Az infláció erőteljes csökkenése és a recesszióból kilábaló magyar gazdaság lehetővé teszi, hogy az egészséges piacgazdasági működéshez és a növekedéshez szükséges, megfizethető költségű hiteleket a bankrendszer biztosítani tudja. A VOSZ üdvözli, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Bankszövetség ezt felismerve, közösen és határozottan lépett a kamatcsökkentés érdekében.
A magyar vállalkozói közösség is megszenvedte a 2023. év recesszióját és a gazdaságot szétziláló inflációt. Egész évben jellemző volt a kereslet csökkenése, amely mind a lakossági fogyasztásban, mind a vállalatok közötti megrendelések visszaesésében megmutatkozott. A cégek többsége – a piaci kereslet visszatérésében bízva – kitartott, felhasználva tartalékait, megtartva dolgozóit. Az utóbbi hónapokban végre elindult a gazdaság a normalizálódás irányába: az infláció csökkenése gyorsult és most már az 5 százalékos szinthez közelít, a recessziónak 4 negyedév után vége lett, a reálbér – nem utolsó sorban a cégek által vállalt, előre hozott minimálbér-emeléseknek köszönhetően – növekedésnek indult! A termelés és a szolgáltatások bővülésének folytatásához, az energiahatékonysági, termelékenységi beruházások megvalósításához azonban hitelekre is szükség van! – emeli ki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének közleménye.
Az emelkedő munkabéreket és a modernizáció költségeit csak a megtermelt többletjövedelem fedezheti! Az általános kamatszint azonban még mindig bőven 10 százalék felett van, amely a legtöbb vállalat számára kigazdálkodhatatlan és csak kamattámogatott forrásokat tudnak igénybe venni, pl. a Széchenyi Kártya Programban vagy a Baross Gábor Újraiparosítási Programban. „Úgy ítéljük meg, hogy egy kontrollált, kiszámítható és fokozatos, de a jelenleginél lényegesen nagyobb lépésekkel haladó kamatcsökkentés nagyban segítheti a recesszióból való kilábalást, az üzleti élet újraindulását, hiszen elérhetőbbé válnak a finanszírozási források a teljes gazdaság számára. A határozott és egyértelmű irányt vevő gazdasági fejlődés hatására a változékony és kiszámíthatatlan forintárfolyam is stabilizálódhat” – hangsúlyozza a VOSZ.
„Azon leszünk, hogy a párbeszéd a gazdasági szereplők, a piac és a gazdaságpolitika irányítói között folytatódjon, amely az általános kamatszint fokozottabb ütemű csökkenését – mielőbb a széles körű hitelezést lehetővé tevő általános kamatszint elérését – eredményezheti. Ezzel nem vész el még egy év a magyar gazdaság fejlődéséből és a kamatstop kivezetése sem fog megoldhatatlan költségsokkot okozni a vállalkozásoknak” – zárul a VOSZ közleménye.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.