Megalakult a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Női Vállalkozói Szekciója

Megalakult a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Női Vállalkozói Szekciója
2022. 12. 05., 16:13

November 21-én megalakult a VOSZ Női Vállalkozói Szekciója, a munkát 44 alapító és 2 pártoló taggal kezdték meg.

A VOSZ Női Vállalkozói Szekciója 44 alapító és 2 pártoló taggal kezdte meg működését, több, önállóan működő női szervezet képviselője pedig máris jelezte belépési és együttműködési szándékát.

A Szekció súlyát és jelentőségét erősíti, hogy Demján Sándorné asszony, Demján Sándor szellemi örökségét e területen is képviselve örömmel fogadta el az alapító tagok felkérését a tiszteletbeli elnöki poszt betöltésére.

A Szekció elnökének, Lakatosné Lukács Zsuzsannát, a női vállalkozások fejlesztésével több mint 30 éve foglalkozó SEED Alapítvány ügyvezető igazgatóját, társelnökének pedig Gláser-Katona Zsuzsannát a Brand Way & Compass Kft. ügyvezető igazgatóját és a Health-ness Alapítvány kuratóriumi elnökét választották az alapítók.

Lakatosné Lukács Zsuzsanna a vosz.hu-nak elmondta, hogy a jövőben is számítanak a VOSZ megyei elnökeinek segítségére, akik közül többen már ajánlottak új tagokat. Nagy az érdeklődés, amit bizonyít, hogy az alapító tagok között hozzávetőlegesen harmincan újonnan léptek be a VOSZ-ba. Az önálló Szekció megalakulását azért is fontosnak nevezte, mert országos szervezet még nem foglalkozott ezekkel a feladatokkal, bár több civil szervezet és női klub már tevékenykedik e téren. Mint mondta: a SEED Alapítvány egyik alapítója a VOSZ, így különösen értékes a még szorosabb együttműködés, ahogy a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, valamint az Ipartestületek Országos Szövetsége támogatására is számítanak.

A női vállalkozások Magyarországon az összes vállalkozás egyharmadát teszik ki. Részarányuk nagyobb a 10 fő alatti foglalkoztatottal működő vállalkozások körében, ami a foglalkoztatásban/önfoglalkoztatásban betöltött erős szerepükre utal. Jelen vannak azonban a kis- és középvállalatok körében is, jelezve, hogy erős versenyben is helytállnak.

Az Európai Parlament 2022. áprilisi jelentése szerint, de gyakorlati tapasztalat is azt erősíti, hogy a nők a vállalkozói és vezetői potenciál legértékesebb és legnagyobb kiaknázatlan forrása Európában, mivel a női vállalkozók és az önálló vállalkozó nők a fenntartható gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és az innovációs potenciál kihasználatlan forrásait jelentik.

Minden előny és gazdasági szerepvállalás ellenére Magyarországon eddig nem létezett olyan egységes platform, amely a teljes vállalkozói világot összefogva, szövetség szintjén, ernyőszervezetként képes a női vállalkozók érdekeinek képviseletére, igényeik egységes és folyamatos összefogására és becsatornázására a hazai és nemzetközi döntéshozói szintekre.

A VOSZ, mint a hazai vállalkozók egyik legnagyobb hazai érdekképviseleti szervezete keretében létrejövő szekció egyedülálló és úttörő is egyben, amelynek munkája tervezetten kitér az alábbi feladatokra:

  • A női vállalkozások kormányzati és uniós szintű érdekképviseletére,
  • A gazdasági szerepvállalás és a társadalmi elvárások, a hazai családpolitika irányelveivel történő összeegyeztethetőségére,
  • Egyes kiemelt tématerületek felkarolására, mint például az innováció és digitalizáció, a forráshoz jutás és kapcsolati tőke építés,
  •  a női vállalkozók érdekében működő szervezetek munkájának folyamatos támogatására és nyomon követésére,
  •  a hazai és nemzetközi érdekképviseletre.

A Női Vállalkozói Szekció 2023. évi Munkatervének főbb irányai

A VOSZ Női Vállalkozói Szekciója kiemelt feladatának tekinti 2023-ban a női vállalkozói vezetői nagyköveti hálózat létrehozását és működtetését.

A Szekció kezdeményezi a VOSZ Elnökségénél, hogy a minden év decemberének első péntekén megrendezésre kerülő Vállalkozók Napja rendezvénysorozat alkalmával hozzon létre a már meglévő „Év Vállalkozója Díj” mellett három kategóriában „Az Év Női Vállalkozója Díj”-at ipar, kereskedelem és szolgáltatás területeken.

A Szekció 2023-ban tervezett főbb programjai:

  • Negyedévente vagy kéthavonta üzleti reggeli szervezése és lebonyolítása meghívott és/vagy saját előadókkal.
  • Évzáró konferencia/bankett, mely keretében értékelik az első év tevékenységét, meghatározzák a jövőbeli feladatokat, illetőleg jó példákat bemutató díjakat adnak át átadása női vállalkozók részére, amelynek keretében a VOSZ vezető tisztségviselőin kívül a VOSZ kiemelt partnereinek vezetőit, valamint a mindenkori kormányzat női vállalkozásokkal foglalkozó államtitkárát és országosan működő más női vállalkozói szervezet első számú vezetőjét hívják meg.

A Szekció komplex tevékenységét országosan végzi és meghatározott területeket, melyeket kompetencián alapuló felelősök vezetnek, ezen területek, témakörök az alábbiak:

  • Horizontális kapcsolatok,
  • Új női vállalkozások bevonása, közösségépítés,
  • Oktatás és mentorálás,
  • Szolgáltatási platform kialakítása és működtetése,
  • Fenntarthatóság,
  • Digitalizáció,
  • Finanszírozás,
  • Sajtókapcsolatok és PR tevékenységek,
  • Női vállalkozások nemzetközi kapcsolatainak kiépítése és specifikus pályázatokon való részvételek,
  • Női vállalkozások tekintetében kormányzati kapcsolatok kiépítése.

A területekért felelős vezetőket a Szekció választja meg 2023. januári ülésén.

Jövőre egy felsőoktatási intézménnyel közösen tanulmány készítését  tervezik, amely hiánypótló, mert ebben a témában Magyarországon még nem készült felmérés.

A feladatok között szerepel a női vállalkozások szolgáltatási igényeinek és szolgáltatási palettájának kialakítása és ehhez a részvételi rendszer kidolgozása.

Felveszik a kapcsolatot és együttműködést kezdeményeznek a kamarák női tagozataival.

Érdekképviseleti tevékenységüket a Kormányzat vállalkozás fejlesztésért és a nők gazdasági szerepvállalását erősítő szereplőivel történő kapcsolatfelvétellel indítják.

A Szekció 2023-ban a női vállalkozások és vállalkozó nők témában nemzetközi szervezetekkel is fel kívánja venni a kapcsolatot.

(A fotón a Női Vállalkozói Szekció alapító tagjai.)

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS