Izgalmas lesz az idei év a magyar ingatlanpiacon

2019. 05. 07., 08:00

Az idei évet legalább olyan sikeresnek jósolja a CBRE 2019-es Ingatlanbefektetési Kilátások című kutatása, mint 2018-at. Úgy vélik, az idén 1,3-1,5 milliárd euró befektetésre váró tőke érkezhet Magyarországra, alig kevesebb, mint tavaly, és ez a tendencia jellemzi az egész közép-kelet-európai régiót is.

A CBRE kutatása szerint a befektetői volumen, bár konzervatívnak mutatkozik főként a kínálat hiánya miatt, az üzleti aktivitás az eladói oldalon jellemzően erősödni fog az elmúlt évhez képest.

Az ingatlanpiac szereplők várakozásaira vonatkozó évente végzett kutatása szerint a GDP régiós és magyarországi erősödése alapján a válaszadók több mint 30 százaléka még sikeresebb üzleti évre számít 2019-ben, mint amilyen 2018 volt.

A közlemény idézi Kibédi-Varga Lórántot, a CBRE ügyvezető igazgatóját, aki elmondta: „2019 nagyon izgalmas év lesz, a magyarországi eredmények jól rezonálnak arra, ami a globális és régiós piacon is történik, oda kell figyelni az építőipart is sújtó munkaerőhiányra és a demográfiai adatokra”.

A globális befektetők nagy hányadának aktivitása főként eladói oldalon nőtt 2018-hoz képest (2 százalékkal), ugyanakkor a vevők aktivitása visszafogottságot tükröz. Világméretekben a kereskedelmi ingatlantípusok sorában enyhülés tapasztalható a logisztikai területen, az irodapiac tovább erősödik, a hotelpiac megőrzi stabilitását a korábbi évekhez képest.

A szektor szakembereinek véleményét összegezve 3 bázispontos csökkenést várnak az irodapiac és 9 bázispontos csökkenést a prémium kategóriás ipari ingatlanok hozamában. Ugyanakkor a lakossági piac esetében a hozamok enyhe, 6 bázispontos emelkedését várja a konszenzusos előrejelzés.

A Los Angeles-i székhelyű CBRE Group a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlan- és befektetési vállalata, a Fortune 500 lista, valamint a S&P 500 index szereplője. A cég több mint 90 ezer alkalmazottat foglalkoztat világszerte. (MTI)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS