Vállalkozások a hazai IKT-szektorban: a kkv-k dinamikusabban növekednek, mint a nagyvállalatok

2024. 11. 11., 15:11

2018 és 2022 között az IKT-szektoron belül a kkv-k több teljesítménymutató esetében is nagyobb növekedést értek el, mint a nagyvállalatok – derül ki a statisztikai hivatal friss kiadványából.

  • A digitális gazdasághoz kötődő IKT (információs és kommunikációs technológiák) -szektorban 48,5 ezer vállalkozás működött 2022-ben, ezek adták az összes vállalkozás 5,0 százalékát.
  • A szektor vállalkozásainak bruttó hozzáadott értéke folyó áron 3081 milliárd forint volt, ami a nemzetgazdaság egészének 8,1 százalékát tette ki.
  • 2023-ban az IKT-szektorban 229,4 ezer főt foglalkoztattak, 2,3 százalékkal többet, mint 2022-ben.
  • A hazai külkereskedelmi termékforgalomban mind az export, mind az import 12 százalékát az IKT-szektor vállalkozásai realizálták.

Létszám, árbevétel, hozzáadott érték

2022-ben az IKT-szektorban működött a nemzetgazdaság 5,0 százalékát kitevő, mintegy 48,5 ezer vállalkozás, számuk 29 százalékkal haladta meg a 2018. évit – olvasható az infokommunikációs szektor helyzetét áttekintő KSH-kiadványban. A működő vállalkozásokban részt vevők átlagos állományi létszáma megközelítette a 189 ezer főt, közel 13 százalékkal többen dolgoztak a szektorhoz kötődő alágazatokban, mint négy évvel korábban.

2022-ben az IKT-szektorban működő vállalkozások értékesítésének nettó árbevétele folyó áron meghaladta a 12 ezer milliárd forintot, részesedésük a nemzetgazdaságon belül 6,5 százalék volt. (2018-ban az utóbbi mutató 7,8 százalék volt.)

2018 és 2022 között az IKT-szektoron belül – a vállalkozások mérete szerint – a kkv-k több teljesítménymutató esetében is nagyobb növekedést értek el, mint a nagyvállalatok.

Az IKT-szektorban 2022-ben működő vállalkozások bruttó hozzáadott értéke folyó áron 3081 milliárd forint volt, amely a nemzetgazdaság egészéhez viszonyítva 8,1 százalékot tett ki.

Alágazatok: szolgáltatás, gyártás

2022-ben az IKT-szektorban működő vállalkozások több mint 98 százaléka (47,7 ezer) az IKT-szolgáltatáshoz tartozó alágazatokban végezte a tevékenységét, számuk 2018 óta évente átlagosan 6,8 százalékkal bővült. Ez utóbbi szegmensen belül az információtechnológiai szolgáltatás ágazatban tevékenykedett a vállalkozások 77 százaléka (36,8 ezer). 2022-ben az IKT-termékek gyártásához tartozó alágazatokba sorolt vállalkozások száma a 2018. évi 808-ról 795-re csökkent.

Export

2022-ben az IKT-szektorban működő vállalkozások nettó árbevételének 55 százaléka, 6679 milliárd forint realizálódott exportbevételként. A kivitelből származó bevétel folyó áron egyötödével haladta meg az előző évi és 56 százalékkal a 2018. évi teljesítményt. Az exportárbevételben az IKT-szektoron belül a korábbi évek tendenciája szerint 2022-ben is a nagyvállalatok részesedése (90 százalék) volt a meghatározó.

A kkv-k ugyanakkor 2018 és 2022 között megduplázták az exportteljesítményüket (342 milliárd forintról 680 milliárd forintra), ezzel súlyuk a 2018. évi 8,0 százalékról 10 százalékra nőtt.

Budapest dominanciája érvényesül

Magyarországon az IKT-szektorban működő vállalkozások, ezen belül a kkv-k területi elhelyezkedését is a korábbi évekhez hasonlóan erős koncentráció jellemzi, Budapest dominanciája meghatározó minden mutatónál. 2018 és 2022 között a szektorban működő vállalkozások (ezen belül a kkv-k is) száma Pest régióban növekedett a legnagyobb ütemben, évente átlagosan 8,3 százalékkal, míg a fővárosban volt a legkisebb, 4,9 százalékos bővülés, ami 2,8 százalékpontos részaránycsökkenést jelentett a négy évvel korábbihoz képest. 2018 és 2022 között az IKT-szektorban az országos átlagot meghaladó legnagyobb éves átlagos növekedés a Közép-Dunántúlon történt: az értékesítés nettó árbevétele 18 százalékkal, a bruttó hozzáadott érték 26 százalékkal, a bruttó működési eredmény 21 százalékkal bővült (éves országos átlag: nettó árbevétel 10 százalék, bruttó hozzáadott érték 9,1 százalék, bruttó működési eredmény 6,9 százalék).

Mikro-, kis- és középvállalkozások

2022-ben az összes IKT-vállalkozás 99 százaléka kis- és középvállalkozásként működött. 2018 és 2022 között a Pest régióban működő IKT-s kkv-k értékesítésének nettó árbevétele a többi régiót meghaladó ütemben, 18 százalékkal bővült, így részaránya 2018-hoz képest 2,9 százalékponttal 14 százalékra nőtt. A vizsgált időszakban az IKT-s kkv-k bruttó hozzáadott értéke az országos átlagot (14 százalék) meghaladó ütemben bővült Észak-Magyarországon és a Nyugat-Dunántúlon (17, illetve 16 százalékkal).

Az IKT-szektorban működő kkv-k között a korábbi évekhez hasonlóan 2022-ben is a mikrovállalkozások voltak túlsúlyban (97 százalék). A foglalkoztatásban jelentős szerepet töltenek be, átlagosan 58 ezer fő vett részt e szervezetek tevékenységében, ami a kkv-kör 58 százaléka. Ugyanakkor ehhez a mutatóhoz képest a mikrovállalkozások az alkalmazottak (20 ezer fő), illetve a teljes munkaidősre átszámított foglalkoztatottak (19 ezer fő) számában alacsonyabb részarányt, 33, illetve 32 százalékot képviseltek. 2018 és 2022 között az IKT-szektorban működő kkv-k mindhárom méretkategóriájában folyó áron számítva nőtt az értékesítés nettó árbevétele: a középvállalkozásoknál 61, a kisvállalkozásoknál 56 és a mikrovállalkozásoknál pedig 43 százalékkal.

A vizsgált időszakban az IKT-szektor mikro- és középvállalkozásai folyó áron megduplázták exportbevételüket, évente átlagosan 22, illetve 21 százalékos bővülést értek el.

Az IKT-szektorban a középvállalkozások száma 272, részarányuk mindössze 0,6 százalék volt 2022-ben. Ugyanakkor a kkv-k árbevételének 43 százalékát, a termelési érték 36 százalékát, valamint a bruttó hozzáadott érték 33 százalékát realizálták. Az IKT-szektor kkv-körén belül a középvállalkozások fordították a legnagyobb összeget, 1059 milliárd forintot termékek és szolgáltatások vásárlására, így súlyuk meghaladta a 47 százalékot.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS