Kevés adminisztráció mellett érhető el vissza nem térítendő támogatás vendéglátó- és szállodaipari kkv-knak

2023. 04. 25., 19:52

Kedvező, vissza nem térítendő rezsitámogatásra pályázhatnak mikro-, kis- és középvállalkozások. Fejlemény, hogy bár korábban csak a feldolgozóipar vállalkozásai igényelhették ezeket a támogatásokat, idéntől már vendéglátóipari és szállodaipari cégek is igényelhetik.

– Ami a legfontosabb, hogy a korábbi április 30-ai regisztrációs határidőt kitolták június 30-ra, ami jó hír – tájékoztatta a vosz.hu-t a VOSZ Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekciójának vezetője. Duska Sándor hozzátette, minden érintett vállalkozásnak javasolja a regisztrációt, majd a pályázat benyújtását is. – A kormányzat elfogadta a kormányzati szakmai intézmények és a terület szakmai képviseleteinek jelzését, és felismerte, hogy a vendéglátó és szállodaipar gazdasági kitettsége nagyon magas, ezért amennyit lehet, lépni kell ebben. Úgy látom, a korábbiakhoz képest minimális pályázati adminisztrációs munkával több százezer forint vissza nem térítendő támogatást lehet szerezni, ami a jelenlegi helyzetben sokat jelenthet a szektor hazai vállalkozásai számára.

Bár a pályázat kiírójának felületén szinte lépésről lépésre végig lehet menni, a VOSZ szekcióvezetője összefoglalta a legfontosabb információkat.

Ami alapfeltétel, hogy a pályázó vállalkozásnak 2021-ben legalább egy lezárt évvel kell rendelkeznie. A 2021 első negyedévének átlagos energiafogyasztását össze kell hasonlítani a 2023-as év azonos időszakához, ezzel pedig a rezsiár növekedésének akár 50 százalékát is igényelni lehet.

– Fontos tudni, hogy június 30-ig első körben csak a regisztrációt kell elvégezni, majd augusztus 31-ig kell megadni a konkrét számokat, ezután pedig már nincs vele több dolgunk – mondta Duska Sándor, aki felhívta a figyelmet arra a feltételre is, hogy bár korábban azok a vállalkozások pályázhattak, amelyek a teljes évi árbevételnek maximum 3 százalékát érte el a rezsi aránya, idén ezt lecsökkentették 2 százalékra, miközben például egy vendéglátóipari vállalkozás esetében ez az arány akár 15-20 százalékos is lehet.

Ez a szektor ráadásul alapvetően gázcentrikus lett az elmúlt években, amellyel a rezsinövekedés következtében mintegy 7-szeres gázár-drágulással és 2,5-3-szoros áramár-növekedéssel kellett számolni.

Nem mellékes információ, hogy a rezsiárak részét képező rendszerhasználati díjakra is vonatkozik a támogatás, amely az elmúlt években jelentősen emelkedett.

Energiahatékonysági beruházás hitelből: az önerőt is támogatják

A pályázati felhívás B komponense azokat a beruházások önerejét támogatja, amely a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitelhez kapcsolódik. „A támogatási kérelmek a hitelintézettel történő szerződéskötést és a hitelszerződés hatálybalépését követően nyújthatók be, a rendelkezésre álló keret kimerüléséig, de legkésőbb 2023. december 15. napjáig” – áll a pályázati kiírásban, amely itt érhető el.

– Határozott véleményem, hogy érdemes foglalkozni ezzel a pályázattal, mert kisebb könyvelői segítséggel, egészen minimális adminisztrációval lehet számottevő támogatást szerezni, ami különösen a hazai vendéglátó- és szállodaipari vállalkozásoknak jöhet jól, a lehetőség pedig adott – tette hozzá Duska Sándor.

ZBT

VOSZ

 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS