Vállalati IKT-biztonság: a dokumentáció még nem erősség

2023. 01. 07., 12:25

2022-ben az Európai Unióban működő, legalább 10 alkalmazottal és önálló vállalkozóval rendelkező vállalkozások 92 százaléka alkalmazott legalább egy intézkedést adatai és IKT-rendszerei integritásának, rendelkezésre állásának és bizalmas jellegének biztosítása érdekében, az intézkedések dokumentálása terén viszont még van hova fejlődni.

Az unió statisztikai hivatalának beszámolója szerint a szóban forgó intézkedések közül a leggyakoribb az erős jelszóhitelesítés volt (ezt az uniós vállalkozások 82 százaléka alkalmazta), ezt követte a külön helyre vagy felhőbe történő adatmentés (78 százalék) és a hálózati hozzáférés ellenőrzése (65 százalék). A legkevésbé gyakori intézkedés a biometrikus módszerekkel történő felhasználói azonosítás és hitelesítés, amelyet a vizsgált vállalkozásoknak csupán 13 százaléka alkalmazott.

A biztonsági intézkedéseket és eljárásokat dokumentálni és rendszeresen frissíteni kell, hogy a folyton megújuló fenyegetésekkel szemben naprakészek maradjanak – hangsúlyozzák az Eurostat szakértői. Ezen a téren jócskán akadnak még tennivalók: 2022-ben az uniós vállalkozásoknak mindössze 37 százaléka számolt be arról, hogy rendelkezik az IKT-biztonsággal kapcsolatos intézkedésekre, gyakorlatokra, illetve eljárásokra vonatkozó dokumentumokkal.

A legakkurátusabbak a svédországi vállalkozások, amelyeknek kétharmada (66 százalék) számolt be ilyen dokumentumok meglétéről, de 50 százalék feletti az arány Finnországban (57 százalék), Dániában (55 százalék), Portugáliában (54 százalék) és Írországban (51 százalék) is. Három tagállam is akadt ugyanakkor, ahol a vállalkozások kevesebb mint egynegyede vezetett biztonsági dokumentációt: Görögország (18 százalék), Franciaország (21 százalék) és Bulgária (22 százalék). A 33 százalékos magyar adat kissé elmarad az uniós átlagtól, de nagyjából ugyanakkora, mint Belgium és Ausztria mutatója.

Az uniós vállalkozások közel egynegyede (24 százalék) az elmúlt 12 hónapban létrehozta vagy felülvizsgálta az IKT-biztonsággal kapcsolatos intézkedésekre, gyakorlatokra vagy eljárásokra vonatkozó dokumentációt. 9 százalékuk ezt már 12–24 hónappal korábban megtette, további 5 százalékuk pedig esetében pedig több mint 24 hónappal korábban.

Forrás: KAVOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-10 22:10:22
Tudatos út a sikerhez a motiváció és a mindset erejével mottóval tart rendezvényt a BeeCorp Stúdió, amelyen Marosi László is az előadók között szerepel.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS