A mérséklődő ingatlanárak és az alku lehetősége újra meghozta az első lakást vásárlók kedvét. 2023 első negyedévében a fővárosi tranzakciók közel ötödében, míg vidéken az eladások csaknem negyedében a fiatal otthonteremtők szerepeltek a vevői oldalon. Budapesten átlagosan az 50 millió forintot is megközelítette az ingatlanvásárlásra fordított összeg, míg a vidéken letelepedők nagyjából 20 millió forinttal kevesebből szerezhettek maguknak saját otthont.
Az otthonteremtési céllal vásárlók között kiemelt fontosságúnak számít az első lakásukat vásárlók csoportja, akik a tavalyi év második felétől országos szinten jelentős hátrányba szorultak a 2022-es események következtében átalakult ingatlanpiacon. Az magas ingatlanárak mellett az emelkedő hitelkamatoknak és a hosszú idő óta nem látott mértékű inflációnak köszönhetően 2022 júniusától fokozatosan csökkenő arányban voltak jelen az első lakást vásárlók a fővárosi ingatlantranzakciókban. A vidéken letelepedők számára a mélypontot 2022 októbere jelentette, amikor mindössze 15 százalékos arányban szerepeltek az adásvételek vevői oldalán.
„Tavaly decemberben Budapesten kimagasló, 53 százalékos aránnyal, míg vidéken 33 százalékos többséggel a befektetők uralták az ingatlanpiacot, azonban 2023 első negyedévére már normalizálódott a helyzet, és fokozatosan erősödni kezdett a vásárlói kedv a többi vevői csoport tekintetében is – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője. – Az eladók az év kezdetével lassacskán elfogadták, hogy vagy árat csökkentenek vagy engednek a vevői alkunak, emellett az érdeklődők is egyre inkább ráébredtek, hogy a kínálati piacon az övék az irányítás. Új lendületet kaptak az első lakásukat vásárlók is, arányuk átlagosan 18 százalékra emelkedett a fővárosban és 23 százalékra vidéken az ingatlanközvetítő 2023-as tranzakciós adatai szerint.”
A fiatal otthonteremtők januárban voltak a legaktívabbak Budapesten, az év első hónapjában zárult összes eladás 23 százalékban szerepeltek itt az első lakáshoz jutók, míg a vidéki területeken a március volt a legerősebb, akkor a vásárlók negyede tartozott ehhez a csoporthoz. A 2023-as első negyedévben a fővárost preferáló érdeklődők átlagosan 48 millió forintot meghaladó összeget költöttek saját lakásra, amely átlagosan 58 négyzetméteres alapterületével ideális életteret teremt az önálló életkezdésen túl a családalapításhoz is. A vidéki területeken ingatlant keresők jelentős előnyben vannak a fővárosiakkal szemben, hiszen idén átlagosan 29,2 millió forintból is megoldható volt számukra az otthonteremtés, ráadásul 25 m2-rel tágasabb ingatlanba költözhettek.
„Továbbra is hangsúlyos szerepet kapnak az állami otthonteremtést támogató kedvezmények, a meghosszabbított Babaváró támogatás és a CSOK jelentős segítséget nyújt a gyermeket tervező fiatalok saját ingatlanhoz jutása során. Érdemes élni velük” – emelte ki Benedikt Károly. A Credipass pénzügyi szakértőinek országos felmérése szerint a Babaváró támogatást igénylők a 2023 első negyedéves adatok szerint 91,2 százalékban lakáscélra fordították a kapott összeget, emellett a hitelügyletek mellé beadott CSOK igények aránya is 21,4 százalékra emelkedett a fővárosban. Bár Kelet- és Nyugat-Magyarországon enyhe mérséklődést tapasztaltak a családi otthonteremtési kedvezménnyel élők számában a szakértők, – itt a hitelügyletek 29,2–31,1 százalékhoz csatoltak CSOK igénylést – az országos megoszlást vizsgálva azonban mégis az előző negyedévi 24,7 százalékról 25,6 százalékra nőtt az előfordulás.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.