Mekkora önrésszel érdemes belevágni az ingatlanvásárlásba?

2022. 06. 16., 12:37

Alapesetben a lakás vételárának minimum 20 százalékát kell kifizetnünk saját forrásból, amennyiben lakáshitelt vennénk fel, de Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a vásárlók többsége inkább a kinézett lakás felét, de akár 60 százalékát is megfinanszírozza. A szakértő szerint arra mindenképp érdemes odafigyelni, hogy 1-2 millió forintot tartalékoljunk a vásárlás utáni időszakra is arra az esetre, ha nem várt költségek lépnének fel.

Ahogy az ingatlanpiac erősödött az elmúlt években, úgy szöktek az egekbe a hitelkihelyezések számai is Magyarországon. A vásárlók túlnyomó többsége hitelt vesz igénybe az ingatlanvásárláshoz, aminek viszont feltétele egy bizonyos mértékű önerő is.

A bankok több szempontot is figyelembe vesznek az ingatlan forgalmi értékének, illetve hitelbiztosítéki értékének megállapításakor, ezért esetenként magasabb önrész megfizetésére lehet szükség, de alapesetben a vételár 20 százaléka ez az arány, amit készpénzben, bankszámlán elhelyezett összegből vagy akár egy lakástakarék-pénztári megtakarításból is fedezhetünk.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, bár a 20 százalék a minimum önerő, ennél magasabb arány jellemző ma a piacon.

„Érdemes a lehetőségeinkhez mérten a legmagasabb önrészt betenni egy ingatlanvásárláskor. Tapasztalataink szerint a vevők a vételár felét, de akár a 60 százalékát is finanszírozni szokták. Ez a felállás előnyös, mert bármely pénzintézet könnyebben ad hitelt, ráadásul egyfajta biztonságot is jelent, hiszen az ingatlan értéke mindig több lesz, mint a fennmaradó tartozás” – mutatott rá a szakember.

Gadanecz Zoltán arra is felhívta a figyelmet, bármekkora is az önerő, minden esetben érdemes tartalékolni néhány millió forintot arra az esetre, ha nem várt költségekkel szembesülnénk.

Mint fogalmazott, az adásvételi szerződés aláírása után akadhatnak olyan problémák, amelyeket nem láthattunk előre, és amiket mielőbb orvosolni kell. Ha pedig minden pénzünket beraktuk a vásárlásba, az tud kellemetlenségeket okozni.

„Elég csak arra gondolni, ha egy használt ingatlan felújításakor műszaki gondok kerülnek elő, aminek a javítását nem lehet halogatni és több százezer forintot is felemészthet. De menet közben gyakori az is, hogy a vevő saját igénye szerint szeretne változtatást végrehajtani az ingatlanon, amit később szintén nehezebb meglépni. Ezért jó, ha marad a zsebünkben legalább 1-2 millió forint” – tette hozzá a szakember.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS