A leggyakoribb eladási ok novemberben a nagyobb ingatlanba költözés volt – derül ki többek között a Duna House elemzéséből.
Tranzakciók
Novemberben is erősebb volt az ingatlanpiac az elmúlt évekhez képest. Az idei érték 12 százalékkal magasabb a 2016-ban mért tranzakciószámoknál, de a tavalyi adatokhoz képest is 2 százalékos növekedést mutat. A Duna House decemberben is a tavalyinál erősebb eladási mutatókat vár, amellyel együtt az idei év tranzakcióinak száma várhatóan meg fogja haladni a 2017-es forgalmat.
Budapesten a 40-60 négyzetméter közötti ingatlanokat keresték legnagyobb arányban novemberben. A pesti kerületekben népszerűek voltak a 40 négyzetméter alatti lakások is, Budán azonban ezek aránya elhanyagolható volt az elmúlt hónapban. A négyzetméterárak szemmel láthatóan sokat emelkedtek az egy évvel ezelőtti értékhez képest, 600 ezer forint feletti négyzetméteráron cserélt tulajdonost a budai ingatlanok 66 százaléka, míg Pesten ez az arány 44 százalék volt. Ennek megfelelően egyre több ingatlan átlagos eladási ára haladja meg a 40 millió forintot.
Vidéken kisebb volt az érdeklődés a nagyméretű ingatlanok iránt, szemben az egy évvel korábbi értékekkel. A 400 ezer forint feletti négyzetméteráron értékesített ingatlanok aránya 8-10 százalékponttal nőtt tavalyhoz képest, de a 40 millió forint feletti lakásár aránya vidéken nem nőtt számottevő mértékben, a 2017-es értékekhez képest.
Árak
Tavaly novemberhez képest a kelet-magyarországi panel ingatlanok négyzetméterára nőtt legnagyobb mértékben, de a tégla lakások átlagos négyzetméterára is az ország keleti felében nőtt nagyobb mértékben. Így a panel ingatlanok átlagos négyzetméterára az ország ezen részén megközelítette a 300 ezer forintot, a tégla ingatlanok négyzetméterára pedig már meg is haladta ezt az összeget. Nyugat-Magyarországon a panellakások átlagos négyzetméterára tavalyhoz képest több mint 25 százalékot emelkedett, így jelenleg már 245 ezer forint az átlag. A tégla lakások ennél valamelyest drágábban, átlagosan 285 ezer forintos négyzetméteráron cseréltek tulajdonost.
A budai panellakások átlagos négyzetméterára közel duplája a vidéki értékeknek, de a pesti kerületekben mért érték is jóval magasabb az ország többi területén tapasztaltnak. Budán a panelek átlagos négyzetméterára 2018 novemberében már meghaladta az 550 ezer forintot, a pesti panellakások átlagos négyzetméterára pedig a 450 ezer forintot. A fővárosi téglalakások négyzetméterára még ennél is jóval magasabb, a belvárosban 747-, Budán 744-, míg a pesti kerületekben 559 ezer forint volt az átlag.
Kereslet, értékesítési idő
A 2018 novemberében mért Keresletindex az előző évekhez hasonló értéket mutat, októberhez képest nem csökkent számottevően a mutató. Év végén, az ünnepek miatt, jellemzően háttérbe szorul az ingatlanvásárlás, majd az új év elején újult erővel kezdenek lakáskeresésbe az emberek.
A budapesti kerületek közül novemberben is a XIII. kerület iránt volt a legnagyobb az érdeklődés, a második helyen a II. kerület végzett, de 15 százalék feletti értéke volt a VI., XI. és a XIV. kerületeknek is. A II. és a XII. kerület iránti érdeklődés nőtt tavalyhoz képest a legtöbbet, míg a legnagyobb csökkenés a IX. kerületben volt.
Országszerte 60 százalék feletti a jó és nagyon jó állapotban értékesített ingatlanok aránya. A felújítandó és lakható állapotú ingatlant vásárlók aránya Nyugat-Magyarországon a legmagasabb, 37 százalékos, és Budapesten a legalacsonyabb (25%).
Országszerte csökkentek az értékesítési idők, legyen szó akár panelekről, akár tégla lakásról. A panellakások bő két hónap alatt kelnek el, a tégla lakások eladásához valamelyest több időre van szükség, jellemzően 85-118 nap között változik ez az idő.
Vevők
Budapesten a legtöbb vevő a 30-50 év közötti korosztályból került ki novemberben, akik többségben beosztottak és vállalkozók voltak. Továbbra is a befektetési célú vásárlás vezeti a listát, amelynek keretében 37-38 millió forint körüli átlagértékű ingatlanokat vásárolnak. Sokan vették első lakásukat is, ők jellemzően 32,5 millió forintot költöttek.
A vidéki vevők többsége, csak úgy, mint a fővárosban, 30-50 év közötti. A vezető vásárlási ok ez esetben is a befektetés, amelynek értéke 17,3 millió forint. Sokan nagyobb ingatlanra cserélik korábbi otthonukat, és első lakást is nagy arányban vásároltak, amelynek értéke alig több mint fele a Budapesten tapasztaltnak.
Eladók
Az eladók életkora sokkal kiegyenlítettebb a fővárosban, mint ahogy a vevőknél látható, egyedül a 30 év alattiak aránya alacsonyabb. Az eladók többsége vállalkozó, de csak az eladások 3 százalékának hátterében áll befektetési szándék. A legtöbben nagyobb lakásba költöznek, a kinőtt lakásukért átlagosan 32,2 millió forintot kapnak.
Vidéken is hasonló az eladók életkorának megoszlása. A vezető eladási ok ez esetben is a nagyobb ingatlanba költözés, de közel ugyanilyen magas az örökölt ingatlanok értékesítésének és a kisebb otthonba költözéseknek az aránya is. A nagyobbra cserélendő ingatlanért átlagosan 17,7 millió forintot kaptak, az örökölt ingatlanokat 14,6 millióért, míg a nagynak bizonyult lakásokat 24,7 millió forintért adták el.
A Duna House részletes elemzése itt érhető el.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.