„Az Energiaügyi Minisztérium októbertől még alacsonyabb szintre szorítja az intézmények távhő díjait. A nem lakossági fogyasztók januárban egyszer már megfelezett költségeit újból azonos arányban csökkenti a tárca. Az önkormányzatok, közintézmények és vállalkozások országos átlagban a tavaly év végi díjak negyedét fizetik október 1-jétől” – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter.
Az Energiaügyi Minisztérium korábbi intézkedésének köszönhetően 2023 elejétől olcsóbban vehetik igénybe a földgáz alapú távhőszolgáltatást a nem lakossági fogyasztók. Az úgynevezett külön kezelt intézményi díjak és az egyéb felhasználók árai januárban a legtöbb településen hozzávetőleg 50 százalékkal csökkentek.
Az október 1-jével kezdődő új gázévben kijelölés alapján az MVM Csoport biztosítja minden hazai távhőtermelő számára a működésükhöz szükséges földgázt. A kiszámíthatóság jegyében a társaság időben lekötötte a szükséges gázmennyiséget. Az ellátásbiztonsági szempontok érvényesítésével együtt lehetővé vált a díjak további mérséklése is a nem lakossági fogyasztóknál.
Az átmeneti földgázellátás jóvoltából az intézményi és egyéb felhasználók költségei a korábbi várakozást meghaladó mértékben csökkenhetnek október elsejével. Így már a fűtési szezon kezdete előtt ismét nagyságrendileg megfeleződnek az intézményi díjak. 2023 eleje óta ezzel a 2022 utolsó negyedévi szint negyedére esnek vissza a vállalatok, települések távhőkiadásai.
Lantos Csaba hangsúlyozta: „A kormány az átlagfogyasztásig fenntartott rezsivédelemmel Európa legalacsonyabb áram- és gázárait garantálja a magyar családok számára. A háztartások rezsicsökkentett távhőárai nem változnak az új gázévben sem. Miközben az intézmények és vállalkozások terheit folyamatosan mérsékeljük, ezt a távhőszolgáltatásban a korábbiaknál alacsonyabb költségvetési ráfordítás mellett tudjuk biztosítani. A szektor támogatási igénye a lezáruló gázévhez képest több százmilliárd forinttal csökkenhet a következő gázévben.” (Energiaügyi Minisztérium)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.