Lakáspiac a járvány idején: csökkennek az árak

2020. 04. 15., 12:15

A koronavírus magyarországi megjelenése óta az elemzők és értékesítők folyamatosan boncolgatják annak várható gazdasági hatásait. Az ingatlanpiaci szakértők még semmi biztosat nem tudnak mondani, de valószínűsítik, hogy az árak a jövőben csökkenni fognak, csakúgy, mint a kereslet.

Ami koronavírus megjelenésekor történt a hazai lakáspiacon

A koronavírus megelőzése előtti egy évben az általunk vizsgált egyetemi városokban szinte kivétel nlkül kis mértékben változtak az átlagárak, mondhatni csak stagnáltak.

A téglalakásokra fókuszálva azt látjuk, hogy Budapesten a korábbi tendenciához hasonlóan továbbra is emelkednek az átlagárak, 2019. március és 2020. március között 800 ezer Ft/m²-ről, 840 ezer Ft/m²-re drágultak. A Szegeden eladó lakások téglaépítéses típusai ezzel ellentétben olcsóbbá váltak ebben az egy évben, méghozzá 490 ezer Ft/m²-es átlagáruk 480 ezer Ft/m²-re csökkent. Debrecenben és Pécsen sem mozogtak sokat a téglalakások átlag négyzetméter árai, Debrecen esetében 540 ezer Ft/m², míg Pécs esetében 420 ezer Ft/m² körüliek voltak.

Az egyetemi városok lakáspiacát a panelek oldaláról megközelítve már más eredményeket láthatunk. Az elmúlt egy évben, azaz 2019 márciusa és 2020 márciusa között - a téglalakásokkal megegyezően - Budapesten drágultak a panelek. Ugyan e tekintetben kisebb volt az emelkedés mértéke, 560 ezer Ft/m²-es átlagáruk mindössze 10 ezer forinttal lett több egy éves távlatban. A panelek frontján Budapest mellett Pécsen is megnövekedtek az árak, négyzetméterenként átlagosan 40 ezer forinttal, aminek köszönhetően idén márciusban elérték a 320 ezer Ft/m²-t. Szegeden 20 ezer forintos volt a drágulás mértéke, a napfény városában így idén márciusban átlag 340 ezer Ft/m² volt az eladási ár. A vizsgált városok közül egyedül Debrecenben csökkentek az árak 440 ezer Ft/m²-ről 420 Ft/m²-re.

Felfelé vagy lefelé fognak mozogni az árak a közeljövőben?

Az elkövetkezendő hónapokban a fővárosi lakáspiacon átlagosan 5-8 százalékos árcsökkenésre számít a legtöbb elemző. Azt is előre vetítették, hogy ez az áresés a jelenleginél sokkal alacsonyabb tranzakciószámok mellett fog lefolyni. Ami a vidéki lakáspiacot illeti – beleértve a megyeszékhelyeket és a kisebb településeket – kevésbé tartják valószínűnek az árcsökkenést a következő hónapokban.

Tehát a járvány elsősorban Budapest lakáspiacát érinti, azon belül is a befektetési céllal hasznosított lakásokat. A szakértői várakozások viszont az is megmutatják, hogy ez a tendencia időben kicsit eltolódva ugyan, de jelentkezni fog az ország többi részén is. Vagyis az árak visszaesése a vidéki városokban, településeken is érzékelhető lesz majd.

A mélypontot sem időben, sem árcsökkenés mértékben egyelőre senki nem látja előre pontosan. Így az a kérdés, hogy mikor áll vissza a piac a rendes kerékvágásba, a bizonytalanság miatt szintén megosztja a szakértők táborát. Vannak, akik szerint már 3 hónapon belül helyreáll a rend, de vannak olyanok is, akik szerint ez csak két év múlva következik be.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS