Egy teljes vállalkozói csoport kollektív büntetése nem lehet megoldás a problémákra – kommentálta Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) alelnöke a kata szabályainak megváltoztatását.
A pénteken elfogadott változtatások legfontosabb pontja, hogy január 1-től, amennyiben az ugyanazon katás vállalkozásnak kifizetett számlaösszeg meghaladja az évi 3 millió forintot, úgy a 3 millió forint feletti rész után a „megrendelőnek” 40 százalékos adót kell fizetnie. (Ha a kifizető külföldi, akkor a plusz teher a kisadózót sújtja.)
A döntés ellen a VOSZ is tiltakozott. A módosítás „a kata lényegének a tönkretételét jelentené. Ez a módosítás önmagában a rejtett munkavállalás problematikáját nem oldja meg, ugyanakkor a valódi katás vállalkozók számára elviselhetetlen tehernövekedést jelent, hátráltatva a koronavírus-járvány utáni talpra állást, újraindulást, ezzel a 2021. évi gazdasági célok elérését” – olvasható az érdekvédelmi testület közleményében. A VOSZ szerint a végleges és megnyugtató megoldást az jelentené, ha az adóék erőteljesebb csökkentésével a kata választása és az alkalmazotti lét közötti adó- és járulékteher-különbség olyan szintre mérséklődne, amely nem ösztönöz a munkaviszony megszüntetésére.
„Tagadhatatlan, hogy egyre többen nem a jogalkotó szándéka szerinti célra használják a kata rendszert, de egy teljes vállalkozói csoport kollektív büntetése nem lehet megoldás” – hangsúlyozta Gazsi Attila. A VOSZ Veszprém megyei szervezetének elnöki tisztét is betöltő szakember a szabályok átgondolásával egyet tud érteni, mivel a kata nem a munkaviszony kiváltására való, ugyanakkor sem az időpontot, sem a változtatás javasolt bevezetési határidejét nem tartja elfogadhatónak. „A jelenlegi gazdasági környezetben, amikor nő a munkanélküliség, csökken a termelési érték és fokozódik a bizonytalanság, nem lehet cél a vállalkozók működésének korlátozása. Néhány tízezer – a jelenlegi jogszabályoknak megfelelően, esetleg az eredeti kormányzati szándéktól eltérően működő – vállalkozás életének megnehezítése vagy működésének ellehetetlenítése tökéletesen kontraproduktív.
„A későbbiekben, amikor kilábaltunk a koronavírus okozta vagonnyi problémából, felvethetőnek tartom, hogy a kormányzat fellépjen azok ellen, akik nem rendeltetésszerűen használják a katát, például úgy, hogy a munkaviszonytól való elhatárolást meghatározó körülmények közül a jelenlegi kettőnél többet kelljen teljesíteni a kisvállalkozóknak” – tette hozzá Gazsi Attila.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.