Rekordot döntött az e-matrica vásárlás

2021. 01. 30., 14:00

Nő az igény az e-matricákra, félmilliónál is több autópálya-matricát vásároltak a Simple felhasználók 2020-ban. Ez 26 százalékos növekedést jelent a 2019-es év adataihoz képest. Egyre nagyobb a nyitottság a kontaktusmentes ügyintézésre – az OTP Mobil megbízásából készült reprezentatív kutatás alapján a megkérdezettek 62 százaléka fontolóra venné, hogy a jövőben ne a személyes matricavásárlást válassza.

A decemberi kutatás többek között az átalakuló matricavásárlási szokásokat vizsgálta, a nemrégiben közölt adatok rámutattak, hogy az online, azon belül is a mobilapplikáción keresztüli autópálya-matrica vásárlás egyre népszerűbbé válik az egész lakosság körében, habár a személyes ügyintézés továbbra is domináns.

Az OTP Mobil decemberi elővásárlási időszakának adatai szintén ezt tükrözik: több mint 18 ezer megyei és éves országos matricát vettek meg előre a Simple felhasználók, ami 80 százalékos növekedés a 2019-es elővásárlási időszakhoz képest. 2021-ben január 25-ig bezárólag minden tizedik megyematricát Simple alkalmazásban vásároltak.

„2020 rekordévnek számított, először sikerült meghaladnunk a félmillió eladott e-matricát. Úgy tűnik, a Simple by OTP alkalmazás felhasználói egyre tudatosabban állnak a matricavásárláshoz, és igyekeznek minél hamarabb beszerezni azt” mondta el Benyó Péter, az OTP Mobil ügyvezetője.„Emellett viszont az is látszik, hogy nem csak az időzítés kapcsán megfontoltabbak, a körükben végzett felmérésből az is kiderült, hogy az átlagosnál több tudással rendelkeznek a fizetős útszakaszokról és díjazásukról.”

Tájékozottabbak a Simple felhasználók

A cég megbízásából 2020 decemberében készített reprezentatív kutatásból kiderült, hogy hiányosak a magyar sofőrök ismeretei, ha jogosulatlan fizetős úthasználatról van szó. A megkérdezettek 31 százaléka tudta, hogy körülbelül 15 ezer forint a kiszabható alapbüntetés a személygépkocsik esetében, amennyiben az autópályán matrica nélkül indulnak útnak (ez pontosan 15 460 forint). A sofőrök kétötöde viszont egyáltalán nem tudta a választ.  A pótdíj részleteivel is sokaknak meggyűlt a baja: csupán 3 százalék tudta, hogy 60 napon belül kell befizetni a büntetést, ha el akarja kerülni az emelt pótdíjat.

Az OTP Mobil elvégzett a Simple alkalmazás felhasználói körében is egy kontroll felmérést (2021. január), melynek eredményeképp kiderült, hogy az app ügyfeleinek jobbak az ismeretei az autópálya-matrica vásárlás szabályairól. A válaszadók több mint kétharmada például tisztában volt azzal, hogy 1 órán belül lehetősége van pótolni az autópálya-matricát. A pótdíj kifizetésének a határidejével kapcsolatban viszont ők is elbizonytalanodtak, csak 13 százalékuk válaszolt helyesen, miszerint 60 napon belül van erre lehetőség.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS