Hiába a csok, nem építkeznek a magyar fiatalok

2019. 02. 15., 08:45

A magyar fiatal felnőttek közel fele szerint a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) növeli az építési kedvet, azonban csupán a megkérdezettek 15 százaléka vágna bele az otthonteremtésbe a következő öt évben – derül ki a Berger Házak Zrt. és a Pulzus közvéleménykutató közös felméréséből.

A magyar fiatalok egyértelműen pozitívnak gondolják az új lakások építéséhez adott állami ösztönzőket – derül ki a Berger Házak és a Pulzus közös, a 25-45 éves magyar fiatalok körében végzett, ezer fős reprezentatív kutatásából. Különösen a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (csok) örvend nagy népszerűségnek a körükben, hiszen a megkérdezettek közel fele szerint ez a kedvezmény növeli az építkezési kedvet, a szkeptikusok aránya pedig mindössze 5 százalék. A megkérdezettek közel egyharmada nem tulajdonít jelentőséget a csoknak az építési kedv alakulásában.

A másik intézkedés, az áfakedvezmény meghosszabbítása, vegyes megítélés alá esik a fiatal felnőttek körében. Azzal a megkérdezettek egyetértenek, hogy a lépés növeli az építkezési kedvet, hiszen harmaduk szerint egyértelműen kedvező hatása van a döntésnek. Sokan, 20 százalék tart azonban attól, hogy túl rövid az idő ahhoz, hogy biztosan be lehessen fejezni az építkezést.

Mindent összevetve a kormányzati intézkedéscsomag inkább növeli a felmérésben résztvevők építkezési kedvét, hiszen 14 százalék nyilatkozott így. Ezzel szemben mindössze 5 százalékos azoknak a tábora, akiknek a csomag hatására elment a kedve az építkezéstől. Az optimizmus ellenére azonban a megkérdezett fiataloknak csak 15 százaléka vágna bele az otthonteremtésbe a következő 5 évben.

„Nyomós ok lehet minderre a túl szoros határidő, mert azok, akik tavaly novemberig nem rendelkeztek érvényes építési engedéllyel a jelenlegi kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát már csak akkor vehetik igénybe, ha az építkezés teljes egésze befejeződik ez év végéig” - mondta Beregszászi Pál, a Berger Házak Zrt. ügyvezető igazgatója. Hozzátette: „egy most induló építkezés esetében erre a hagyományos technológiával már nincs esély. A készházas technológiával még nem késő építkezni, hiszen itt a teljes folyamat a tervezéssel és a banki ügyintézéssel együtt is 8-9 hónap alatt befejeződhet. Az utolsó pillanatban vannak tehát az építkezők, de a tét nem kicsi, hiszen egy átlagos ház építése során akár 5-8 millió forint is megspórolható.”

Örvendetes ugyanakkor, hogy azok, akik eltökéltek abban, hogy 5 éven belül elkezdik felhúzni az otthonukat, elkötelezettek a környezettudatos, modern technológiák iránt. Például annak ellenére, hogy Magyarországon az új lakások 15 százaléka készház, a válaszadók 25 százaléka ezt a módszert megbízhatóbbnak tartja a hagyományosnál. Ráadásul a válaszadók fele számára a fenntarthatóság és az energiahatékonyság az egyik legfontosabb szempont az építkezés tervezésekor.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 15:20:00
A NAV-Mobilt azoknak is érdemes letölteni, akiknek gondot okoz a gépjárműadó egyösszegű befizetése. Az EU legegyszerűbb részletfizetési kedvezménye a NAV mobilapplikációjában érhető el: egy koppintással igényelhető az akár 5 havi pótlékmentes részlet. Annak ellenére, hogy a gépjárműadó fizetési határideje április 15-e, már 14 ezer részletfizetési kérelem érkezett a NAV-hoz az applikáción keresztül.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS