Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád vármegyében a madárinfluenza korlátozások nagy részét feloldotta a Nébih, amely ugyanakkor bejelentette: laboratóriuma 2023 elején két Somogy vármegyei szarvasmarha telepen is gümőkór-fertőzöttség igazolt.
2023 elején két Somogy vármegyei szarvasmarha telepen is gümőkór-fertőzöttség igazolt a Nébih laboratóriuma. Az állatok tüneteket nem mutattak, a fertőzöttségre az éves ellenőrző vizsgálatok derítettek fényt. Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság az érintett telepeken – visszavonásig – forgalmi korlátozást rendelt el. Legeltetett húsmarha-állományokról lévén szó nagy az esélye annak, hogy a szarvasmarhák vadállatoktól fertőződtek meg, a járványügyi nyomozás azonban még folyamatban van.
Két Somogy vármegyei telepen az éves ellenőrző vizsgálat (ún. intradermális tuberkulinpróba) során merült fel egy-egy tünetmentes állatnál a gümőkór gyanúja. A telepek egymástól nagyjából 40 km-es távolságban helyezkednek el, azonban közvetlen járványügyi kapcsolat nincs az állományok között.
A területileg illetékes hatóság a pozitív tuberkulinpróba alapján intézkedett a fertőzött állatok diagnosztikai vágásáról és forgalmi korlátozást rendelt el a telepeken. A gümőkór jelenlétét a Nébih laboratóriumi vizsgálatai is megerősítették a Mycobacterium caprae baktérium kitenyésztésével.
A vágóhidakat felügyelő, EU-szerte egységes, hatósági állatorvosi rendszernek köszönhetően fertőzött állat húsa közfogyasztásra nem kerülhetett! Hazánk továbbra is megőrizte a „gümőkórtól hivatalosan mentes” minősítését, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt.
A betegségről részletesen itt olvashatnak. Qz esetek a Nébih interaktív térképén is megtalálhatók.
Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád vármegyében a mai naptól a felügyeleti (megfigyelési) körzetek nagy részét feloldotta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A baromfik betelepítése és újratelepítése szigorú feltételek mellett megkezdődhet az érintett országrészben.
A kötelezően előírt várakozási időben nem történt negatív járványügyi esemény Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékben a 2022 novemberétől, illetve decemberétől korlátozás alatt álló területeken. Ennek köszönhetően a Nébih január 19-ével megszüntette a felügyeleti (megfigyelési) körzetek nagy részét. Az érintett térségben már csupán az utóbbi hetek kitöréseihez kapcsolódó három, 10 km-es sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzet áll fenn, valamint Hajdú-Bihar megyében található korlátozott terület.
A betelepítés és újratelepítés – a fennmaradó korlátozás alatti területek kivételével – szigorú feltételekkel megkezdődhet. Fontos azonban, hogy az őszi járványban érintett telepeken jelenleg erre csak akkor kerülhet sor, ha onnan kizárólag vágóhídra, azonnali vágásra szállítják az állatokat. Minden egyes újratelepítést hatósági állatorvos által elvégzett, kedvező eredményű helyszíni szemlének kell megelőznie.
Baromfi kihelyezése – a betelepítési eljárásrendben meghatározott előírások szigorú betartása mellett – csak olyan telepre engedélyezhető, ami
Mivel a magas patogenitású madárinfluenza vírusa továbbra is jelen van az országban, ezért a feloldások ellenére sem lazulhat a járványügyi fegyelem. Az állattartóknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy megóvják állományaikat.
A vízibaromfik technológiai mozgatása előtti kötelező tampon vizsgálat az egész ország területén továbbra is érvényben van. Az ilyen szállítások előfeltétele, hogy rendelkezésre álljon a kedvező eredményű laboratóriumi vizsgálat. Ugyanakkor hazánk mentes területein a vágóhídra szállítás előtti mintavétel nem kötelező, továbbá a szárnyasvad állományokat (pl. fácán) sem szükséges vizsgálni a szabadon engedés előtt.
Minden, a madárinfluenzával kapcsolatos információ, beleértve az interaktív térképet és a korlátozás alatt álló területek listáját elérhető a Nébih madárinfluenza aloldalán.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.