MKIK: a vállalatok többsége ki tudja gazdálkodni a béremeléseket

2024. 11. 28., 02:28

A vállalatok 85 százaléka úgy látja, hogy képes lesz fedezni a béremelésekből adódó többletköltségeket – tájékoztatott saját felmérése alapján a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

A felmérés szerint a kisebb cégek általában áremeléssel, a közép- és nagyvállalatok inkább költségcsökkentéssel, létszámstoppal vagy technológiai beruházásokkal teremtenék elő a költségek fedezetét. 70 százalék úgy számol, hogy technológiai fejlesztésekkel 3-5 éven belül részben kiválthatnák a munkaerő-szükségletüket, és 75 százalék bízik abban, hogy az alkalmazottak képzése javíthatná a jövedelemtermelő képességüket. A vállalatok csaknem fele szerint a béremelés elégedettebbé fogja tenni a munkavállalókat, a motivációjuk erősebb lesz.

Az MKIK üdvözli a minimálbér- és a bérminimum-megállapodást, de a kamarai álláspont szerint a béremeléseket az inflációhoz és a vállalkozások teherbíró képességéhez igazodva kell ütemezni. A testület emellett sürgeti a szociális hozzájárulási adó csökkentését, a béren kívüli juttatások növelését, az önfoglalkoztató és mikrovállalkozások megsegítését, valamint az egyszerűsített foglalkoztatás ösztönzését. Szükségesnek tartják a szak- és felnőttképzés fejlesztését, képzési programok szervezését, támogatott hitelek és beruházási támogatások meghirdetését, regionális támogatási rendszerek bevezetését, továbbá bértámogatási program kidolgozását munkaerő-intenzív vállalkozások számára.

A béremelések vállalati fogadtatását és hatásait vizsgáló reprezentatív felmérés a területi gazdasági kamarák közreműködésével készült november 11. és 20. között; az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete 400 belföldi céget keresett meg. A kérdőíves kutatást kiegészítő konzultáció november 25-ig tartott, és több mint 4 ezer vállalkozó véleményét gyűjtötte össze. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 05., 13:55
A vállalkozások visszajelzéseit figyelembe véve módosulnak a GINOP Plusz kkv technológiai hitelprogramok feltételei a rendelkezésre álló források felhasználásának növelése érdekében, a változtatással több vállalkozás számára teszik elérhetővé a támogatást – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 02. 04., 13:15
A rugalmas munkakörülmények, 600–800 ezer forintos kezdőbér – ezek a fiatal diplomások legfontosabb igényei a munkaadókkal szemben. 2025 a fordulat éve a munkaerőpiacon, amely komoly kihívásokat tartogat mind a munkáltatói, mind pedig a munkavállalói oldalon. A friss tendenciákat Orbán Balázs, a március 11–12-i Műegyetemi Állásbörze főszervezője foglalta össze.
2025-02-03 17:15:00
Erősödő kereslet, több feladott hirdetés, ugyanakkor kínálatcsökkenés jellemezte a januárt az országos lakáspiacon az ingatlan.com legfrissebb elemzése szerint. Az élénkülés viszont nem egyenletes az országon belül, és a különböző ingatlantípusokat sem ugyanúgy érinti.
2025-02-03 14:20:00
Csúcsot döntöttek a bankok 2024-ben: lakáshitelből 1351 milliárd, személyi kölcsönből csaknem 820 milliárd forint volt az új szerződések összege. A lakásárak emelkedése, a korábbi magas infláció hatása és az elhalasztott kereslet is szerepet játszhatott a rekordokban. Az idén is erős évre számíthatnak a bankok, amelyek már új támogatott kölcsönöket, például munkáshitelt is kínálhatnak az ügyfeleknek – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

  Rovathírek: HIPA

A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.