Online számla adatszolgáltatás: érdemes komolyan venni a NAV figyelmeztetését

2021. 10. 23., 13:39

A NAV októbertől levelet küld a hibás online számla adatszolgáltatást nyújtó adózók részére. Ezt érdemes komolyan venni, mert az áfatervezet is ezekre az adatokra épül – figyelmeztet az RSM Hungary.

Az online számla adatszolgáltatás minőségének javítására nemcsak a számlánként akár 500 ezer forintos adóbírság elkerülése érdekében érdemes figyelni, hanem azért is, mert ezen az adatszolgáltatáson alapul a novemberben esedékes áfatervezet kiajánlás és a papírmentes számlázási folyamat lehetőségét ígérő e-számlázás is – írja friss bejegyzésében Németh Lilla, az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója.

Mire figyelmeztet a NAV?

Az adatszolgáltatásban érintettek akkor kapnak tájékoztatást, ha valamilyen hiba folytán a NAV részére küldött online számla adatszolgáltatásunk nem ért célba, tehát az adóhatóság azt valamiért nem tudta befogadni. A legjellemzőbb okok a következők lehetnek:

  • kötelező adat hiányzik a számla XML fájlból;
  • az adatkitöltés hibás (például dátum formátumú érték helyett betűk használata);
  • XML verziófrissítéskor elmaradt a számlázó program felülvizsgálata;
  • nem megfelelő a tesztelés új számlázó program bevezetésekor;
  • kommunikációs hiba lépett fel a NAV-nál.

A leggyakoribb online számla hibákról korábbi bejegyzésünkben írtunk: 5 tipikus hiba a NAV online számla adatszolgáltatás során.

Hibafeltárás és hibarögzítés a NAV oldalán

Az adóhatóság tájékoztatója alapján „a cél a sikertelen vagy figyelmeztetést kiváltó adatszolgáltatások számának csökkentése, a rendelkezésre álló számlaadatok teljességének és pontosságának javítása, ezáltal az adózói ügyviteli folyamatok hatékonyságának növelése”.

Az éremnek azonban két oldala van. A NAV egyrészt támogatja a vállalkozásokat azzal, hogy automatikusan és rendszeresen feltárja a hibákat, másrészt azonban ezek a hibák dokumentáltan elérhetőek lesznek az adóhatóság számára. Amennyiben tehát később adóellenőrzésre kerül sor, a NAV elvárja, hogy az értesítéseket a vállalatok feldolgozzák és a hibákat kijavítsák.

Az adóhivatali kommunikáció részeként nemcsak az adóalanyokat figyeli a NAV, hanem azokat a szoftverfejlesztőket is, akik a 2021. augusztusban beküldött hibás adatszolgáltatásokban szerepelnek, mint fejlesztő cég. Ezáltal az adóhatóság első körben a rendszerhibákra hívja fel a figyelmet.

Az érintett vállalatok az elektronikus tárhelyükön értesülhetnek az online számla hibákról.  Fontos tehát a cégkapu ügykezelők felkészítése, a kapcsolódó teendők meghatározása!

Javítsa ki online számla hibáit az adóhatósági ellenőrzés előtt!

Függetlenül attól, hogy vállalkozása kapott-e már levelet a NAV-tól vagy sem, az online számla XML adatminőségének javítására érdemes erőforrásokat áldozni. Igaz, a megfelelés nem könnyű, mert mind az áfatörvény, mind a NAV fejlesztői dokumentáció elvárásokat támaszt a vállalatok felé. Adószakértői és informatikai tudás hiányában tehát nehéz boldogulni, pedig a mielőbbi hibajavításból a vállalkozások is jelentős hasznot húzhatnak: a helyes XML fájlon alapuló adatszolgáltatás nemcsak a jelentős adminisztrációs tehermentesítéssel kecsegtető áfakiajánlás, hanem a költséghatékony, papírmentes e-számlázás alapja is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS