VOSZ: A fellendüléshez párbeszédre és határozott cselekvésre van szükség!

2024. 02. 01., 07:25

Az infláció erőteljes csökkenése és a recesszióból kilábaló magyar gazdaság lehetővé teszi, hogy az egészséges piacgazdasági működéshez és a növekedéshez szükséges, megfizethető költségű hiteleket a bankrendszer biztosítani tudja. A VOSZ üdvözli, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Bankszövetség ezt felismerve, közösen és határozottan lépett a kamatcsökkentés érdekében.

A magyar vállalkozói közösség is megszenvedte a 2023. év recesszióját és a gazdaságot szétziláló inflációt. Egész évben jellemző volt a kereslet csökkenése, amely mind a lakossági fogyasztásban, mind a vállalatok közötti megrendelések visszaesésében megmutatkozott. A cégek többsége – a piaci kereslet visszatérésében bízva – kitartott, felhasználva tartalékait, megtartva dolgozóit. Az utóbbi hónapokban végre elindult a gazdaság a normalizálódás irányába: az infláció csökkenése gyorsult és most már az 5 százalékos szinthez közelít, a recessziónak 4 negyedév után vége lett, a reálbér – nem utolsó sorban a cégek által vállalt, előre hozott minimálbér-emeléseknek köszönhetően – növekedésnek indult! A termelés és a szolgáltatások bővülésének folytatásához, az energiahatékonysági, termelékenységi beruházások megvalósításához azonban hitelekre is szükség van! – emeli ki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének közleménye.

Az emelkedő munkabéreket és a modernizáció költségeit csak a megtermelt többletjövedelem fedezheti! Az általános kamatszint azonban még mindig bőven 10 százalék felett van, amely a legtöbb vállalat számára kigazdálkodhatatlan és csak kamattámogatott forrásokat tudnak igénybe venni, pl. a Széchenyi Kártya Programban vagy a Baross Gábor Újraiparosítási Programban. „Úgy ítéljük meg, hogy egy kontrollált, kiszámítható és fokozatos, de a jelenleginél lényegesen nagyobb lépésekkel haladó kamatcsökkentés nagyban segítheti a recesszióból való kilábalást, az üzleti élet újraindulását, hiszen elérhetőbbé válnak a finanszírozási források a teljes gazdaság számára. A határozott és egyértelmű irányt vevő gazdasági fejlődés hatására a változékony és kiszámíthatatlan forintárfolyam is stabilizálódhat” – hangsúlyozza a VOSZ.

Azon leszünk, hogy a párbeszéd a gazdasági szereplők, a piac és a gazdaságpolitika irányítói között folytatódjon, amely az általános kamatszint fokozottabb ütemű csökkenését – mielőbb a széles körű hitelezést lehetővé tevő általános kamatszint elérését – eredményezheti. Ezzel nem vész el még egy év a magyar gazdaság fejlődéséből és a kamatstop kivezetése sem fog megoldhatatlan költségsokkot okozni a vállalkozásoknak” – zárul a VOSZ közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 11., 05:11
2024 negyedik negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 18 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében az elmúlt öt évben csak 2022 első negyedévében volt példa – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2024-09-11 11:11:00
Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis és középvállalkozások fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni.
2024-09-10 22:10:22
Tudatos út a sikerhez a motiváció és a mindset erejével mottóval tart rendezvényt a BeeCorp Stúdió, amelyen Marosi László is az előadók között szerepel.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS