Két illegális cigarettagyár raktáraiban 80 ezer karton cigit foglaltak le a NAV nyomozói

2024. 05. 09., 20:10

Közép-európai viszonylatban is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, valamint a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatát számolták fel a NAV budapesti nyomozói.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal budapesti nyomozói a napokban felszámoltak egy közép-európai volumenben is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatával. A szervezetten működő bűnbanda 14 tagja rács mögött várja a sorsukkal kapcsolatos bírói döntést.

Az összehangolt akciót alapos felderítés előzte meg, a nyomozók a rendelkezésükre álló – törvényes – titkos eszközök egész arzenálját vetették be az információk összegyűjtéséhez. A műveleti tisztek aprólékos munkáját követően egyszerre hat ipari objektumban, köztük két illegális cigarettagyárban csaptak le a nyomozók, a Merkur speciális bevetési egységgel közösen.

A pénzügyi nyomozók az akció során 13 ukrán és ukrán-magyar kettős állampolgárt értek tetten, akik éppen a gyártósort működtették, vagy a késztermékek, alapanyagok (vágott dohány, filter, fólia, cigarettásdobozok) szállítását, raktározását végezték. További 1 szervezőt az ipari területektől távol, lakóhelyén fogták el.

A bűnbanda működését nagyfokú konspiráció és titok övezte: kézi rádión egyeztettek egymással, telefon- és internet blokkolót használtak. A gigantikus mennyiségű áramfogyasztást aggregátorokkal oldották meg, hogy a kiugró energiafelvétel ne legyen feltűnő. A professzionálisan kialakított gyár hő-, és hangszigetelt volt, hogy a környék lakói ne sejtsék a valós illegális tevékenységet. A már rendszerbe állított gépsor mellett a rajtaütő egység tagjai találtak egy összeszerelés alatt álló másik cigarettagyártósort, amellyel az elkövetői körnek szándékában állt a gyártókapacitás növelése.

A raktárakat egymástól függetlenül, teljesen izoláltan alakították ki, így azokat a pénzügyőröknek egyesével kellett felkutatniuk. Ezekben összesen 80 ezer karton hamis cigarettát, több mint 80 tonna vágott dohányt találtak, valamint temérdek alapanyagot és kelléket. Számítások alapján a lefoglalt vágott dohányból több mint 600.000 karton illegális cigarettát lehetett volna előállítani.

A felderítés volumenét mutatja, hogy az ügyben dolgozó kétszáz (!) pénzügyőrnek több napba telt a megtalált anyagok lefoglalása, rendszerezése és elszállítása. A NAV nyomozói a helyszíneken elfogott 14 személyt költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vette, és kezdeményezték letartóztatásukat az ügyészségnél. A lefoglalt jövedéki termékek adótartalma meghaladja az 1 milliárd forintot.

Az elmúlt évben három illegális dohánygyár működését számolta fel a NAV, idén eddig európai léptékben rekordnak számító, 174 ezer karton hamisított dohányterméket találtak egy raktárban – írja a NAV Facebook-oldalán.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS