VOSZ: a hazai kkv-kat nyitott kapuk várják Kínában

VOSZ: a hazai kkv-kat nyitott kapuk várják Kínában
2023. 06. 12., 15:52

A Zhejiang tartományhoz tartozó Ningbóban rendezték meg az idei Kína – Közép- és Kelet-Európai Országok (CEEC) Expót, amelynek ezúttal Magyarország volt a díszvendége. Az eseményen részt vett dr. Kovács Patrik, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) nemzetközi ügyekért felelős társelnöke is.

A „Gyakorlati együttműködés a közös jövőért” címmel megrendezett vásáron nem egészen háromezer kiállító, több mint 10 ezer vásárló és mintegy 100 ezer látogató vett részt. A szervezők szerint az esemény során több mint 10 milliárd jüan (1,43 milliárd dollár) értékű üzleti tranzakció valósulhatott meg a kelet-közép-európai termékekkel kapcsolatban.

A megnyitó ünnepségen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter többek között elmondta: „Magyarország példája azt bizonyítja, hogy sokat lehet nyerni a Kínával való tisztességes és konstruktív együttműködésből”.

Ningbo: fókuszban a közép-kelet-európai üzleti együttműködések

A majdnem magyarországnyi lélekszámú, kikötővel, vámhivatallal is rendelkező kelet-kínai Ningbo egyre erősebb figyelmet kap a kelet-közép-európai országoktól – írja a China Daily információi alapján a Zhejiang China.

Hozzáteszik: tavaly a Ningbo Közép- és Kelet-Európából származó importja elérte a 11,2 milliárd jüant, ami több mint kilencszeres növekedés 2016-hoz képest, miközben az idei év első negyedévében a város importja a kelet-európai régióból éves szinten 102 százalékkal, 4,39 milliárd jüanra nőtt.

Arról is írnak, hogy tavaly évvégéig 176 projekt valósult meg Ningbo és a kelet-közép-európai országok között, 1 milliárd dollárt meghaladó kétirányú beruházással.

A város azt is közölte, hogy május végén új közvetlen járatot indított Budapestre, valamint már több, mint 90 közép-kelet-európai egyetem működik együtt Ningbóval, több mint ezer tanár és diák dolgozik és tanul a városban.

VOSZ: az erősödő, innovatív magyar kkv-k üzleti kapcsolatépítési szándéka is fontos a sikeres exporthoz

A legnagyobb hazai vállalkozói érdekképviseleti szervezet több mint 10 éve folyamatosan építi a nemzetközi kapcsolatait (erről az üzletem.hu itt és itt írt), többek között Kína felé is. Az elmúlt időszakban már társelnöki szintű „gazdája” is van a területnek.

– A hazai kkv számára elérhetőek olyan támogatások, például a HIPA közreműködésével, amelyek az exporttevékenységet erősítik, ezek az alkalmak pedig, mint a ningbo-i vásár, fontos üzleti kapcsolatépítési lehetőségek adnak a magyar vállalkozásoknak – mondta a VOSZ társelnöke. Dr. Kovács Patrik hozzátette: „egyre jelentősebb az a nemzetközi kapcsolatrendszer, amelyből a hazai kkv-k profitálhatnak, ugyanakkor a proaktivitás, részvétel is elengedhetetlen a sikerhez”.

A VOSZ nemzetközi kapcsolatokért felelős társelnöke az esemény hivatalos, üzleti fórumán is felszólalt.

– Hiába az internetes kapcsolattartás lehetősége, a Google, vagy éppen a korabeli „yellow pages”, a személyes és informális kapcsolatépítés mára megkerülhetetlenné vált az üzleti fejlesztési folyamatokban, és ezt minden hazai, exportképes kkv-nak is látnia kell – magyarázta Kovács Patrik. – A globális gazdaság 75 százaléka részben vagy egészben, de be van csatornázva a kínai gazdaságba, és bár a COVID átmenetileg megakadályozta ezeknek a folyamatoknak a dinamikáját, de ilyen jelentős folyamatokkal minden vállalkozónak számolnia kell. A VOSZ élenjáró szeretne lenni a külpiacok és a működő nemzetközi partnerkapcsolatok kiépítésében, képviselve a hazai kkv-k, különösen a VOSZ-tagvállalkozások érdekeit”.

A társelnök hozzátette: ezek a nemzetközi üzleti együttműködések, partnerségek fontos lépcsőfokot jelenthetnek a magyar kis- és középvállalkozásoknak, valamint a jövőben erősödő VOSZ-jelenlétre kell számítani a nemzetközi területen, a térségben, ezért is vállal aktív szerepet a VOSZ olyan rangos nemzetközi fórumokban, mint az OECD Gazdasági Tanácsadó testülete, melyben a világ legfejlettebb 38 országának vállalkozói érdekképviseleteit tömöríti, vagy a G20 üzleti köre, a B20, mely a világ GDP-jének 80 százalékáért felel.

ZBT

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS