Már a 2019-es év sem kecsegtetett sok jóval a hazai ingatlanpiacon, de a 2020-as év történéseire minden bizonnyal senki sem számított. 2019 harmadik, illetve negyedik negyedévében a lakásárak emelkedésének természetes mérséklődését tapasztalhattuk, majd ezt fokozta idén márciusban a hazánkba is betörő világjárvány miatti csökkenés. Az Ingatlannet.hu elemzése.
Csökkent a lakáspiaci tranzakciók száma
A ksh.hu lakáspiaci- és lakásárindex jelentéséből kiderül, hogy 2013 óta először csökkent a lakáspiaci tranzakciók száma hazánk ingatlanpiacán a tavalyi évben. A visszaesés mértéke 8 százalékra tehető. Az ok, ami a jelenség mögött van, feltehetően a használtlakás árak emelkedése, valamint az eladások számának csökkenése. Emellett egyre több az új építésű lakás is, amelyek esetén 2019-ben 5 százalékkal több tranzakció valósult meg, mint 2 évvel ezelőtt. Azonban vidéken a lakáspiaci vásárlások esetén kismértékű bővülés volt tapasztalható, ezzel szemben a nagyobb városokban fokozatosan csökkentek az eladások. A megyeszékhelyeken becsült visszaesés mértéke 12 százalékra tehető, míg a budapesti adatok alapján ez 19 százalékra tehető. 2019-ben az előzetes statisztikák szerint 141 ezer használt lakás került eladásra a hazai lakáspiacon, 2020 első negyedévében pedig ennek csak 12,1 százalékát érte el a lakástranzakciók száma.
Mélyponton a főváros használtlakás-piaci súlya
A budapesti használtlakás-piac súlya nem volt még ilyen alacsony, mint tavaly a maga 17 százalékával. Ezután jött a feketeleves: a márciusban kitörő koronavírus-járvány eddig nem látott módon vetette vissza a költözni vágyók megtekintési hajlandóságát, ami miatt a lakáskeresők inkább a biztos kivárást preferálták. Ez a lakásárak alakulásán is észrevehető, hiszen vannak olyan lakástulajdonosok, akik mindenképp szabadulni akarnak az ingatlanoktól, akár alacsonyabb áron is.
Még mindig magasak a budapesti lakásárak
A fővárosi lakásárak a következőképp alakultak az elmúlt csaknem 2 évben: 2019 első negyedévében a téglalakások átlagos négyzetméter ára megközelítette a 800 ezer forintot, majd áprilisban át is lépte azt, a drágulás egészen augusztusig kitartott. 2019 negyedik negyedévében az árak mérséklődtek, a 827 ezres szint körül mozogtak. A tavalyi év végi adatokhoz képest 1,4 százalékkal nőttek csupán az árak, így azt mondhatjuk, hogy 2020-ban kisebb kiugrásokkal, de stagnáltak a téglalakások négyzetméter árai. Jelenleg a szeptemberi adatok szerint a fővárosi agglomerációban található téglalakások átlagos ára 838 ezer forint négyzetméterenként. Ennek alapján a téglalakások piaci értéke jelenleg 45-50 millió forintra tehető.
A panellakások esetén nem volt nagymértékű ingadozás tapasztalható. 2019-ben, az év első felében 4,8 százalékkal nőttek az árak, majd júliustól 2,5 százalékkal csökkentek év végére az árak. A tavaly év végi statisztikákhoz képest az idei szeptemberi átlagos négyzetméterár 1,5 százalékkal drágább. Jelenleg az agglomeráció panellakásainak négyzetméterára átlagosan 572 ezer forint. Ennek értelmében a fővárosi lakáspiacon a panellakások átlagos értéke 25 és 30 millió forint közé tehető.
Október 19-én kilencedik alkalommal rendezik meg a Somlón egy különleges hazai szőlő- és borfajta nagyszabású bemutatóját.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.