Így választanak luxusingatlanokat a magyarok

2021. 06. 09., 13:00

Az elhelyezkedés a legfontosabb szempont a luxuslakások piacán, a tehetős vásárlók már célzottan, csak a számukra legideálisabb területeken keresnek drágább ingatlanokat. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, a kiválasztásnál az is szerepet játszik, hogy milyen szinten alakítható át adott esetben a ház, növelhető-e igény szerint a fürdőszobák száma, van-e benne szauna vagy jakuzzi. A szakértő azt is elmondta, mivel az alsóbb kategóriájú ingatlanok árai is emelkednek, ez a felső kategória árait is tolja felfelé.

A koronavírus-járvány a luxuslakások piacát is átrajzolta. Mivel az elmúlt bő egy évet a kiszámíthatatlanság, a folyton változó járványügyi szabályok és a home office jellemezte, a tehetősebbek olyan helyen lévő ingatlanok után kezdtek el érdeklődni, ahol akár heteket is szívesen eltöltenének, ha az élet úgy hozza.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, jelentős változás, hogy a luxuslakások esetében az érdeklődők már nem kötnek kompromisszumot az elhelyezkedés tekintetében.

„A tehetősebbek mindenképp olyan területen szeretnének vásárolni, ami számukra valamilyen oknál fogva szimpatikus vagy fontos. Ez ugyanúgy igaz Budapestre és az ország többi nagyvárosára egyaránt. Ha valaki például egy budai hegyoldalon keres ingatlant, hiába van ugyanolyan paraméterekkel pár kerülettel arrébb egy eladó luxusház, ragaszkodik a kiszemelt lokációhoz” – fogalmazott.

A szakértő megemlítette, aki hosszú távon gondolkodik, annak a felújítandó luxuslakás is megfelelő. Ha van egy teljesen jó állapotú, akár azonnal költözhető ingatlan, ahol viszont nem elegendő például a fürdőszobák száma, akkor azt nézik meg, hogy milyen szintű átalakításra van lehetőség. Általában az a fontos, hogy vagy minimális változást igényeljen az ingatlan, vagy az alapjai tegyék lehetővé a vágyak megvalósítását.

A túlárazott luxusingatlanok is elmennek

Gadanecz Zoltán arról is beszélt, a luxuslakások piacán már nincs kivárás. Az alsóbb árkategóriájú ingatlanok árai emelkednek, ez pedig a felső árkategóriát is tolja felfelé.

„A hétköznapi emberek sokkal nagyobb keresletet fednek le, szélesebb kör keresi ugyanazt, ami meghatározta a luxusingatlanoknak a szegmensét is. A jó paraméterű lakások esetében a legjobb ajánlatra várnak az eladók, a vevők pedig kénytelen és hajlandók is anyagi kompromisszumot kötni. Korábban nem rohamozták a túlárazott ingatlanokat, de most már hajlandóak az általuk kedvelt környéken az átlagos négyzetméterár fölé is menni” – értékelt.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa hozzátette azt is, ma már kevésbé szempont a vásárláskor, hogy legyen az ingatlanban jakuzzi vagy szauna, mert ezek gyorsan telepíthetőek és relatíve nem is annyira költségesek. Itt is sokkal inkább az a kérdés merül fel, hogy egyáltalán elférnek-e ilyen extrák az ingatlanban.

„Kicsit kezd olyan lenni a helyzet, mintha Tokióban lennénk, annyira számít a luxuslakásoknál az elhelyezkedés. Egy adott környéken akarják megoldani a vevők, amit szeretnének, aminek csak és kizárólag a négyzetméterár lehet a szűk keresztmetszete. Ez nem volt eddig jellemző a piacra” – zárta szavait Gadanecz Zoltán.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS