Folytatódik a kormány építőipari technológiakorszerűsítési programja, az idén 6 milliárd forinttal támogatják az építésgazdasági kis- és középvállalkozások termelékenységét növelő technológiai korszerűsítést – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a csütörtökön az építőipari ágazat technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére irányuló támogatási programról tartott sajtótájékoztatón.
A pályázati lehetőség április 17-én nyílik meg, egy hónapig lehet beadni a pályaműveket a vissza nem térítendő támogatásra.
Tavaly 16 milliárd forintos forrás állt rendelkezésre ugyanerre a célra, az idén legalább 6 milliárd forintot és jövőre is legalább 6 milliárd forintot terveznek az építőipar technológiai megújulásának támogatására.
Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy az építőiparban magyar tulajdonú vállalkozások működjenek, és növelni tudják technológiai színvonalukat, termelékenységüket, mert az európai uniós átlaghoz képest két és félszeres a lemaradásuk.
György László elmondta: az életminőség javítását eredményező állami beruházásokat úgy kívánják ütemezni, hogy ne kössenek le túlságosan nagy kapacitásokat, maradjon a piaci beruházásokra, lakásépítésre is.
Az építőipar 2018-2023 közötti időszakra szóló, 25 ezer milliárd forintos rendelésállományából 15 ezer milliárdot az állam rendelt meg, ezért is fontos, hogy a kormány létrehozta a beruházási ügynökséget.
Az elektronikus pályázati rendszer gyors bírálati lehetőséget jelent, így várhatóan június elején már kihirdethetik az eredményt, és még az idén kifizetik az elnyert összeget. Tavaly a 16 milliárd forint támogatásra 322-en jelentkeztek, ebből 170 nyertest hirdettek – mondta az államtitkár, hangsúlyozva, hogy a pályázati feltételekben több vállalást is kell tenni, például a termelékenység és az árbevétel növelését, és ezeket ellenőrizni fogják. (MTI/ITM)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.