az elmúlt időszakban a befektetési hullám újbóli erősödésének is. A keresleti piacon a vevők sokszor nehezebben tudnak kedvezőbb árat kialkudni, de azért a legtöbb eladó még hajlandó engedni a kínálati árból.

„2022 első negyedévében, a Duna House által bonyolított adásvételi tranzakciók 4,2 százalékában keltek el a hirdetési árnál magasabb összegért a használt ingatlanok. Ez az arány növekvő tendenciát mutat, a tavalyi azonos időszakhoz képest több mint 2 százalékponttal emelkedett – mondta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.  – Elsősorban a különleges adottságokkal és népszerű lokációval rendelkező ingatlanokra licitálnak a vevők, amelyeknél átlagosan 4-5 százalékkal is emelkedhet a végső ár. Jellemzően a befektetési céllal vásárlók nyitottak a licitre, főleg a jó, kiváló állapotú, illetve újépítésű lakások esetében. Az elmúlt időszak értékesítési adatai alapján a legnagyobb értékű licit 15,1 millió forinttal többet jelentett az eladónak, mint amennyiért eredetileg meghirdette otthonát. Arányait tekintve viszont a negyedév rekordját egy +31,2 százalékos licit megvalósulása jelentette.”

A legfrissebb Duna House Barométer szerint idén márciusban változó képet mutatott a vevői alkupozíció – ingatlantípus szerint és regionális szinten egyaránt. A fővárosi panellakások tekintetében 1-1 százalékponttal módosult az alku mértéke az egy évvel korábbi adatokhoz képest: Budán 3 százalékra nőtt, Pesten viszont 2 százalékra csökkent. A vidék is hasonló képet mutatott: az elmúlt negyedév tranzakciós adatai alapján keleten 2, nyugaton pedig 3 százalékot lehetett alkudni a panellakások árából.

A budai és pesti téglalakások esetében is stagnált a vevői alku mértéke, a belső kerületekben viszont a korábbi 7-ről, 5 százalékra csökkent a tavalyi első negyedéves adatokhoz képest. Vidéken, az ország keleti részén kicsit szerencsésebbek voltak azok az ügyfelek, akik ilyen típusú ingatlanra szerződtek, hiszen itt 6 százalékra emelkedett ez a mutatószám. A nyugati területeken pedig változatlanul 5 százalékos alkuval lehetett új otthont vásárolni.

„Tapasztalataink alapján alkudni is főleg a befektetési céllal vásárló ügyfelek szoktak, az eladók részéről pedig inkább azok engednek az árból, akik nagyobb lakásba költöznének és az idő sürgeti őket, vagy örökségük értékesítésétől várnak bevételt, amiből könnyebben engednek” – tette hozzá Benedikt Károly. A Duna House elemzési vezetője szerint az eladók esetében az ingatlan irányárának meghatározása és a vevői ajánlatok – legyen szó akár alkuról vagy licitről – kezelése sok esetben okoz gondot, amely következtében súlyos anyagi veszteség is érheti őket. Annak érdekében, hogy minimálisra szorítható legyen a különbség az elgondolt, remélt profit és a tranzakció tényleges vételára között, javasolja egy ingatlanszakértő eladási folyamatba történő bevonását.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS