Nem a kiégett dolgozók jelentik a legnagyobb gondot a cégeknek

2023. 03. 28., 11:48

A kiégés mellett új jelenséggel találkozunk a munka világában, amely a vállalatok pénztárcájára is hatással van: ez a nehezen észrevehető és még nehezebben kezelhető, ám annál károsabb „rozsdásodás”, azaz a mókuskerék-szerű munkavégzés – derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. A hazai cégek egyharmadát érintheti a HR-esek legújabb rémálma!

A munkavállalók kevesebb, mint 20 százaléka elkötelezett igazán

A kiégéssel gyakran találkoznak a vállalati HR-esek, azonban a „rozsdásodás” (rustout) jelensége újkeletű, mégis egyre gyakrabban fedezik fel a hazai vállalatok munkavállalói körében. A Gallup 2022-es felmérése szerint az európai munkavállalók kevesebb, mint 20 százaléka érzi magát igazán elkötelezettnek a munkája iránt, 47 százalék az, aki úgy érzi ki tud bontakozni, 39 százalék pedig a stresszből, céltalanságból vagy éppen kilátástalanságból eredő berozsdásodott üzemmódra állt át a munkában. Azaz közel minden második dolgozó a nap végét várja már csak munka közben, céljai már nincsenek. A kiégés jelenségével ellentétben a rozsdásodás nehezebben felismerhető, ám annál károsabb a munkavállaló és a vállalat számára is.

Új célkitűzés lehet a megoldás

Az évente 120 cég közel 2000 értékesítőjét képző magyar tréningcég, a Comline Budapest jelenlegi, hazai ügyfélállományán azt tapasztalja, hogy a berozsdásodott munkamorál hazánkban a senior munkavállalók legalább felét érinti, azaz minden második, minimum 10 év tapasztalattal rendelkező dolgozó átmegy ezen a motiváció hiányos, mókuskerék-szerű állapoton.

„Gondoljunk bele, hogyan tud eladni bármit is egy fásultan, célok nélkül dolgozó értékesítő. Ez az a pont, ahol a vállalatok pénztárcájába vághat a motiválatlanság, amit legrosszabb esetben se felismerni, se kilendíteni magát nem tudja a munkavállaló egymaga” – mondta Nagy Béla, a Comline Budapest tulajdonosa és vezető trénere.

Vezetőknél lesz a kulcs

Mit tehet mégis az a vezető, akinek a csapatában már nem csillognak a szemek egy-egy feladat kapcsán? A megoldást az új célok megtalálásában kell keresni, hiszen a rozsdás működés a jele annak, hogy egy korábban kitűzött célt elért már az adott személy.

„Ez sok esetben lehet játék bevezetése vagy olyan közös cél, amelyet a munkavállalóval tűznek ki” – tette hozzá Nagy Béla.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-01 19:41:00
Megalakult a GINOP Plusz Monitoring Bizottság, ami a soron következő fontos lépés a 2021–2027 közötti uniós költségvetési időszak gazdaságfejlesztési operatív programjának végrehajtásában – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
2023-06-01 18:41:00
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.
2023-06-01 17:41:50
A családi cégek több mint fele súlyosabban éli meg a jelenlegi gazdasági helyzetet, mint a koronavírusjárványt. A teljes nagyvállalati szektorban még borúsabb a hangulat, itt a cégek majdnem kétharmada vélekedik így – derült ki a K&H családi vállalatok kutatásából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS