Kevés beruházó tervez hosszabb távra az ingatlanpiacon

2019. 09. 02., 14:00

A legfrissebb statisztikai adatok szerint most mindenki egyet akar: ingatlant vásárolni. Ennek ellenére sokkal kevesebb új lakás épül, mint amennyit megvennének. A beruházók nem vállalják túl magukat, feleslegesen nem kockáztatnak. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint, ha tudnának több ingatlant építeni, azok is elkelnének.

Az EBI Építésaktivitási Jelentés adatai szerint az építőipar annak ellenére is jól teljesített 2018-ban, hogy a lakásépítések kapcsán jelentős, több mint 20 százalékos visszaesés volt tapasztalható 2017-hez képest.

A vállalkozók felkészültek arra, hogy kevés lakás épül majd, ám ennek ellenére nem vállalják túl magukat, mert a növekvő piaci igények még annyira nem markánsak, hogy az a nagyobb befektetők számára is vonzó legyen.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, hogy tapasztalatai szerint a beruházók igyekeznek határidőn belül felépíteni az új ingatlanokat, de óvatosak:

„Senki nem vág bele olyan projektbe, amellyel kockáztatná a saját megtérülését. Nem állítható, hogy megtorpant a piac, mert a vásárlóközönség folyamatosan bővül, de a beruházók csak olyan projekteket vállalnak be, amelyek két éven belül megtérülnek. Hosszabb távra már kevesen terveznek” – magyarázta a szakértő.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa kiemelte: a számok azt mutatják, hogy az újépítésű ingatlanok jelentős része gazdára talál, de az átadás közeledtével mindig marad egy-egy lakás, amit már nehezebb eladni.

Tény, hogy a legjobb lakások már alaprajzról elkelnek, és az építkezések befejezése előtt 90-100 százalékos értékesítés tapasztalható. Nő a kereslet és a számok is azt sugallják: ha többet tudnának építeni, azok is elkelnének” – fogalmazott Gadanecz Zoltán.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS