Online számla: májustól már csak új formátumban fogadja a NAV az adatokat

2019. 04. 24., 14:59

Május 1. éjféltől változás jön az online számla adatszolgáltatásban. Innentől kezdve már csak az új adatformátumnak megfelelően elkészült online számla adatszolgáltatást fogadja be a NAV rendszere, egy hét maradt az 1.1 verzióra való átállásra. Az online számla adatjelentés elmaradása számlánként félmillió forintos bírságot eredményezhet, ez pedig adott esetben magasabb adóbírság kockázatot jelenthet, mint a számla áfatartalma – hívja fel a figyelmet Németh Lilla, az RSM Hungary senior adótanácsadója.

Az adóhatóság az adatszolgáltatás teljesítését folyamatosan monitorozza, megkezdte az első ellenőrzéseket is ezen a területen, a hallgatólagos türelmi időszak lejárt – kezdi friss bejegyzését Németh Lilla, az RSM Hungary senior adótanácsadója. A NAV az online adatszolgáltatással rengeteg azonnali hasznos információhoz jut az adózók egymás közötti számlázásával kapcsolatban, számára is nélkülözhetetlenek az adatok az adózók áfakötelezettségének ellenőrzéséhez. Anélkül, hogy az adóhatósági ellenőr kilépne az irodából, azonnali értékelhető információkat kap a beérkező online számla adatokból, ezekből kockázatelemzéseket tud végezni és máris konkrét kérdésekkel tud az adózókhoz menni – akár jogkövetési vizsgálat, akár adóellenőrzés keretében.

Az online számla adatszolgáltatási kötelezettségnek való megfelelést a NAV már eddig is monitorozta, az első adózói megkeresések már elkezdődtek. A tapasztalatok szerint az első lépésben a jogkövetési vizsgálat – vagy folyamatban lévő adóellenőrzés - keretében feltárt hibák, vagy hiányosságok javítására, pótlására szólították fel az adózókat.  Akik a saját vállalatirányítási rendszerükbe, számlázóprogramjukba még mindig nem tudták beilleszteni az online adatszolgáltatást - jellemzően külföldi anyavállalattal rendelkező magyar cégek esetében fordul elő ez a legtöbbször – és külső megoldást sem kerestek erre, május 1. éjféltől mindenképpen számíthatnak az adóhatóság megjelenésére.

Kontrolladatok is lekérhetők a cégről a NAV online számla rendszeren keresztül

Gyakori jelenség, hogy ha meg is kezdődtek már a fejlesztések az adózók rendszerében, a programozói és a gazdasági szakemberek tudását összesítve lehet csak azt elérni, hogy a megoldás valóban működjön is. Ugyanakkor az online számla adatszolgáltatási rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a saját azonosítói birtokában minden adóalany meggyőződhessen arról, hogy cége milyen adatokat küldött be az adóhatóság felé, hiszen kontrolladatokat kérhet le a NAV rendszeréből. Ez megtehető manuálisan is, de nyilván egyszerűbb automatizáltan, akár rendszeresen ellenőrizni, hogy milyen adatokat riportált a társaság és mit kellett volna riportálni, hogy tisztában legyen azzal vannak-e eltérések, vagy megfelelően zajlik-e az adatküldés a NAV felé a vállalatirányítási/számlázási rendszeréből.

Azon adózóknak, akik bizonytalanok abban, hogy az online számla adatszolgáltatási kötelezettség érinti őket, néhány alapkérdést kell ellenőrizniük. Ha a válasz pozitív, akkor az adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó ügyletről van szó:

  • Két adózó közötti gazdasági eseményről kiállított számláról van-e szó?
  • Belföldi adószámokról van szó?
  • A számla áfatartalma meghaladja-e a 100 000 forintot?

A májusi online számla adatszolgáltatásban érintett adatváltozások nem óriásiak, de ismét programozói beavatkozást igényeltek, igényelnek. A részletesebb adatok eredményeképpen pedig az adóhatóság egységesebb, könnyebben kezelhető adatsorokhoz jut az adatszolgáltatóktól a saját elemzéseihez.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS