A koronavírus magyarországi megjelenése óta az elemzők és értékesítők folyamatosan boncolgatják annak várható gazdasági hatásait. Az ingatlanpiaci szakértők még semmi biztosat nem tudnak mondani, de valószínűsítik, hogy az árak a jövőben csökkenni fognak, csakúgy, mint a kereslet.
Ami koronavírus megjelenésekor történt a hazai lakáspiacon
A koronavírus megelőzése előtti egy évben az általunk vizsgált egyetemi városokban szinte kivétel nlkül kis mértékben változtak az átlagárak, mondhatni csak stagnáltak.
A téglalakásokra fókuszálva azt látjuk, hogy Budapesten a korábbi tendenciához hasonlóan továbbra is emelkednek az átlagárak, 2019. március és 2020. március között 800 ezer Ft/m²-ről, 840 ezer Ft/m²-re drágultak. A Szegeden eladó lakások téglaépítéses típusai ezzel ellentétben olcsóbbá váltak ebben az egy évben, méghozzá 490 ezer Ft/m²-es átlagáruk 480 ezer Ft/m²-re csökkent. Debrecenben és Pécsen sem mozogtak sokat a téglalakások átlag négyzetméter árai, Debrecen esetében 540 ezer Ft/m², míg Pécs esetében 420 ezer Ft/m² körüliek voltak.
Az egyetemi városok lakáspiacát a panelek oldaláról megközelítve már más eredményeket láthatunk. Az elmúlt egy évben, azaz 2019 márciusa és 2020 márciusa között - a téglalakásokkal megegyezően - Budapesten drágultak a panelek. Ugyan e tekintetben kisebb volt az emelkedés mértéke, 560 ezer Ft/m²-es átlagáruk mindössze 10 ezer forinttal lett több egy éves távlatban. A panelek frontján Budapest mellett Pécsen is megnövekedtek az árak, négyzetméterenként átlagosan 40 ezer forinttal, aminek köszönhetően idén márciusban elérték a 320 ezer Ft/m²-t. Szegeden 20 ezer forintos volt a drágulás mértéke, a napfény városában így idén márciusban átlag 340 ezer Ft/m² volt az eladási ár. A vizsgált városok közül egyedül Debrecenben csökkentek az árak 440 ezer Ft/m²-ről 420 Ft/m²-re.
Felfelé vagy lefelé fognak mozogni az árak a közeljövőben?
Az elkövetkezendő hónapokban a fővárosi lakáspiacon átlagosan 5-8 százalékos árcsökkenésre számít a legtöbb elemző. Azt is előre vetítették, hogy ez az áresés a jelenleginél sokkal alacsonyabb tranzakciószámok mellett fog lefolyni. Ami a vidéki lakáspiacot illeti – beleértve a megyeszékhelyeket és a kisebb településeket – kevésbé tartják valószínűnek az árcsökkenést a következő hónapokban.
Tehát a járvány elsősorban Budapest lakáspiacát érinti, azon belül is a befektetési céllal hasznosított lakásokat. A szakértői várakozások viszont az is megmutatják, hogy ez a tendencia időben kicsit eltolódva ugyan, de jelentkezni fog az ország többi részén is. Vagyis az árak visszaesése a vidéki városokban, településeken is érzékelhető lesz majd.
A mélypontot sem időben, sem árcsökkenés mértékben egyelőre senki nem látja előre pontosan. Így az a kérdés, hogy mikor áll vissza a piac a rendes kerékvágásba, a bizonytalanság miatt szintén megosztja a szakértők táborát. Vannak, akik szerint már 3 hónapon belül helyreáll a rend, de vannak olyanok is, akik szerint ez csak két év múlva következik be.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.