Bioeledelt vásárolna a házikedvencnek? Új szabályozás könnyíti meg a választást

Bioeledelt vásárolna a házikedvencnek? Új szabályozás könnyíti meg a választást
2023. 10. 09., 11:07

Új uniós jogszabály hangolja össze a hobbiállatoknak szánt bioeledelek címkézésére vonatkozó szabályokat az emberi fogyasztásra szánt bioélelmiszerek címkézésére vonatkozó szabályokkal.

Az új szabályoknak köszönhetően a hobbiállatok tulajdonosai könnyebben választhatnak kedvenceiknek bioeledelt. A rendelet ezzel párhuzamosan megkönnyíti a termelők számára a hobbiállatoknak szánt bioeledelek piacára való belépést, az uniós fogyasztók pedig biztosabbak lehetnek benne, hogy az általuk vásárolt termék valóban biotermék – nyilatkozta az Európai Tanács közleménye szerint Luis Planas Puchades, Spanyolország megbízott mezőgazdasági, halászati és élelmezésügyi minisztere.

A fogyasztók biztosabbak lehetnek benne, hogy a termék valóban ökológiai eredetű

Az új rendelet értelmében egy hobbiállat-eledel akkor kaphatja meg az uniós ökológiai logót, ha mezőgazdaságból származó összetevőinek 95 százaléka biotermelésből származik. Ez összhangban van az emberi fogyasztásra szánt bioélelmiszerekre vonatkozó szabályokkal, és tükrözi az ökológiai termékekre vonatkozó szigorú uniós előírásokat.

A rendelet emellett megkönnyíti a fogyasztók számára az általuk vásárolt hobbiállat-eledelben található ökológiai összetevők azonosítását, és kötelezővé teszi az uniós ökológiai logó elhelyezését a hobbiállatoknak szánt, előrecsomagolt bioeledelek címkéjén.

A gyártók könnyebben beléphetnek a piacra

Az ökológiai termelésről szóló uniós rendelet alkalmazásának kezdőnapja, azaz 2022. január 1-je óta egy hobbiállat-eledel csak akkor címkézhető ökológiai termékként, ha annak a mezőgazdaságból származó minden összetevője biotermelésből származik. Az új rendelet ezt módosítja: (tömeg alapján) a mezőgazdasági összetevők 95 százalékának kell ökológiai eredetűnek kell lennie ahhoz, hogy a termék jogosult legyen az uniós ökológiai logó használatára. Ennek köszönhetően a hobbiállat-eledelek gyártói könnyebben eleget tudnak tenni az ökológiai címkézésre vonatkozó követelményeknek, és könnyebben be tudnak lépni a piacra. Mindez összhangban van „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiában kitűzött, az ökológiai termelés fellendítésére irányuló céllal, amelynek értelmében 2030-ra az ökológiai gazdálkodás alá vont uniós mezőgazdasági földterületek arányának el kell érnie a 25 százalékot.

A 2022. január 1-je és a rendelet hatálybalépésének időpontja között a nemzeti szabályoknak vagy magánszabványoknak megfelelően címkézett, hobbiállatoknak szánt bioeledelek a készletek kimerüléséig továbbra is értékesíthetők. A hobbiállateledel-gyártóknak hat hónap áll rendelkezésükre ahhoz, hogy termékeiken feltüntessék az uniós ökológiai logót.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS