Óriás naperőmű mehet az űrbe – Rengeteg energiát továbbítana a Földre

Óriás naperőmű mehet az űrbe – Rengeteg energiát továbbítana a Földre
2024. 04. 08., 15:10

Egy grandiózus naperőmű űrbe telepítése, majd az általa gyűjtött, korlátlan mennyiségű, tiszta energia vezeték nélküli továbbítása mára reális tervvé vált – vallja a cég, ami világelső áttörést jelentett be a kulcsfontosságú technológia kifejlesztésében.

A Space Solar tükrökből és napelemekből álló hatalmas rendszer Föld körüli pályára állításával lehet képes megoldani az űrben termelt, de a Földre továbbított és ott is hasznosított napenergia kérdését. A vállalat műholdra építené a vezeték nélküli energiaátvitelre szolgáló, 360 fokos energiaátviteli megoldást.

„A világ első 360 fokos vezeték nélküli energiaátvitelének bemutatásával nemcsak a saját képességeinket fejlesztjük, hanem megalapozzuk a jövő generációinak fényesebb, tisztább jövőjét is”idézi a Recharge a brit vállalat társ-vezérigazgatója. Martin Soltau arra alapozza a koncepciót, hogy a napenergia sokkal hatékonyabban gyűjthető az űrben, mivel a műholdak szinte folyamatosan hozzáférnek a napfényhez. Ez a megközelítés napjainkban azért fontos, mert a napenergia-megoldásokat ellenző lobbi egyre erőteljesebben igyekszik hangsúlyozni, hogy a földi termelést túlságosan korlátozzák az időjárási körülmények, a napszakok és az évszakok.

Régi terv, új lehetőség az űrbéli napenergia befogására

A Föld körüli pályán befogott napenergia lehetősége régóta izgatja a tudósok fantáziáját, ám hiába készültek egészen életképes tervek a szerkezet és a műholdak felépítésére, hiszen a fellövésre és a telepítésre sem technológiai, sem anyagi értelemben nem volt felkészülve az emberiség. Nos, ez változott meg az utóbbi pár évben, a magánűripart forradalmasító SpaceX és az általa elindított fejlesztési hullám segítségével.

Napjainkban már messze nem annyira költséges hasznos terhet vinni az Föld körüli pályára, mint néhány évtizeddel ezelőtt, amikor az űripar kizárólagos urai nagy gazdasági erővel rendelkező államok ügynökségei voltak. Az általuk alkalmazott technológiák korszerűtlen elvek alapján működtek (lsd.: egyszer használható rakéták), de a versenyt és a profitot szomjazó magánvállalatok elindították a hazatérő űrrakéták reneszánszát, ami jóval olcsóbbá tette az űrlogisztikát és az űrutazást. Nem véletlen, hogy Soltau cége éppen az úttörő SpaceX-szel kezdett tárgyalásokba a grandiózus napelem pályára állításáról.

Az olcsón fellőhető és üzemeltethető műholdak megjelenése éppen egybeesik az energia műholdról Földre történő sugárzására szolgáló technológia áttörésével. Ez utóbbit eddig csak tudományos kutatások keretében sikerült megvalósítani, de a Space Solar egy egykilométeres szatellit szerkezet kifejlesztésével, könnyű napelemekkel és óriási tükrökkel képes lehet a napfény kereskedelmi szintű, koncentrált továbbítására is.

A megtermelt villamosenergiát nagyfrekvenciás rádióhullámokká alakítanák át, amivel gigawatt nagyságrendű energiát lehetne sugározni a Föld egy rögzített pontján lévő vevőantennára. Az áttörést a Space Solar HARRIER (képünkön) nevű kísérleti eszközével bizonyították.

„A HARRIER technológia lehetővé teszi az energia minden irányba történő átvitelét, mozgó alkatrészek nélkül, ami páratlan megbízhatóságot és teljesítményt biztosít” – állítja a Space Solar közleménye, amely szerint „mostanra lezárult a HARRIER sikeres tesztkampánya is”, a belfasti Queen's Egyetemen, ahol bebizonyították a vezeték nélküli energiaellátás „innovatív képességeit”.

„Ez a sikeres teszt igazán fontos mérföldkő az űrből származó napenergia megvalósítása felé vezető úton. A biztonságos, vezeték nélküli, 360 fokos energiaátvitel megváltoztatja a játékszabályokat, és bizonyítja az Egyesült Királyság vezető szerepét ebben az új energetikai forradalomban, ami a szó szoros értelmében fordítja az űr erejét a földi élet javára” – ünnepelte az eredményeket Paul Bate, a projektet támogató Egyesült Királyság Űrügynökségének vezérigazgatója.

Gábor János

Főoldali kép: Space Solar

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 05., 13:55
A vállalkozások visszajelzéseit figyelembe véve módosulnak a GINOP Plusz kkv technológiai hitelprogramok feltételei a rendelkezésre álló források felhasználásának növelése érdekében, a változtatással több vállalkozás számára teszik elérhetővé a támogatást – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025-02-04 13:15:00
A rugalmas munkakörülmények, 600–800 ezer forintos kezdőbér – ezek a fiatal diplomások legfontosabb igényei a munkaadókkal szemben. 2025 a fordulat éve a munkaerőpiacon, amely komoly kihívásokat tartogat mind a munkáltatói, mind pedig a munkavállalói oldalon. A friss tendenciákat Orbán Balázs, a március 11–12-i Műegyetemi Állásbörze főszervezője foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.