Újratervezéssel fordíthatnak a hazai vállalkozások

2024. 06. 26., 11:10

Az idei első negyedév nehézségei után átértékeléssel, újratervezéssel fordíthatnak a magyar vállalkozások – derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. Bár a reálbérek emelkedtek az első negyedévben, az infláció csökkent, a vásárlóerő növekedése nem indult el. A vállalkozások óvatosan indultak neki az évnek, hiszen belső problémákkal, a szakemberhiánnyal is küzdeniük kellett. Az első félév végével a helyzet hasonló, azonban 2024-ből még mindig lehet egy jó év.

Az év első felének végéhez közeledve a vállalatoknak érdemes alaposan átgondolniuk és felülvizsgálniuk bizonyos stratégiai kérdéseket, hiszen a 2024-es év számos kihívást és lehetőséget tartogat a magyar vállalkozások számára. A sikeres működéshez fontos a gazdasági, pénzügyi és technológiai trendek figyelemmel kísérése, valamint a rugalmasság és innovációs készség fenntartása.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) első negyedéves adatai szerint a hazai vállalkozások erősen megszenvedik a vásárlóerő és a kereslet csökkenését, a munkaerővel kapcsolatosan pedig óvatosak voltak mind a béremelések, mind az elbocsátások terén. „A rendszeres teljesítményértékelés segíthet kimozdulni a holtpontról, ha pedig mindehhez rendszeres visszajelzés, motiváció is társul, megelőzhető lesz a lemorzsolódás és a béremelések kérdése is racionalizálható lesz” – mondta Nagy Béla, a Comline Budapest vezető trénere, tulajdonosa.

A célok és teljesítménymutatók felülvizsgálata kulcsfontosságú ebben az időszakban, nem érdemes ezt a lépést kihagyni. Bár a statisztikák az első negyedévre elég borúlátóak voltak, fontos, hogy a saját eredményekkel ezt mindig vessük össze. „Fontos, hogy a vállalat stratégiáját ebben az időszakban aktívan felülvizsgáljuk, és értékeljük, hogy szükséges-e irányváltás vagy új prioritások meghatározása. Azoknak lehet az év második fele sikeres, akik nem húzódnak vissza, hanem komolyan képesek javítani saját hatékonyságukon”fogalmazott Nagy Béla.

A 2024-es év a magyar vállalkozások számára több szempontból is jelentős lehet, figyelembe véve a gazdasági, politikai és technológiai környezet alakulását. A tréningcég azt tapasztalja, hogy a digitális technológiák alkalmazása továbbra is fontos szerepet játszik majd a vállalkozások hatékonyságának növelésében és versenyképességük javításában, továbbá az innovációs képesség és az új technológiák bevezetése kulcsfontosságú a piaci előny megszerzéséhez és fenntartásához.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS