Augusztus 1-jén kerültek fel az első hivatalos információk a NAV Online Számla oldalára a valós idejű számla-adatszolgáltatást érintő változtatások kapcsán.
Az eredetileg júliusra tervezett végleges változtatásokat tartalmazó dokumentáció ugyan még nem érhető el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hivatalos weboldalán, ugyanakkor az informatikai változtatások egy része publikálásra került, illetve az Online Számla rendszer legújabb 2.0-s sémaleírók szerinti frissítése is megtörtént.
A csomagot korábban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy fejlesztői platformon (a GitHub-on) tette elérhetővé, ahol bárki szabadon hozzájárulhatott a tervezet kialakításához. A GitHub-on elérhető aktuális verziók alapján számos technikai változtatás várható az adatséma szerkezete és az adóhatósági rendszerkommunikáció tekintetében.
„Az adatséma kapcsán a módosító számlák kezelése nagyban megváltozik, míg a kommunikáció tekintetében az üzenetküldések módjának átalakítása mellett szabályozásra kerül többek között a beküldött számlákra vonatkozó státusz lekérdezések gyakorisága is" – mondta el Sík Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.
A séma változtatások mellett, mindenképpen elérhetővé teszik a számla lekérdező operációt, mely megoldást jelenthet a jogszabályi megfelelés biztosítására, többek között önszámlázás esetén. A végleges 2.0 interfész dokumentáció várhatóan augusztus folyamán kerül publikálásra.
„Előreláthatólag augusztusban az is tisztázódik, hogy az ígért fél éves felkészülési idő tükrében, mi lesz végül a végső határideje a változtatások kötelező bevezetésének, továbbá a korábbi hírekkel megegyezően valóban lecsökken-e nullára a jelentéstételi értékhatár. Emellett szintén sokan várják a bejövő számlainformáció valós idejű lekérdezhetőségének lehetőségét is" – tette hozzá dr. Tancsa Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.