Fontos a felkészülés az online számla-adatszolgáltatás jövőre alkalmazandó szabályaira

2019. 08. 06., 13:13

Augusztus 1-jén kerültek fel az első hivatalos információk a NAV Online Számla oldalára a valós idejű számla-adatszolgáltatást érintő változtatások kapcsán.

Az eredetileg júliusra tervezett végleges változtatásokat tartalmazó dokumentáció ugyan még nem érhető el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hivatalos weboldalán, ugyanakkor az informatikai változtatások egy része publikálásra került, illetve az Online Számla rendszer legújabb 2.0-s sémaleírók szerinti frissítése is megtörtént.

A csomagot korábban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy fejlesztői platformon (a GitHub-on) tette elérhetővé, ahol bárki szabadon hozzájárulhatott a tervezet kialakításához. A GitHub-on elérhető aktuális verziók alapján számos technikai változtatás várható az adatséma szerkezete és az adóhatósági rendszerkommunikáció tekintetében.

„Az adatséma kapcsán a módosító számlák kezelése nagyban megváltozik, míg a kommunikáció tekintetében az üzenetküldések módjának átalakítása mellett szabályozásra kerül többek között a beküldött számlákra vonatkozó státusz lekérdezések gyakorisága is" – mondta el Sík Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

A séma változtatások mellett, mindenképpen elérhetővé teszik a számla lekérdező operációt, mely megoldást jelenthet a jogszabályi megfelelés biztosítására, többek között önszámlázás esetén. A végleges 2.0 interfész dokumentáció várhatóan augusztus folyamán kerül publikálásra. 

„Előreláthatólag augusztusban az is tisztázódik, hogy az ígért fél éves felkészülési idő tükrében, mi lesz végül a végső határideje a változtatások kötelező bevezetésének, továbbá a korábbi hírekkel megegyezően valóban lecsökken-e nullára a jelentéstételi értékhatár. Emellett szintén sokan várják a bejövő számlainformáció valós idejű lekérdezhetőségének lehetőségét is" – tette hozzá dr. Tancsa Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS