Így működik az adathotel, hogy kényelmesen bankolhassunk

2022. 04. 08., 11:26

A Harry Potter-kötetek összesen 6,6 millió karakterből állnak, ennek a többszöröse a K&H e-bankjának forráskódja, amely a zökkenőmentes, gyors működést garantálja – áll a K&H rendhagyó összeállításában, amely ismerteti, milyen hatalmas rendszer szükséges a tranzakciók százmillióinak kiszolgálásához. Ez még mind semmi a K&H-s „adathotelhez” képest, amely a Harry Potter-univerzum százötvenezerszeresének ad helyet és folyamatosan bővül.

A lakossági és céges bankolók egyaránt azt várják el, hogy a nap huszonnégy órájában, gyorsan, kényelmesen bankolhassanak. A mai digitalizációs világban ez teljesen természetes, ugyanakkor érdemes megnézni, hogy milyen hatalmas és masszív informatikai rendszer adja ehhez a hátteret – közölte a K&H.

„Akkor vagyunk elégedettek, ha láthatatlanok vagyunk, azaz nincs rólunk szó, nem kerülünk az előtérbe, mert az azt jelenti, hogy a bank informatikai rendszerei stabilan, zökkenőmentesen működnek és menedzselik az ügyfelek százezrei által indított milliónyi tranzakciót” - mondta Ozorai Dénes, a K&H Csoport CIO-ja.

„Példaként talán érdemes a világhírű Harry Potter-köteteket elővenni, amelyek 8 könyvből és összesen 6,6 millió karakterből állnak. Ehhez képest a banki informatikai rendszerek jóval vaskosabb mennyiséget jelentenek” – tette hozzá.

  • Csak a K&H e-bankjának a forráskódja, amely lényegében az alapja a rendszernek, 3 Harry Potter-univerzumot tesz ki, azaz nagyjából 20 millió karakterből áll.
  • Az ügyfelek kiszolgálását biztosító ügyintézői rendszer már 8 Harry Potter-univerzumnak megfelelő karaktert tartalmaz.
  • Az úgynevezett Java-s alkalmazásoknál már 25-szörös a szorzó.
  • A legtekintélyesebb mennyiség az adattárház rendszerben van. A 8 Harry Potter-kötet százötvenezerszeresének ad helyet és folyamatosan bővül.

„Bár ezek óriási számok, még mindig csak egy kis szeletét adják a teljes K&H informatikai rendszerének, amelyet folyamatosan menedzselni, fejleszteni kell, hiszen a digitalizáció hihetetlen gyors fejlődést diktál, amivel lépést kell tartani” – tette hozzá Ozorai Dénes.

A rendszeres feladatok közé tartozik a szakértő szerint többek között, hogy minden évben az e-bank kódbázisát újra kell írni és ki kell bővíteni. „Maradva a Harry Potter-példánál, az univerzum 6,6 millió karakterszámának másfélszeresét kell évről-évre újból beépíteni az e-banki rendszerbe” – mondta Ozorai Dénes.

A masszív és biztonságos informatikai rendszer működtetésében mindennapos feladat az is, hogy el kell tüntetni a feleslegessé vált, időrabló elemeket. Közben pedig naprakészen kell tartani a rendszert, hogy a bankolók számára minden flottul, gördülékenyen és biztonságosan menjen.

A szakember még egy Harry Potter-példával konkrétan is elhelyezte a mindennapokban a bankbiztonsági és informatikai porondot. Szerinte a kódrengeteg kezelése, menedzselése, fejlesztése pont olyan izgalmas az informatikusok számára, mint egy Harry Potter-kötet elolvasása. Ozorai Dénes hozzátette: „Amellett, hogy a sorozatnak sosincs vége, újabb és újabb fejlesztésekre lesz szükség. Vagyis 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 13:45
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége, valamint a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően a biztosítási ügynöki és brókeri tevékenységet folytató vállalkozások számára is megnyílt a lehetőség, hogy részt vegyenek a Széchenyi Kártya Programban. A változás lehetővé teszi számukra, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelekhez jussanak – amire korábban nem volt lehetőségük.
2025. 03. 24., 09:05
Egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az ügyfelek 96 százaléka, vagyis szinte mindenki találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A legtöbbet azok takaríthatnak meg, akik legalább három éve nem változtattak a szerződésükön: ők a mostani kampányban a jelenlegi biztosításukénál 35–40 százalékkal alacsonyabb díj mellett tudnak váltani.
2025-03-24 19:15:00
Minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre tavaly, közülük pedig mintegy 9,3 milliónyian magyarországi utazók voltak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a legmesszebbre a Békés és Nógrád vármegyeiek hajlandók utazni, ha pihenésről van szó. A 4–5 csillagos hoteleket Győr-Moson-Sopron vármegye turistái választották a legnagyobb arányban – tájékoztatott a Visit Hungary.
2025-03-24 17:05:00
A végrendeletnek vannak olyan típusai, amelynek érvényességéhez tanúk alkalmazása szükséges. Mire érdemes odafigyelni a végrendelet tanúzásával kapcsolatban? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS