Több tízmillió forintot veszíthet, ha hiányos a transzferár-dokumentációja

2023. 04. 17., 11:21

A kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek nyilvántartására vonatkozó szabályok Magyarországon mintegy 20 ezer céget érintenek. A május 31-i határidővel komoly bírságra is számíthatnak azok, akik nem, vagy hiányosan készítik el a transzferár dokumentációt.

Az adóhatósági ellenőrzések és a transzferár dokumentáció pontos és szakszerű elkészítése eddig is kihívás elé állította a cégeket és adótanácsadókat, a tavalyi év során azonban számos alkalommal változtak az irányadó jogszabályok: első körben a nyári adócsomagban, a társasági adótörvényt és az eljárásjogi szabályokat illetően, az év második felében pedig a transzferár dokumentáció készítésről szóló rendelet változott meg jelentősen.

Új elem például, hogy a transzferárazásban érintett adózóknak a kapcsolt tranzakciókra vonatkozó piaci árat és azzal kapcsolatos további információkat már az éves társasági adóbevallásban rögzíteni kell. A mulasztásokra vonatkozó büntetési tételek pedig többszörösükre emelkedtek: a bírság felső határa a korábbi 2 millió forintról 5 millió forintra, az ismételt pontatlanságok miatti bírság pedig 4 millió forintról 10 millió forintra nőtt. Nagyon fontos változás, hogy a NAV a korábbi gyakorlattal szemben nem egységként vizsgálja az adott adóévben összeállított nyilvántartást, hanem dokumentumonként, tranzakciónkként, ami azt jelenti, hogy több probléma esetén ezek az összegek összeadódhatnak.

„Magyarországon soha nem kellett az adózóknak korábban ilyen szintű riportálást teljesíteni az adóhatóság felé. A transzferár-dokumentációról szóló rendeletben ugyan van némi könnyebbség is: mostantól a dokumentációs kötelezettség-mentesség értékhatára tranzakciónként, illetve tranzakció típusonként 100 millió forintra emelkedett a korábbi 50 millió forintról, de alapvetően elmondható, hogy szigorítások történtek” – mondta Molnár Ádám, a Deloitte transzferárazási csoportjának menedzsere.

Nagyon kell figyelni a dokumentációs határidőkre és tartalmukra – korábban sokszor csak az esetleges hatósági ellenőrzés során került elő a dokumentáció, viszont mivel az új adatszolgáltatási kötelezettséget praktikusan a transzferár nyilvántartás segítségével lehet teljesíteni, ezért a május 31-es dokumentációs határidő betartása még inkább fontossá vált. Eddig az időpontig a szokásos piaci árat és az ár meghatározásához alkalmazott módszert rögzíteni kell, és alátámasztással együtt kell szerepeltetni az éves társasági adóbevallásban.

Jelentős változás van a transzferár kiigazítások esetében is: ha az alkalmazott ár (praktikusan a vizsgált jövedelmezőségi mutató) a piaci tartományon kívül esik, akkor életbe lép a medián szabály, vagyis nem a közelebbi, alsó vagy felső értékekhez kell igazítani az árat, hanem az ár-tartomány középértékére. Kivétel ez alól csak akkor van, ha az adózó alátámaszthatóan igazolja, hogy a szokásos piaci ár ettől a medián értéktől eltér.

„Mindez az érintett cégek számára azt jelenti, hogy egy fokkal előrébb kell hozni az éves transzferár dokumentációs teendők elvégzését, meg kell találni ennek a helyét az évzárási időszakkal kapcsolatos teendők között. Jó előre érdemes felkészülni a várható kérdésekre is, pl. a szegmentálási szabályokat illetően is és felül kell vizsgálni a jelenlegi szerződéses gyakorlatot, egyeztetni a kapcsolt vállalkozásokkal és partnerekkel, együtt felkészülni - és nem utolsósorban szakértőket bevonni az esetleges értelmezési kérdések tisztázására” – mondta Tóth Hedvig, a Deloitte transzferárazási csoportjának igazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.
2025-06-19 18:05:00
A balatoni régió ingatlanpiaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül. A Duna House siófoki szakértője szerint a korábban elsősorban szezonális használatra vásárolt ingatlanok manapság teljes értékű második otthonként funkcionálnak, aminek következtében nemcsak az árak stabilizálódtak, de a balatoni szezon is kitolódott. Egész évre.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS