Vállalati IKT-biztonság: a dokumentáció még nem erősség

2023. 01. 07., 12:25

2022-ben az Európai Unióban működő, legalább 10 alkalmazottal és önálló vállalkozóval rendelkező vállalkozások 92 százaléka alkalmazott legalább egy intézkedést adatai és IKT-rendszerei integritásának, rendelkezésre állásának és bizalmas jellegének biztosítása érdekében, az intézkedések dokumentálása terén viszont még van hova fejlődni.

Az unió statisztikai hivatalának beszámolója szerint a szóban forgó intézkedések közül a leggyakoribb az erős jelszóhitelesítés volt (ezt az uniós vállalkozások 82 százaléka alkalmazta), ezt követte a külön helyre vagy felhőbe történő adatmentés (78 százalék) és a hálózati hozzáférés ellenőrzése (65 százalék). A legkevésbé gyakori intézkedés a biometrikus módszerekkel történő felhasználói azonosítás és hitelesítés, amelyet a vizsgált vállalkozásoknak csupán 13 százaléka alkalmazott.

A biztonsági intézkedéseket és eljárásokat dokumentálni és rendszeresen frissíteni kell, hogy a folyton megújuló fenyegetésekkel szemben naprakészek maradjanak – hangsúlyozzák az Eurostat szakértői. Ezen a téren jócskán akadnak még tennivalók: 2022-ben az uniós vállalkozásoknak mindössze 37 százaléka számolt be arról, hogy rendelkezik az IKT-biztonsággal kapcsolatos intézkedésekre, gyakorlatokra, illetve eljárásokra vonatkozó dokumentumokkal.

A legakkurátusabbak a svédországi vállalkozások, amelyeknek kétharmada (66 százalék) számolt be ilyen dokumentumok meglétéről, de 50 százalék feletti az arány Finnországban (57 százalék), Dániában (55 százalék), Portugáliában (54 százalék) és Írországban (51 százalék) is. Három tagállam is akadt ugyanakkor, ahol a vállalkozások kevesebb mint egynegyede vezetett biztonsági dokumentációt: Görögország (18 százalék), Franciaország (21 százalék) és Bulgária (22 százalék). A 33 százalékos magyar adat kissé elmarad az uniós átlagtól, de nagyjából ugyanakkora, mint Belgium és Ausztria mutatója.

Az uniós vállalkozások közel egynegyede (24 százalék) az elmúlt 12 hónapban létrehozta vagy felülvizsgálta az IKT-biztonsággal kapcsolatos intézkedésekre, gyakorlatokra vagy eljárásokra vonatkozó dokumentációt. 9 százalékuk ezt már 12–24 hónappal korábban megtette, további 5 százalékuk pedig esetében pedig több mint 24 hónappal korábban.

Forrás: KAVOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS