Magyarország teljes területének közel egyharmada természetközeli állapotban maradt fenn, amely a nemzeti örökség része. Ezen nemzeti kincsnek az élőhely rekonstrukciók, vízháztartás javítás által történő megőrzése a tárca és a tíz nemzeti park igazgatóságainak egyik közös feladata – mondta az Agrárminisztérium természetügyért felelős államtitkára pénteken Tiszafüreden.
Rácz András A Hortobágy és Nagykunság természetvédelmi tájegységek vizes élőhelyeinek természetvédelmi célú helyreállítása című projektátadó rendezvényén kiemelte, hogy a nagy arányuk ellenére a természetközeli területek feldarabolódtak, mozaikos állapotúak, emiatt folyamatos beavatkozást igényelnek. Az élőhelyek megőrzéséért kell az ilyen projekteket megvalósítani, és bemutatni a nagyközönség számára is, mert az a kép, amit mindenki magában őriz hazájáról, csak így védhető meg. Ebben nyújt segítséget a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP), amelynek része a pénteken záruló projektsorozat is.
Az államtitkár beszélt arról, hogy ezt a munkát a nemzeti park igazgatóságok csaknem 1400 elkötelezett munkatársa végzi, és ennek során az uniós források az élőhely rekonstrukciókra, vízháztartás javításra, őrszolgálat fejlesztésre, állattartási infrastruktúra megteremtésére fordíthatók. 2010 óta a tíz nemzeti park igazgatóság 85 milliárd forint értékű forrást használt fel természetvédelmi fejlesztésekre, amelyből 336 beruházást valósítottak meg az ország teljes területén, ennek köszönhetően 300 ezer hektáron javulhatott a természeti környezet állapota.
Rácz András felhívta a figyelmet arra, hogy ezen természetvédelmi beruházások között a pénteken átadott projekt gazdája, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a 2013 óta tartó projektmegvalósítási időszakban 9 kiemelt fejlesztést végzett el mintegy 5500 hektár kiterjedésben, 7,7 milliárd forint támogatás felhasználásával.
Az államtitkár kitért a több ezer hektáron elterülő bombázó lőtér megtisztítására is, amelyet így ismét birtokba vehettek a gazdálkodók, a madarászok, vagy a magyar pusztával ismerkedni kívánó Hortobágyra látogató turisták. A lőszermentesítés két projekt során valósulhatott meg a tájrehabilitációnak köszönhetően, így sikerült a puszta eredeti állapotát visszaállítani.
Rácz András hangsúlyozta, a Nagykunság és a Hortobágy kisvizes élőhelyeinek rekonstrukciója napjainkban felértékelődik, hiszen a víz megtartása ezen a területen kiemelten fontos. Az időszakos vízjárásokat mederkotrásokkal, műtárgy építésekkel, nagymértékű beavatkozásokkal tudják visszaállítani, amely biztosítja a jó ökológiai állapotot.
AM Sajtóiroda
(Fotó: Pelsőczy Csaba)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.