Lesz még egy időzóna az eddigieken kívül: az LTC azt mutatja, hány óra van a Holdon

Lesz még egy időzóna az eddigieken kívül: az LTC azt mutatja, hány óra van a Holdon
Gábor János  |  2025. 05. 06., 13:15

A Földön is fontos lesz tudni, mennyi az idő a légkörön kívül, különösen a Holdon. Globális gazdasági érdekké vált az új időzóna létrehozása.

Az Egyesült Államok képviselőháza új törvényjavaslatot hagyott jóvá, amely szerint a NASA-nak ki kell dolgoznia egy önálló holdi időzónát. A Celestial Time Standardization Act (HR 2313) nevű jogszabály egy egységes és pontos időrendszert irányoz elő a Holdra, amit az Artemis-program keretében várható állandó holdi jelenlét indokol.

A képviselőház Tudományos, Űrkutatási és Technológiai Bizottsága a múlt héten szóbeli szavazással fogadta el a javaslatot. A törvénytervezet a következő lépésben a teljes képviselőház elé kerülhet, mielőtt jogerőre emelkedik.

A jogszabály megbízza a NASA-t egy Koordinált Holdi Idő (LTC) létrehozásával, amely igazodik a földi Koordinált Világidőhöz (UTC), ugyanakkor figyelembe veszi a Hold gravitációs és környezeti sajátosságait. Az időrendszernek működnie kell földi kapcsolat hiányában is, elegendő pontossággal kell rendelkeznie az űrbéli műveletekhez, és más égitesteken is alkalmazhatóvá kell váljon – áll a törvényjavaslat szövegében.

Ezért kell az új időzóna, az LTC

A Hold gravitációja gyengébb, mint a Földé, és ez hatással van az idő múlására. Az általános relativitáselmélet szerint a Holdon az idő naponta körülbelül 58,7 mikroszekundummal gyorsabban telik, mint a Földön.

Ez az eltérés a térbeli navigáció és a kommunikációs rendszerek szempontjából jelentős.

„Valami, ami a fény sebességével halad, 56 mikroszekundum alatt körülbelül 168 futballpályányi távolságot tesz megközölte korábban Cheryl Gramling, a NASA holdi helymeghatározásért és szabványokért felelős vezetője. – Ha tehát valaki a Hold körül kering, és a Földről figyeljük őt, úgy, hogy nem vesszük figyelembe a relativitás hatásait, akkor egy nap elteltével a megfigyelő azt hiheti, hogy az űrhajós körülbelül 168 futballpályányira van a valós helyzetétől.”

A törvényjavaslat szerint a NASA-nak nemzetközi szabványügyi szervezetekkel, akadémiai intézményekkel és magáncégekkel együttműködésben kell kidolgoznia az LTC rendszert. A holdi idő várhatóan a Hold felszínén vagy körül elhelyezett atomórák súlyozott átlaga alapján fog működni.

Újra megyünk a Holdra, aminek nagy gazdasági jelentősége lesz

Az amerikai törvényjavaslat zökkenőmentes bizottsági elfogadása és az Artemis-program kétpárti támogatása mutatja, hogy a törvényhozás egységes a Holdra irányuló hosszú távú fejlesztések ügyében.

Az Artemis-program célja, hogy az ember újra a Holdra lépjen, ami gazdasági és technológiai szempontból is kulcsfontosságú. Elősegíti az űripar fejlődését, ösztönzi új technológiák és anyagok fejlesztését, amelyek később más iparágakban is hasznosíthatóak.

A Hold körüli infrastruktúra kialakítása – például a Gateway űrállomás – hosszú távon támogatja a mélyűri kutatásokat, különösen a Mars felé vezető utat.

Mindemellett ösztönzi a magánszektor részvételét, növeli a nemzetközi együttműködéseket, és hozzájárul a globális gazdaság növekedéséhez. A Hold erőforrásainak – például vízjég vagy ritkaföldfémek – kutatása hosszabb távon ugyancsak fontos gazdasági lehetőségeket teremt.

A korábbi holdmissziók az eltelt küldetési idő alapján működtek, nem pedig egy egységes időzónát használtak. Ahogy a NASA, nemzetközi ügynökségek és magáncégek hosszabb távra terveznek a Holdon, ezért a pontos időszinkronizáció a biztonság és a koordináció szempontjából elengedhetetlenné válik.

Címlapkép: NASA/Frank Michaux

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.
2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS