Hogyan adózik az OnlyFans-en szerzett jövedelem?

Hogyan adózik az OnlyFans-en szerzett jövedelem?
2023. 05. 23., 15:53

A tartalomszolgáltató platformokon szerzett jövedelem adózásáról a legfontosabb tudnivalókat a NAV szakértői foglalták össze.

Egyre többen szereznek jövedelmet úgy, hogy szolgáltatásaikat különböző platformok, applikációk közvetítésével juttatják el felhasználóikhoz, nézőikhez. De nem mindenki tudja, hogy ehhez adószámot kell kiváltani, és az így megszerzett bevétel után adózni is kell. Ha valakinek van ilyen, elektronikus felületeken keresztül szerzett bevétele, az után számlát kell adnia, és azt az szja-, valamint áfabevallásában is szerepeltetnie kell.

Milyen szolgáltatások tartoznak ide?

Ebbe a körbe tartoznak azok a szolgáltatások, amelyeket nem virtuálisan, hanem a fizikai valóságban nyújtanak, viszont minden esetben egy platform, applikáció, internetes felület közvetítésével. A platform tehát tulajdonképpen összekötőként működik a szolgáltatás nyújtója és igénybe vevője között. A szolgáltatás nyújtója ilyekor a platformmal áll szerződéses jogviszonyban.

Ilyen például az OnlyFans vagy hasonló platformok által közvetített szolgáltatás.

Milyen formában végezhetők?

Ez a tevékenység többféle formában végezhető:

  • adószámos magánszemélyként – akár kiegészítő tevékenységként, tehát munka mellett,
  • egyéni vállalkozóként, valamint
  • cégként

Az adószámot tehát mindenképpen ki kell váltani, ha pedig a tevékenység megrendelője, azaz az applikáció, platform üzemeltetője az Európai Unióban telepedett le, közösségi adószámra is szükség lesz.

Adószámot

közösségi adószámot pedig

  • a változásbejelentésként a bejelentkezésre szolgáló nyomtatványon

kell kérni a NAV-tól.

Kell-e számlát adni a szolgáltatásról?

Igen, a rendszeres bevételszerzés miatt a szolgáltatásról számlát kell kiállítani.

Ha a tartalmat közzé tevő platform üzemeltetője

  • külföldi adóalany, akkor a számlán áfatartalmat nem kell feltüntetni,
  • ha azonban magyar adóalany, a számlán az általános, 27 százalékos áfamértéket kell feltüntetni.

Hogyan adózik a megszerzett bevétel?

A magánszemélyként szerzett ilyen típusú jövedelem önálló tevékenységként adózik, erről az éves szja-bevallásban kell számot adni.

Az adószámos magánszemélynek a szolgáltatásnyújtás után – ha nem választott alanyi áfamentességet – az áfát is be kell vallania és fizetnie.

Ha valaki egyéni vállalkozóként, cégként végzi ezt a tevékenységet, akkor a választott adózási módja szerint adózik.

Hogyan kell megállapítani a jövedelmet adószámos magánszemélyként?

A jövedelem a bevétel, csökkentve a költségekkel. Kétféle módszerrel lehet meghatározni:

  • tételes költségelszámolással – a kiadásokról szóló számlák alapján, vagy
  • 10 százalékos költséghányaddal – a jövedelem ilyenkor a bevétel 90 százaléka.

A bevétel ellenőrizhető a banki átutalásokból, hiszen a platformüzemeltető bankszámlára utalja a szolgáltatás közvetítői díjjal csökkentett összegét.

A tevékenység kapcsán felmerülhet szociális hozzájárulási adó kötelezettség is, amelyről a 2. számú információs füzetben olvashat.

Hogyan kell az adót bevallani és befizetni?

Szja-előleg

A jövedelem után negyedévente adóelőleget kell megállapítani és fizetni. Nem kell az adóelőleget megfizetni, ha összege az adott negyedévben vagy év elejétől számítva nem haladja meg a 10 ezer forintot.

Szja-bevallás

Az applikációkon, platformokon megjelenő alkotómunkával, előadással megszerzett 2022-es jövedelmet

kell bevallani.

Mivel a platformokat gyakran külföldi társaságok üzemeltetik, a NAV-nak nem mindig van információja a megszerzett jövedelemről, ami így nem szerepel az adóbevallási tervezetben sem, ezért azzal mindenképpen ki kell egészíteni.

Szja-befizetés

A fizetendő adót 2023-ban május 23-áig kell rendezni, legegyszerűbben az eSZJA-felületen vagy a NAV Ügyfélportálján online bankkártyás fizetéssel, illetve átutalással a 10032000-06056353 számlaszámra.

Áfabevallás

Az áfabevallást az adott évre vonatkozó ’65. számú nyomtatványon kell benyújtani havonta, negyedévente vagy évente. Arról, hogy mikor milyen gyakorisággal kell adóbevallást készíteni, a NAV honlapján a „Hasznos tudnivalók kezdő áfaalanyoknak 2023” című tájékoztatóban olvashat.

A bevallást

  • a havi bevallóknak a tárgyhónapot követő 20-áig,
  • a negyedéves bevallóknak a negyedévet követő 20-áig,
  • az éves bevallóknak a tárgyévet követő február 25-éig

kell benyújtaniuk elektronikusan az Általános Nyomtatványitöltő Keretprogramban (ÁNYK).

Ha a szolgáltatás igénybe vevője külföldi letelepedettségű, akkor nem kell áfát fizetni, tájékoztató adatként azonban e bevételéről is bevallást kell tenni.

Áfabefizetés

A fizetendő áfát a bevallási határidőig kell befizetni, legegyszerűbben a NAV Ügyfélportálján online bankkártyás fizetéssel vagy átutalással a 10032000-01076868 számlaszámra.

Mi a teendő, ha eddig nem adózott ilyen típusú jövedelme után?

Szja

Ha jövedelmét korábban nem vallotta be, öt éven belül önellenőrzést nyújthat be, az adott évre vonatkozó ’SZJA jelű bevalláson. Ilyenkor a korábban elmulasztott adót, valamint az önellenőrzési pótlékot is be kell fizetni.

Ha mindezt megteszi, még mielőtt a NAV ellenőrzése derítene fényt a mulasztásra, nem kell

  • adóbírságot,
  • mulasztási bírságot,
  • és késedelmi pótlékot sem fizetnie.

Nem önellenőrzéssel, hanem az eredeti bevallás benyújtásával kell pótolni, ha az érintett évben más adóköteles jövedelme nem volt és emiatt adóbevallási tervezet sem készült az Ön számára.

Áfa

Ha az áfabevallást felejtette el benyújtani, azt utólag kell megtenni, ez esetben a NAV mulasztási bírságot szabhat ki.

NAV

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS