Az Oroszország és Magyarország között lévő, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény részleges felfüggesztéséről a NAV és a Pénzügyminisztérium szakemberei foglalták össze a legfontosabb tudnivalókat.
Oroszország 2023. augusztus 8-án felfüggesztette a Magyarországgal kötött, hatályos, kétoldalú, az 1999. évi XXI. törvénnyel kihirdetett adóegyezmény (Egyezmény) 5–22. és 24. cikkeinek alkalmazását, így Oroszország ettől az időponttól a saját belső szabályait alkalmazza az orosz és a magyar fél közötti ügyletekből származó jövedelmek és vagyon adóztatására. A felfüggesztéssel az Egyezmény hatálya nem szűnik meg, ugyanakkor a felfüggesztés időtartama alatt az orosz fél a felfüggesztéssel érintett rendelkezésekből eredő kötelezettségeit nem teljesíti.
Fontos, hogy Magyarország továbbra is alkalmazza az Egyezmény rendelkezéseit, biztosítja az Egyezményből eredő kedvezményeket (az adóztatási jog korlátozását, kedvezményes forrásadókulcsokat, a kettős adóztatás elkerülésének magyar engedményeit stb.) a magyar–orosz viszonylatú jövedelmekre.
Az Egyezmény Magyarország általi további alkalmazása ugyanakkor a magánszemélyek és vállalkozások jövedelmeinek kettős adóztatását egyoldalúan teljes mértékben elkerülni nem tudja, az orosz felfüggesztés így hatással lehet mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások határon átlépő jövedelmeire.
Az Egyezmény 23. cikk 1. bekezdése csak az Orosz Föderációban az Egyezménynek megfelelően adóztatott jövedelmek tekintetében alkalmazható, ebből következően
– az Egyezmény rendelkezései alapján csak azon jövedelmek mentesíthetők az adó alól Magyarországon, amelyeket az orosz fél az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban adóztat, illetve
– az Orosz Föderációban levont adó beszámítására – az Egyezményben megengedett forrásadónak megfelelően – csak osztalékjövedelem tekintetében, és legfeljebb 10 százalékig kerülhet sor.
Az Egyezmény felfüggesztéssel nem érintett, általános és technikai jellegű, 1–4., 23. és 25–29. cikkeiben rögzített rendelkezései továbbra is érvényben maradnak, amelynek következtében többek között
– továbbra is feloldhatók a kettős illetőségből származó összeütközések (például, ha egy személy mindkét ország belső joga szerint belföldi illetőségűnek minősülne, Egyezmény 4. cikk),
– kezdeményezhető vitarendezés (Egyezmény 25. cikk), és
– lehetőség van az adóügyi információcserére (Egyezmény 26. cikk).
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.