A jelen- és jövőérték-számításnak nagy szerepe van az élet megannyi területén. Elárulja, hogy mennyit ér a pénzünk, valamint azt is, hogy pénzügyi döntéseinknek milyen következményei vannak. Nézzük, mennyit ér a mai forint a jövőben!
A forintunk értéke
Nézzük meg egy egyszerű példán keresztül, hogy mennyit ér a mai forintunk. Tegyük fel, hogy minden reggel munkába menet vásárolunk 400 Ft értékben kávét. Most tegyük fel azt, hogy ezt a napi 400 Ft-ot nem költjük el kávéra, hanem félretesszük. Ha évi 225 napot dolgozunk, és ezen napok egyikén sem költjük el ezt a pénzt, akkor megspóroltunk 90.000 Ft-ot. 37 év alatt közepes inflációval számolva ez a 90.000 Ft több mint 380.000 Ft-ot fog érni! Sok kicsi sokra megy. Ha valamire nem feltétlenül van szükség, legyen az kisebb vagy nagyobb összeg, fontoljuk meg, hogy félre tesszük az arra szánt pénzt. Mindenképpen megéri hosszú távon!
A pénznek időértéke van, ez azt jelenti, hogy a mai pénz tehát nem ér ugyanannyit mint a későbbi. Ennek ábrázolására találták ki a jelen- és jövőérték-számítást.
Jelenérték-számítás
A jelenérték kiszámításával megkapjuk, hogy egy jövőben esedékes összeg mennyit ér a mai napon. Így például, ha húsz év múlva szükségünk lenne 23 millió forintra, a jelenérték számítás képletének segítségével meghatározhatjuk, hogy a mai napon mekkora összeggel kell rendelkeznünk ahhoz, hogy a jövőben 23 millió forintunk lehessen.
Jövőérték-számítás
A jövőérték számítás az előbbiek ellentettje, a képlet abban nyújt nekünk segítséget, hogy meghatározza jelenlegi pénzünk jövőbeli értékét. Amennyiben ma szeretnék befektetni, akkor a számítás elárulja, hogy milyen pénzösszeggel számolhatunk bizonyos idő elteltével (figyelembe véve a kamatlábakat.)
Mindig jó, ha van félretett pénzünk, és több lábon állunk. Ennek egyik módja lehet, ha a pénzünket befektetjük, Szendrei Ádám cikkében össze is gyűjtött néhány, a témát érintő tippet, a jelen- és jövőérték-számítás ismeretében pedig akár magunk is elmélyülhetünk abban, hogy mibe érdemes leginkább befektetni.
Nettó jelenérték
Végül vizsgáljunk meg még egy fontos fogalmat, a nettó jelenértéket, ami szintén segít a befektetéseknél is. A nettó jelenérték az mutatja meg, hogy a vállalkozás értékét mennyiben befolyásolja egy-egy beruházás. Ha ez az érték pozitív, nincs ok az aggodalomra, amennyiben viszont negatív, meg kell fontolni, hogy a beruházás biztosan szükséges-e.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”