Nemzetközi akciók a drogkereskedelem ellen

Nemzetközi akciók a drogkereskedelem ellen
2021. 07. 21., 19:00

A vámhatóságok szerepe meghatározó a nemzetközi áruforgalomban, ezért az illegális kábítószer-kereskedelem visszaszorítására két nemzetközi akció jött létre.

2020-ban már csaknem 275 millióan fogyasztottak drogot a világon, 22 százalékkal többen, mint 10 évvel korábban – derül ki az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2021-es jelentéséből. A közelmúltban a Vámigazgatások Világszervezete (VVSZ) és az ENSZ nemzetközi rendészeti műveletet indított az illegális kábítószer-kereskedelem visszaszorítására.

A vámhatóságok szerepe meghatározó a nemzetközi áruforgalomban, ezért az illegális kábítószer-kereskedelem visszaszorítására két nemzetközi akció jött létre. A VVSZ GOALS és az ENSZ ACRONYM műveletét a magyar hatóságok a jobb eredmény érdekében egyszerre hajtották végre.

Az akcióban a 79 VVSZ-tagország vámhatósága mellett 11 nemzetközi szervezet, többek közt az EUROPOL és az INTERPOL is részt vett. A közös ellenőrzéseken összesen mintegy ezer ügyben, megközelítőleg hét tonna kábítószert foglaltak le, aminek több mint harmada szintetikus drog volt. A felderítések több mint 80 százaléka a nemzetközi postaforgalom levél- és csomagküldeményeihez kötődik. Az eredmények igazolják, hogy az illegális drogkereskedelem ellen nemzetközi szinten kell fellépni.

A NAV rendészeti reformja a nemzetközi műveletek koordinációjában és végrehajtásában is sikerhez vezetett. Ugyancsak szerepe volt az eredményekben a NAV, az Országos Rendőr-főkapitányság, valamint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársainak és szolgálati kutyákkal tartott közös ellenőrzéseinek. A pénzügyőrök és rendőrök – kábítószer-kereső kutyáikkal – a NAV Repülőtéri Igazgatóságán fokozottan ellenőrizték a nemzetközi postaforgalmat, míg a NAV Bevetési Igazgatósága kutyavezetői az Európai Unió külső határainak megerősítésében vettek részt. A közös ellenőrzéseken a magyar hatóságok 78 alkalommal, összesen mintegy 2,5 kilogramm és csaknem ezer darab (tabletta, bélyeg, növényi mag stb.), különböző kiszerelésű, kábítószergyanús anyagot – kokain, heroin, amfetamin – foglaltak le. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS