A Belarusz Köztársaság 2024. június 1-től 2026. december 31-ig felfüggesztette a Magyarországgal kötött, hatályos, kétoldalú, a 2004. évi CXIII. törvénnyel kihirdetett adóegyezmény („Egyezmény”) 10., 11. és 13. cikkeinek alkalmazását, amelyek az osztalékjövedelem, a kamat és az egyéb tőkejövedelmek (azaz elidegenítésből származó jövedelem, kivéve a jogdíj) adóztatását érintik – tájékoztatott a NAV.
Az Egyezmény további rendelkezéseit, mint például bérjövedelem, nyugdíj, vállalkozások nyereségének adóztatása, illetve az eljárási rendelkezések (vitarendezés, adóügyi információcsere), a felfüggesztés nem érinti.
Az említett cikkek belorusz felfüggesztése eredményeként a befektetésekből származó passzív jövedelmekre (osztalék, kamat, tőkenyereség) vonatkozóan a Belarusz Köztársaság adóztatási jogát az egyezmény nem fogja korlátozni, azaz a belorusz fél az egyezmény által meghatározott kedvezményes forrásadókulcsok helyett a kifizetésekre a saját belföldi adómértékét alkalmazza.
A felfüggesztéssel az Egyezmény hatálya nem szűnik meg, ugyanakkor a felfüggesztés időtartama alatt a belorusz fél a felfüggesztett rendelkezésekből eredő kötelezettségeit nem teljesíti.
Magyarország továbbra is alkalmazza az Egyezmény rendelkezéseit, biztosítja az Egyezményből eredő kedvezményeket (az adóztatási jog korlátozását, kedvezményes forrásadókulcsokat, a kettős adóztatás elkerülésének magyar engedményeit stb.) a magyar–belorusz viszonylatú jövedelmekre – hangsúlyozza a NAV közleménye.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.