Online szállásfoglalás: nem a fővárosok éve volt 2021

2022. 07. 27., 17:27

2021-ben a vendégek mintegy 364 millió éjszakát töltöttek az Airbnb, a Booking, az Expedia Group és a Tripadvisor által az EU-ban lefoglalt rövid távra bérelhető szálláshelyeken, 34 százalékkal többet, mint egy évvel korában, de még mindig 29 százalékkal kevesebbet, mint a COVID-19 járvány előtti évben, 2019-ben – tájékoztatott az Eurostat.

Az Európai Bizottság és a négy platform között 2020 márciusában állapodott meg, innen származnak az unió statisztikai hivatalának „hivatalos, bár kísérleti jellegű” adatai.

A vendégéjszaka-foglalások száma 2021 elején – a járvány második hulláma miatt – még nagyon jelentős visszaesést mutatott (januárban 59,7 százalékos volt a mínusz 2019-hez képest), nyáron azonban a korlátozások enyhítése miatt már megközelítette a járvány előtti szinteket. Júliusban és augusztusban 73,7 és 88,4 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták a platformok által kínált szálláshelyeken, ez a 2019 júliusi és augusztusi rekordértékek 85,9, illetve 91,2 százaléka. A foglalások ősszel és télen is magasak maradtak, a 2020 és 2021 közötti mintegy 90 millió vendégéjszaka-növekedést tehát az év második felében sikerült elérni.

Nem minden régió éledt fel egyformán. A 2019-es szintektől a Földközi-tenger menti part menti régiói, a fővárosi régiók, valamint az alpesi téli desztinációk voltak legtávolabb. A 2019-ben még legalább 1 millió vendégéjszakával dicsekedő régiók közül a legnagyobb éves visszaesést Prágában (mínusz 81,9 százalék), az írországi Eastern and Midland régióban (mínusz 76,2 százalék), Budapesten (mínusz 72,9 százalék), Bécsben (mínusz 66,3 százalék) és az olaszországi Lazióban (mínusz 64,8 százalék) regisztrálták (valamennyi az adott ország fővárosának régiója). Katalóniában 10,7 millió foglalást rögzítettek, ami 48,5 százalékos visszaesést jelent a 2019-es, 20 millió fölötti mutatóhoz képest (amivel a régió abban az évben az unió „bronzérmese” volt).

Franciaország, Belgium, Hollandia, Svédország, Finnország, Lengyelország és Románia több régiójának ugyanakkor tavaly már sikerült meghaladnia a 2019-es vendégéjszakák számát is, Franciaország vidéki régiói teljesítettek a legjobban.

Több olyan városi úti cél volt azonban tavaly, ahol az online rendelésszám a 2019-es adatok felét sem érte el, a legsúlyosabb visszaeséssel Prága (18,1 százalék), Budapest (27,1 százalék) és Róma (30,5 százalék) szembesült.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS