Vírusjárvány alatt pörögtek fel a startupok

2020. 10. 14., 17:30

A Restart2020 ötletversenyén 19 ország 500 innovátorának, mintegy 100 projektje versenyzett. A legizgalmasabb projektek a fenntarthatóság, az oktatás és az elektromobilitás területén születtek.

A Restart2020 ötletverseny döntőjébe azok az innovátorok jutottak, akik valamilyen olyan érdekes és új megoldást próbálnak létrehozni, amelyből a járvány elmúltával fenntarthatóan működtethető vállalkozások születhetnek. Ezt a célt kívánta támogatni a versenyt rendező szakemberek, befektetők és támogató cégek népes csapata.

„A RESTART2020 nem csak egy ötlet- és startupverseny, hanem egy lehetőség arra, hogy újragondoljuk világszerte azt a víziót, amivel neki indulunk újra a járvány utáni időszaknak” – fogalmazza meg a kezdeményezés lényegét Kovács Roland, a rendezvény egyik ötletgazdája.

Az ötlet és projektverseny alapítóinak eredeti célja is a fenntarthatóság volt, a verseny meghirdetésekor az motiválta őket, hogy a járvány utáni válságot mivel lehetne enyhíteni, elkerülni. Láthatóan a Covid-19 számos területen hozott visszaesést a gazdaságban, ezzel szemben úgy tűnik, hogy a startup vállalkozók, ötletgazdák ilyen helyzetben érzik magukat elemükben. A válságban a kreatív ötletgazdák aktívan keresik a megoldásokat a helyzetre és ennek eredményeként ők azok, akik a válság után igen hamar képesek lesznek elindítani a vállalkozásaikat, újraindítani a gazdaságot.

Az ötlet és a mögötte álló ember

Hetente új ötletek százai születnek az ehhez hasonló a rendezvényeken, hogy aztán ahogy születtek, pont úgy el is tűnjenek nyomtalanul. A versenyek többségében még a győzteseket sem ismerjük meg. A szervezők tervei szerint, az eddigi rossz gyakorlat, az általuk felépített innováció platform a Pozi.io segítségével mostantól megváltozhat. Az versenyen induló minden ötlet és projekt elérhető marad az oldalon, nyitottan arra, hogy bármelyik megvalósításához befektető, hiányzó csapattag, vagy mentor csatlakozhasson.

A versenyen született ötletek többségének nem is befektetésre van szüksége, hanem testre szabott segítségre, szakavatott támogatásra. Legalábbis ezt mutatja az a mintegy 100 projekt, amelyből a RESTART2020 online döntőjén 22 mutatkozhatott be. 

Az ötletgazdák már a nevezési fázisban is kaptak mentori segítséget, kiváló szakemberek támogatták őket a projektjeik jobb kidolgozásában. A legjobbak mellett – egy most épülő nemzetközi közösség részeként – azok is reflektorfénybe kerültek, akik még nem értek el arra a szintre, hogy ötletük megvalósíthassák. 

A változás fontossága

A védnökséget vállaló Kovács Pál, a Paksi Atomerőmű Kapacitásának Fenntartásáért Felelős államtitkár, a rendezvényt megnyitó videójában külön kitért arra, hogy „csak akkor lehetünk versenyképesek, ha innovatívak is vagyunk."

A verseny szervezői szerint is most van szükség az ötletekre, mert ha igazi változásokat szeretnénk, akkor most van az ideje elgondolkodni azon, hogy mit és hogy fogunk csinálni a pandémia elmúltával. Változtatni márpedig muszáj, nem térhetünk vissza a megszokotthoz, a korábbi megoldásokhoz. A változást persze kicsiben kell elindítani, mindenkinek a saját munkájában, vállalkozásában, környezetében.

Ezt az összefogást és változtatni akarást sugallta a szakmai zsűri is, amelyben az NKFIH startupokkal foglalkozó osztályvezetője Kölkedi Krisztián, az Intellitex inkubátort vezető Bohner Tamás, a házigazda Pozi.io társalapító Kovács Roland mellett, a Tom Szaky által alapított nemzetközi fenntarthatósági vállalkozás a Terracycle CIO-ja Béla Domokos döntötte végül el a díjazottak listáját.

A verseny legjobbjainak az Intellitext befektetési lehetőséget, 3 csapatnak a Connect East Incubator hathónapos inkubációs programot kínált. Hat további projekt nyert meghívást a Grow with Google program programjába. A verseny össze projektje elérhető a Pozi.io oldalán.

Díjazottak:
Intellitext Investment Opportunity Award:
Forest Making, PhD Journal, Hommy, LISN LISN, Screbo

Intensive Connect East Incubation:
Skeebdo, LISN, Ecolyze

Community Award:
cMenu

Special Award:
PhD Research Journalists, MYRA

Grow with Google program:
Myra, Likespace, DottedHomes, Skeebdo, ForestMaking, NaturAI IDA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-04 22:40:00
A hivatal kilencedikként csatlakozik a blokklánc hálózathoz az EUIPO, Portugália, Észtország, Málta, Lengyelország, Olaszország, Lettország és Görögország után, így a publikus hazai adatok is ezen a rendszeren keresztül lesznek elérhetők az Európai Unió védjegy- és designoltalmi adatbázisában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS