Perlusz László: A bizalmat könnyű elveszíteni, de nehéz visszaszerezni

Perlusz László: A bizalmat könnyű elveszíteni, de nehéz visszaszerezni
2024. 08. 13., 20:10

A minél hosszabb ideig tartó gazdasági kiszámíthatóság segít a legtöbbet a kisvállalkozóknak – nyilatkozta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Perlusz László beszélt a vállalkozók hangulatindexéről, a munkaerőpiaci kihívásokról és a minimálbér-tárgyalásokról is.

„Az üzleti bizalom erősödik a tavalyi negyedik negyedévi mélypont után. 2023 első negyedévében volt a legmagasabban az index, 62-63 százalékkal, a negyedik negyedévben viszont a mélypontra zuhant, ami nem csoda, mert a tavalyi recessziós év volt. 2024-ben az első és második negyedév már javuló tendenciát mutat, igaz, nagyon lassú a javulás, kínosan lassan kapaszkodunk felfelé. Egy picit ugyan jobbak a kilátások, a legkisebb vállalkozásoknak azonban sok esetben rosszabb az üzleti hangulata, a jövőképe, mint a nagyobb, erősebb vállalkozásoké” – mondta a VOSZ Barométer kutatásra utalva Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára az InfoRádó Aréna című műsorában a szervezet és az Egyensúly Intézet közös kutatásáról.

A főtitkár fontosnak tartja, hogy a szakmai és a vállalkozási ismeretek összekapcsolódjanak, mert ez a túlélés záloga. A VOSZ ennek érdekében különböző programokat indított. Korábban elsősorban a finanszírozásban próbált a szövetség segíteni, de egyre jobban nyitnak a vállalkozásfejlesztés irányába.

„A bizalmat könnyű elveszíteni, de nehéz visszaszerezni” – mondta a fogyasztás lassú visszaépülésével kapcsolatban, hozzátéve: a reáljövedelem idénre 13-14 százalékra becsült növekedése bizalomra ad okot, ám az óvatosság továbbra is alapvető lesz a korábbi kedvezőtlen tapasztalatok miatt. „Nehezen tér vissza a bizalom, lassan tér vissza a korábbi fogyasztás, és ezt a vállalkozások is érzik. A kamatszint ugyanakkor csökken, de még mindig azon a szinten van, amikor egy magánszemély is nagyon meggondolja, hogy felvegyen fogyasztási kölcsönt, lakáshitelt, vagy egy vállalkozó vállalkozói hitelt” – mondta Perlusz László. Szerinte hiába vannak támogatott hitelek, a kamat sok esetben még mindig „a fájdalomküszöb fölött van”. Úgy látja, hogy 5 százalék körüli az a kamat, amelynél már bátran vesz fel a lakosság hitelt, és a kisvállalkozásoknál is nagyjából az 5 százalék az, amikor már megindul a hitelezés.

A gazdasági növekedésről azt mondta, fontosak a külföldi működőtőke-beruházások, a távol-keleti tőkebefektetések például egyre nagyobb részét adják a magyar gazdaságnak. Arra azonban vigyázni kell, hogy mindez a hazai vállalkozói szektorral harmonizálva valósuljon meg. A VOSZ főtitkára szerint a magyar cégek felkészültek arra, hogy multik beszállítói legyenek, mert „a magyar munkaerő a külföldinél semmivel sem rosszabb”.

Perlusz László szerint továbbra is feszes a munkaerőpiac, a vendégmunkások alkalmazását azonban nem politikai, hanem szakmai kérdésnek tekintik. Azt például szakmaiatlan kijelentésnek tartja VOSZ, hogy a cégek azért alkalmaznak külföldi munkavállalókat, mert olcsóbbak a magyarnál. Ezzel szemben minden költséggel együtt jóval többe kerülnek, mint egy magyar munkavállaló, vagyis nem ők szorítják le a bérszínvonalat. Összességében néhány tízezer emberről van szó, 5 százalék alatt van a külföldi munkavállalók aránya, így ez nem okoz problémát a magyar gazdaságban. „Nem rengeti meg a munkaerőpiacot, hogy a munkaerő-kölcsönzők, fontos üzleti szolgáltatásként, átmenetileg, néhány évre külföldiekkel pótolják a munkaerő-hiányt bizonyos területeken” – jelentette ki.

A hazai dolgozók munkakultúrájáról azt mondta, nő az életszínvonal Magyarországon, gyarapodnak az emberek, az elvárásaik nagyobbak, s ezekkel együtt a szabadidőnek is megnő az értéke. „Ezt meg kell érteniük a vállalkozóknak is, úgy kell alakítaniuk a munkahelyeiket, hogy megfeleljenek az új elvárásoknak” – hangsúlyozta Perlusz László, aki úgy látja, hogy vannak jó példák, ilyen például a távmunka, amit a digitalizáció egyre több munkakörben lehetővé tesz.

A munkavállalók képzésében is jelentős előrelépést lát a főtitkár, a kormány által indított programok eredményeit már tapasztalják az EuroSkills (Európa legnagyobb szakképzési versenye) megmérettetéseken. A keresletvezérelt szakképzésben szerinte fontos lépéseket értek el, jó az irány, de még mindig nem működik úgy, ahogy Németországban vagy Svájcban.

Perlusz László a gazdaságpolitikával kapcsolatban úgy fogalmazott, „a kiszámíthatatlanságnál nincs rosszabb, mert ha a szabályozók egy éven belül változnak, a vállalkozónak át kell írnia az üzleti tervét, meg kell próbálnia túlélni a helyzetet. Egy 10-20 évben gondolkodó nagyobb cégnek van tartaléka, és kitart, amíg látja a fényt az alagút végén, de egy kisebb vállalkozó bedobja a törölközőt.”

minimálbér-tárgyalásokról úgy vélekedett, hogy november végéig meg kell állapodni, mert megborítja a jövő évi üzleti terveket, ha a vállalkozók nem tudnak biztosan kalkulálni. A VOSZ jelenleg az európai minimálbér-direktíva átültetésével is foglalkozik, amely 2027. január 1-jétől lesz hatályban. A főtitkár emlékeztetett, hogy a recessziós évben a minimálbér és a garantált bérminimum 10, illetve 15 százalékkal nőtt, ami nagy megterhelést jelentett a vállalkozásoknak. 2025-re nem várható ilyen léptékű emelés, a főtitkár szerint ezt el is kell kerülni, nehogy „túlfűtsék” a gazdaságot. Perlusz László úgy vélte, hogy a minimálbér biztos emelkedni fog, de felhívta a figyelmet, középtávon nem biztos, hogy fennmarad ez a rendszer. A minimálbér mindenképpen marad, a szakmunkás bérminimum vagy garantált bérminimum a magyar gazdaság vívmánya, máshol nincs Európában, az uniós irányelv viszont jó lehetőség az egységesítésre.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS