Hogyan adóznak az USA-ban élő magyar állampolgárok a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény megszűnése után?

2024. 08. 05., 14:55

A hazai szja-rendszer a világon szinte példátlan módon minden magyar állampolgárnak kötelezővé teszi a magyarországi adófizetést. A kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények ez alól mentesíthetnek, csakhogy az USA esetében ez a lehetőség megszűnt – hívja fel a figyelmet a Niveus Consulting Group.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint magyar adóilletőségű minden magyar állampolgár, azokat kettős állampolgárokat kivéve, akiknek nincs magyarországi lakcímük. Az alábbiak ennek megfelelően csak azokat érintik, akiknek csak magyar állampolgárságuk van – és például vízummal vagy zöldkártyával tartózkodnak az USA területén –, vagy kettős állampolgárok ugyan, de megtartották magyar lakcímüket.

A magyar adóilletőségű személyeknek a jövedelmük után adót kell fizetniük Magyarországon – kivéve, ha egy nemzetközi egyezmény ettől eltérően rendelkezik. Amíg az USA-val fennállt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, addig annak, aki tartósan Amerikában élt, nem kellett adót fizetnie Magyarországon. Azután azonban, hogy az egyezmény hatályát vesztette, a helyzet megváltozott – hívja fel a figyelmet Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group együttműködő jogi partnere.

Mikor és mennyi adót kell fizetni Magyarországon?

A magyar adóilletőségű személynek minden jövedelme után adót kell fizetnie Magyarországon az adóegyezmény megszűnése után. A jövedelem típusától függ, hogy a teljes bevétel lesz-e a 15 százalékos magyar szja alapja, vagy vannak elszámolható költségek is. A képet az is árnyalja, hogy bizonyos esetekben az USA-ban fizetett adó beszámítható, ám ez közel sem tekinthető főszabálynak. Az alábbiakban két példát mutatunk be.

USA-ban végzett munkáért kapott munkabér. Az USA-ban kapott munkabér után az USA-ban adót kell fizetni. A magyar szja-t is meg kell(ene) fizetni, de az USA-ban fizetett adó 90 szát be lehet számítani. Leegyszerűsítve, akkor nem kell magyar szja-t fizetni, ha az USA-ban a munkabér után a tényleges adóteher nagyobb, mint 17 százalék. Akinek ennél kevesebb az USA-ban az adóterhe, annak itthon is kell adót fizetnie.

USA-ban kapott osztalék, kamat. Egy egyesült államokbeli bank által fizetett kamat vagy egy ottani részvény után kapott osztalék ún. külön adózó jövedelemnek minősül, amely után Magyarországon szja-t kell fizetni. Tehát ha valaki kint él és kinti bankszámlájára kamatot kap, azután itthon az szja-t be kell vallania és meg kell fizetnie. A kamat és az osztalék esetében ráadásul egy magyar adóilletőségűnek (is) minősülő kint élő állampolgárnak akkor is legalább 5 százalék magyar szja-t kel fizetni, ha az USA-ban is kamatadó megfizetésére volt kötelezett.

Milyen teendői vannak az USA-ban élő magyaroknak?

Először is ellenőrizniük kell, hogy van-e magyar adóilletőségük. Ha valaki amerikai (vagy más, nem magyar) állampolgársággal is rendelkezik, érdemes lehet elgondolkodnia a magyar lakcím „leadásán”. Aki magyar adóilletőségű („csak” magyar állampolgár vagy van magyar lakcíme, de azt nem kívánja leadni), annak utána kell járnia, hogy kell-e Magyarországon adót fizetnie. Tekintettel arra, hogy a különböző jövedelemtípusokra eltérő szabályok vonatkoznak, célszerű egy magyar adótanácsadóval egyeztetni.

Ha fennáll a magyarországi adófizetési kötelezettség, akkor szja-bevallást kell benyújtani. Ezt jelentősen megnehezíti, hogy a magyar szja-bevallástervezet csak a belföldi cégektől származó jövedelmet tartalmazza automatikusan, így az egyesült államokbeli jövedelem, annak átszámítása forintra, a levonások kiszámítása és így végső soron a fizetendő adó meghatározása is a kint élő személyre fog hárulni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS