Sok katás az utolsó pillanatra hagyja a bevallás leadását

2021. 02. 24., 16:30

Tavaly a kötelező NAV online adatszolgáltatás, 2021-ben pedig a katás adózásra vonatkozó új szabályok miatti növekvő adminisztráció készteti a vállalkozókat arra, hogy új, digitális eszközöket használjanak.

Amennyiben egy katás vállalkozó 2021 januárjától egy belföldi adóalany partnerének egy év alatt 3 millió forint érték felett bocsát ki számlát és azt kiegyenlítik számára, akkor a bizonylatot befogadó kifizetőnek a 3 millió forint feletti összegre 40 százalékos adót kell fizetnie. Ha a partner külföldi jogi személy vagy egyéb szervezet, akkor is van többletadó (a bevétel 71,42 százalékára vonatkozóan 40 százalék), amelyet ebben az esetben a kisadózónak kell bevallania és befizetnie.

A változások egyben plusz adminisztrációs terhet is jelentenek a vállalkozókra nézve: súlyos anyagi következményekkel járhat, ha valaki „véletlenül" lépi túl a 3 millió forintos határt, vagy ha nincs tisztában az új szabályokkal.

Az eddigi tapasztalatok szerint a változások nem rettentik el a kisadózókat attól, hogy ezt a vállalkozási formát válasszák.

Az autokata szakértői ügyfélszolgálata egyedileg értesíti az ügyfeleket, amennyiben közelítenek vagy átlépik a 3 millió forintos határt, azonban a visszajelzések alapján a tapasztalat eddig az, hogy az ügyfelek általában tisztában vannak a változásokkal.

„Ugyan még csak február van, de már átlagosan napi három értesítést küldünk ki, amely arról szól, hogy egy ügyfél közeledik a 3 millió forintos határhoz, vagy át is lépte azt. A kapcsolódó fejlesztés, mely teljesen automatikussá teszi ezt az értesítést, március végére készül el" – jelezte Pataki Gréta, az autokata vezető fejlesztője.

A tapasztalat az, hogy a vállalkozók automatikus megoldást keresnek az egyre bővülő katás kötelezettségek kezelésére, és a változások miatt egyre nagyobb jelentősége van a naprakész és pontos adminisztrációnak, ami csak automatizmusokkal oldható meg. Az autokatához idén januárban rekordszámú katás vállalkozó csatlakozott, ezzel az ő bevallásuk, bevételi és keretnyilvántartásuk már automatikusan történhet.

„A kata bevallás határideje február 25. Jelenleg több mint 2400 bevallás készült el, amely azt jelenti, hogy időarányosan, minden eddiginél több katás vallotta be bevételét önállóan, online, automatikusan az autokatával: már a leadás is online történhet, tavaly óta ugyanis az ONYA-n (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson) keresztül is lehetővé teszi ezt az adóhatóság" – mondta Kohulák Dominika, az autokata szakértője.

„Ez a koronavírus-világjárvány idejében különösen fontos a vállalkozóknak és könyvelőknek is, az online megoldásokkal ugyanis csökkenthetők a szükségtelen személyes találkozások."

A koronavírus időszakában a könyvelők számára is fontos, hogy kevesebb személyes találkozásokkal intézzék a vállalkozások ügyeit. Egyre több könyvelő menedzseli katás vállalkozó ügyfeleit az autokata segítségével, így az adatrögzítést kiváltva az ügyfélelégedettséget növelő, tanácsadási munkákra koncentrálhatnak.

Kisadózó ügyfeleik esetében szinte egyáltalán nem kell adatot rögzíteniük, hiszen az autokata akár automatikusan „lekönyveli" a katás számlákat, kiküldi az adófizetésről szóló értesítőket helyettük, valamint számos könyvelő készíti el így, online az utolsó pillanatban „beeső” kata bevallásokat.

Az igazi bevallás-dömping csak ezután jöhet, sokan ugyanis az utolsó pillanatra hagyják a kata bevallás elkészítését és leadását, számos vállalkozó csak utolsó nap keresi fel könyvelőjét, vagy próbál olyan könyvelőt találni, aki elvállalja a feladatot – amely azonban egy olyan digitális eszköz, mint az autokata segítségével akár 5 perc alatt is elkészíthető és leadható.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS