A legfontosabb számviteli változások 2023-ban

2023. 02. 24., 15:43

Az év eleji időszak minden vállalat számviteli, pénzügyi osztályán aktívan telik, hiszen ekkor zajlik az év végén életbe lépő számviteli változások és jogszabályok implementációja és a vállalat könyvelési, könyvvizsgálati rendszerébe való illesztése. Az RSM Hungary összefoglalta azokat a legfontosabb számviteli változásokat, melyekkel a társaságoknak tisztában kell lenniük 2023-ban.

Kiválással létrejött társaság beszámolókészítési és könyvvizsgálati kötelezettsége

Kiváláskor, a kiválással létrejött társaság esetében a jogelőd nélkül alapított vállalkozásra vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. Ez vonatkozik a társaság beszámolójának típusára és arra is, hogy van-e könyvvizsgálati kötelezettsége a cégnek.

Egészségügyi, szociális, kulturális és oktatási intézményben lévő tulajdoni részesedés

A beszámolóban egyéb tartós tulajdoni részesedésként kell kimutatni az egészségügyi, szociális, kulturális és oktatási intézményben levő tulajdoni részesedéseket is, ha az nem a törvény fogalma szerinti tulajdoni részesedés. A részesedéseket első alkalommal az intézmény legutolsó mérlegében szereplő saját tőke értékén kell a könyvekbe felvenni a saját tőkével szemben.

Változott a gazdálkodó fogalma

A számviteli törvényben a gazdálkodó fogalma kiegészül a kulturális intézménnyel is. Így a jövőben a kulturális intézménynek is beszámolókészítési kötelezettsége van, amelyet a létrehozó szervezet állapít meg.

Pénzügyi lízing kötelezettség összege

A pénzügyi lízing formában megvalósított beruházás miatt a lízingbe vevőnél kimutatandó egyéb hosszú lejáratú kötelezettség összege a számlázott összeg és a mérleg-fordulónapot követő egy üzleti évben esedékes törlesztés különbözete lesz. Ebben az esetben tulajdonképpen egy pontosítás történt a megfogalmazásban, azzal, hogy a következő évben esedékes törlesztést le kell vonni és a rövid lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni.

Eltérés a számviteli törvény előírásaitól

Az egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozásnak, ha eltér a számviteli törvény előírásaitól, a kiegészítő mellékletben indokolva be kell mutatnia minden eltérést. Továbbá az eltéréseknek az eszközökre-forrásokra, a pénzügyi helyzetre és az eredménye gyakorolt hatását is.

Támogatások elhatárolása

Amennyiben a gazdálkodó támogatásra jogosult, a már felmerült költségekkel (ráfordításokkal) arányos várható támogatás még el nem számolt összegét lehet kimutatni aktív időbeli elhatárolásként az egyéb bevételekkel szemben. Természetesen ennek feltétele, hogy a vállalkozás bizonyítani tudja, hogy teljesíteni fogja a támogatáshoz kapcsolódó feltételeket és valószínű, hogy a támogatást meg fogja kapni. Az aktív időbeli elhatárolást a kapott támogatás elszámolásakor, illetve a támogatás meghiúsulásakor kell megszüntetni.

Pótbefizetésre vonatkozó előírások

A pótbefizetés esetére vonatkozó rendelkezéseket alkalmazók körét a számviteli törvény kiterjeszti a vállalkozóra is, amely magában foglalja a gazdasági társaság mellett többek között a szövetkezetet is. Korábban ugyanis csak gazdasági társaság szerepelt a szövegezésben, ami most vállalkozóra változott. A PTK a szövetkezet esetében is lehetővé tette a pótbefizetést és a vállalkozó, mint fogalom magába foglalja a szövetkezetet is.

Módosult a létszám fogalma

A törvény létszámként az átlagos statisztikai állományi létszámot határozza meg.

Változott a független könyvvizsgálói jelentés tartalma

Az európai uniós irányelvi rendelkezések alapján módosult a könyvvizsgálói jelentésre vonatkozó előírás, mely szerint a könyvvizsgálónak a könyvvizsgálói jelentésben véleményt kell mondania arról is, hogy a beszámoló megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. 

Kibővült az IFRS szerinti beszámoló

Az IFRS szerinti beszámolót készítő vállalkozásnak a beszámoló készítésekor az kormányok részére szóló jelentésre, illetve a társaságiadó-információkat tartalmazó jelentésre vonatkozó előírásokat is figyelembe kell venni.

Kiegészült az átalakulással létrejövő jogutód vagyonmérlege

Az átalakulás miatti adóra képzendő tartalék összegével, illetve a korábbi pótbefizetés-elengedés eredménytartalékban történő kimutatásával egészül ki az a rendelkezés, amely a jogutód vagyonmérlegében kimutatott eredménytartalék összegének meghatározását írja elő.

RSM Hungary

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS