„Kerüljük a kartellezést, mert súlyos vége lehet!”

2022. 09. 02., 13:49

Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) országos elnökségi ülésén tartott előadást a versenyjogi jogsértésekről és az önkéntes szabálykövetés előnyeiről.

A nemzeti versenyhatóság kiemelt figyelmet fordít a hazai vállalkozások jogkövetésének előmozdítására, illetve a versenyjog által támasztott követelmények önkénes betartásának támogatására. Ennek keretében Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének felkérésére tartott ismertető előadást a szervezet gyűlésén.

Az előadás kiemelt figyelmet szentelt a kartellezés – a legsúlyosabb versenyjogi jogsértés – jellemzőinek, illetve következményeinek bemutatására. Az érdeklődő vállalkozók tanácsokat nyerhettek arról, miként reagáljanak versenytársuk kartell-kezdeményezésére. Rigó Csaba Balázs kitért arra is, milyen előnyökkel jár, ha valaki a versenyhatósággal együttműködve, önként száll ki egy jogsértésből.

„A kartellek hatalmas társadalmi károkat okoznak, különösen a jelenlegi, nehéz gazdasági környezetben – ezért a jogi következményeik is súlyosak. Óriási bírsággal, kártérítési kötelezettségekkel, sőt bizonyos esetekben büntetőjogi következményekkel is járhatnak. Fontos, hogy ha a vállalkozók, cégvezetők jogsértő helyzetben találják magukat, helyes döntést hozzanak. A nemzeti versenyhatóság, ahogy eddig is, a jövőben is megad ehhez minden szakmai támogatást. Az együttműködési lehetőségeket elutasító jogsértőkre pedig maximális szigorral sújtunk le” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs,.

A VOSZ vezető testülete alapvető fontosságúnak tartja Magyarország versenygazdaságának a fejlődését, amelyben fontos szerepet játszik a piaci verseny tisztasága felett őrködő, a vállalkozókkal együttműködő és a vállalkozási tevékenységet támogató Gazdasági Versenyhivatal.  Az érdekképviselet hangsúlyozta, hogy a szankcionálás helyett még inkább a jogsértések megelőzésére, a vállalkozók tájékoztatására és a figyelemfelhívásra helyezné a hangsúlyt.

A GVH és a VOSZ vezetőinek találkozása kapcsán a két szervezet megkezdte egy jövőre vonatkozó együttműködési megállapodás előkészítését, amely tartós keretet adhat a hazai vállalkozói réteg versenyjogi ismeretei elmélyítésének. A versenyhatóság egyúttal hasonló, tudásbővítő előadások megtartását vállalta regionális szinten is, a környező megyék vállalkozói számára. (GVH Sajtóiroda)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS