Kevés adminisztráció mellett érhető el vissza nem térítendő támogatás vendéglátó- és szállodaipari kkv-knak

2023. 04. 25., 19:52

Kedvező, vissza nem térítendő rezsitámogatásra pályázhatnak mikro-, kis- és középvállalkozások. Fejlemény, hogy bár korábban csak a feldolgozóipar vállalkozásai igényelhették ezeket a támogatásokat, idéntől már vendéglátóipari és szállodaipari cégek is igényelhetik.

– Ami a legfontosabb, hogy a korábbi április 30-ai regisztrációs határidőt kitolták június 30-ra, ami jó hír – tájékoztatta a vosz.hu-t a VOSZ Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekciójának vezetője. Duska Sándor hozzátette, minden érintett vállalkozásnak javasolja a regisztrációt, majd a pályázat benyújtását is. – A kormányzat elfogadta a kormányzati szakmai intézmények és a terület szakmai képviseleteinek jelzését, és felismerte, hogy a vendéglátó és szállodaipar gazdasági kitettsége nagyon magas, ezért amennyit lehet, lépni kell ebben. Úgy látom, a korábbiakhoz képest minimális pályázati adminisztrációs munkával több százezer forint vissza nem térítendő támogatást lehet szerezni, ami a jelenlegi helyzetben sokat jelenthet a szektor hazai vállalkozásai számára.

Bár a pályázat kiírójának felületén szinte lépésről lépésre végig lehet menni, a VOSZ szekcióvezetője összefoglalta a legfontosabb információkat.

Ami alapfeltétel, hogy a pályázó vállalkozásnak 2021-ben legalább egy lezárt évvel kell rendelkeznie. A 2021 első negyedévének átlagos energiafogyasztását össze kell hasonlítani a 2023-as év azonos időszakához, ezzel pedig a rezsiár növekedésének akár 50 százalékát is igényelni lehet.

– Fontos tudni, hogy június 30-ig első körben csak a regisztrációt kell elvégezni, majd augusztus 31-ig kell megadni a konkrét számokat, ezután pedig már nincs vele több dolgunk – mondta Duska Sándor, aki felhívta a figyelmet arra a feltételre is, hogy bár korábban azok a vállalkozások pályázhattak, amelyek a teljes évi árbevételnek maximum 3 százalékát érte el a rezsi aránya, idén ezt lecsökkentették 2 százalékra, miközben például egy vendéglátóipari vállalkozás esetében ez az arány akár 15-20 százalékos is lehet.

Ez a szektor ráadásul alapvetően gázcentrikus lett az elmúlt években, amellyel a rezsinövekedés következtében mintegy 7-szeres gázár-drágulással és 2,5-3-szoros áramár-növekedéssel kellett számolni.

Nem mellékes információ, hogy a rezsiárak részét képező rendszerhasználati díjakra is vonatkozik a támogatás, amely az elmúlt években jelentősen emelkedett.

Energiahatékonysági beruházás hitelből: az önerőt is támogatják

A pályázati felhívás B komponense azokat a beruházások önerejét támogatja, amely a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitelhez kapcsolódik. „A támogatási kérelmek a hitelintézettel történő szerződéskötést és a hitelszerződés hatálybalépését követően nyújthatók be, a rendelkezésre álló keret kimerüléséig, de legkésőbb 2023. december 15. napjáig” – áll a pályázati kiírásban, amely itt érhető el.

– Határozott véleményem, hogy érdemes foglalkozni ezzel a pályázattal, mert kisebb könyvelői segítséggel, egészen minimális adminisztrációval lehet számottevő támogatást szerezni, ami különösen a hazai vendéglátó- és szállodaipari vállalkozásoknak jöhet jól, a lehetőség pedig adott – tette hozzá Duska Sándor.

ZBT

VOSZ

 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS