A Fiesta de Vino május 3-ai budapesti rendezvényén torói bort is kóstolhatnak a vendégek, méghozzá a Bodegas Rejadorada különleges tételeit.
A pincészet ültetvényei közt találunk több mint 100 éves tőkéket érlelő dűlőt is, innen származik a 100 százalék tinta de toróból készült, 13 hónapig francia barrique hordóban érlelt Rejadorada Bravo hordóválogatás – írja a Gusto.
A vidék talaja köves, a csapadék nagyon kevés, szinte sivatagi a klíma, ezért meglehetősen távol vannak egymástól a tőkék. A tengerszint feletti magasságnak köszönhetően az éjszakák hűvösek, így a frissítő savak megmaradnak, a torói borok ezért gyümölcsösek és hosszan érlelhetőek.
A fő szőlőfajta a tempranillo, amit itt tinta de torónak neveznek. A város neve bikát jelent, az ország egyik legrégebbi arénáját itt találjuk.
A helyiek a legendánál az újvilág felfedezőjét, Kolumbuszt emlegetik, aki éveket töltött Ribera del Duero fővárosában, Valladolidban, és ott is halt meg.
Azt állítják a toróiak, hogy Kolumbusz háromhajós felfedező flottájának egyike, a Pinta a bizonyíték arra, hogy Cristóbal Colón szerette a torói bort.
Ugyanis a torói bor más néven pinta – és mi másról neveznének el egy hajót, mint a gyomrában pihenő hordók tartalmáról? Komolyabb érv, hogy a Kolumbusz mellett a királynál kampányoló szerzetes, Juan Pérez bizonyítottan kedvelte a torói bort.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.