A napelemes technológia már nem is olyan új, de csak nemrégiben sikerült kiküszöbölni egy óriási hátulütőjét.
Az árnyékolás miatti termeléskiesés problémája évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Ma már több olyan napelem panel létezik, amelyek osztott elrendezésűek, ezzel növelve a villamos energia termelődésének mennyiségét.
Magyarán a különálló cellák úgy vannak egymás után kötve, hogy azok az árnyékolás mellett is a lehető legnagyobb számban tudjanak tovább működni. A megfelelően kiválasztott napelemmel és inverter technológiával így akár olyan tetőfelületre is telepíthetünk napelemes rendszert, amely időszakosan árnyékos.
A monokristályos és polikristályos napelem panelek árnyékolás esetén
Mindkét technológia jól ismert, de az utóbbi időben a monokristályos napelemek nagyfokú fejlődése volt megfigyelhető. Az árnyékhatás kezelésére is egyre jobb megoldásokkal rukkolnak elő a gyártók. A zsindelyes technológiával készült monokristályos napelem paneleket úgy fejlesztették tovább, hogy azokat apróbb elemekre bontották és soronként kötötték egy-egy sztringbe.
A sorokat pedig oldalt párhuzamosították. Erre azért van szükség, hogy csökkentsük az árnyékolásból adódó termeléskiesést, ha esetleg egy felhő vagy bármilyen más tárgy részben a napfény útját állja.
Egy zsindelyes technológiával készült napelem összességében többet fog majd termelni, mint egy hagyományos panel. Ebben a technológiában jelenleg az élenjáró gyártó a Hyundai, amely nem 10 vagy 15 év termékgaranciát vállal paneljeire, hanem 25 évet. Magyarán, a Hyundai-jal egy fél életre is elláthatjuk magunkat napelemekkel.
Még egy újítás, amelynek érdemes figyelmet szentelni, hogy a cellákat összekötő kábelezés (busbar), úgynevezett back contact módszerrel lett felszerelve. Ez persze csak az innovatív napelemekre igaz. A back contact röviden azt jelenti, hogy nem a napelemek felső felületén vezetjük el a keletkezett villamosságot, hanem azok háta mögött. Ezzel maximalizálható a napfényt hasznosító felület.
Mit tegyek, ha árnyékos helyen van a tető?
A standard napelemek alapesetben nem tudnak mit kezdeni az árnyékolással, ha egy kis részüket is eltakarjuk, az egész napelem panel termelése leáll. A legelterjedtebbek a 320 W körüli teljesítményű panelek. Ezeket érdemes inverter technológiával ellátni, hogy kiküszöbölhető legyen az árnyékolás problémája. Ha osztott cellás paneleket szeretnél, hogy dinamikusabb legyen a rendszered, akkor válaszd a Wagner Solar Hungária által ajánlott megoldásokat.
Ha meg tudod oldani, a vásárlást megelőzően próbáld meg megszüntetni az árnyékolás okát, ez sajnos nem minden esetben kivitelezhető. Ebben az esetben azt ajánljuk, hogy egy optimalizált okos napelemes rendszert válassz. Erre kiváló megoldás a SolarEdge inverter, amit ha Hyundai napelemmel együtt használunk, az árnyékból adódó kiesés csökkenthető.
A közel 94 millió euró értékű zöldmezős beruházással a vállalat 150 új munkahelyet teremt.
2025 októberében kerül sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Integrált Hatósági Felülvizsgálati Missziójára, amely a biztonsági szabványoknak való megfelelést fogja ellenőrizni.