Kik kerültek a 9. héten a NAV „célkeresztjébe”? – Itt a friss lista

2019. 02. 25., 09:35

Az ADÓtraffipax bejegyzéseiből kiderül, kik és hol számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre a február 25-én kezdődő 9. héten.

Kiemelt ellenőrzési témakörök

  • Minimálbér, garantált bérminimum ellenőrzése

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adóellenőrei és a Munkaügyi Hatóság területi szervezeti egységei februárban közös ellenőrzéseket tartanak országszerte. A gazdálkodók tevékenységétől függetlenül ellenőrzik a 2019. január 1. óta hatályos kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló szabályok betartását. Az ellenőrzések célja, hogy a foglalkoztatók a Kormányrendelet (324/2018., XII. 30.) bérekre vonatkozó előírásait betartsák, és ne sérüljenek a munkavállalók alapvető, munkabérhez kapcsolódó garanciális jogai.

  • Munkaerő-kölcsönzési tevékenységet folytató adózók ellenőrzése

A NAV megyei és fővárosi igazgatóságai 2019. január 31-től kezdték meg a munkaerő-kölcsönzési tevékenységet folytató adózók ellenőrzését. Elsősorban azon adózók számíthatnak ellenőrzésre, akik korábban megszűnt társasággal álltak kapcsolatban az általuk foglalkoztatott magánszemélyek tekintetében, továbbá azon adózók, akik a munkaerő-kölcsönbeadói tevékenység folytatásához szükséges engedéllyel nem rendelkeznek, valamint azok, akik a foglalkoztatással kapcsolatos bejelentési, bevallási, és befizetési kötelezettségeiket nem teljesítették. Amennyiben az ellenőrzések megkezdéséig az adózó teljesíti a jogszabályi kötelezettségeit, abban az esetben mentesül a jogkövetkezmények alól.

  • Online számlaadat-szolgáltatási kötelezettség ellenőrzése

A NAV megyei és fővárosi igazgatóságai január 21-től kockázatelemzés alapján ellenőriznek olyan, online számlaadat-szolgáltatásra kötelezett adózókat, akik a kontrolladatok szerint nem teljesítették adatszolgáltatási kötelezettségüket a 100 ezer forint feletti áfatartalmú értékesítésekről.

Első körben az a mintegy másfélezer vállalkozás számíthat biztosan a revizorok fokozott érdeklődésére, amelyiknél a tételesáfa-kontrolladatok szerint 1 millió forint feletti az áfaeltérés vagy belföldi beszerzését jelentős részben kényszertörlés alatt álló adózókkal bonyolította.

Észak-Budapest

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai fokozottan ellenőrzik a rendezvényszervezőket, és kiemelten a farsangi bálok szervezőit februárban. Az adóellenőrök a nyugta- és számlaadást, valamint a foglalkoztatás szabályszerűségét vizsgálják.

Bács-Kiskun megye

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bács-Kiskun Megyei Adó- és Vámigazgatósága februárban kiemelten ellenőrzi a megye oktatási- és egészségügyi intézményeinek területén lévő büféket és vendéglátóegységeket. Az adóellenőrök a nyugta- és számlaadást, a foglalkoztatás szabályszerűségét és az online pénztárgépek használatával kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják. (Márciusban kiemelten ellenőrzik majd a székhelyszolgáltatók és az azokat igénybevevők bejelentési és változás-bejelentési kötelezettségeinek teljesítését.)

Az igazgatóság munkatársai február 25. és március 1. között Lajosmizsén és Tiszakécskén kiemelten ellenőrzik a számla- és nyugtaadást, majd a pénztárgépekben rögzített adatok alapján folyamatosan nyomon követik a bevételek alakulását. 

Az igazgatóság munkatársai egész évben kiemelten ellenőrzik a zöldség- és gyümölcskereskedőket egész évben. Az adóellenőrök elsősorban a számla- és nyugtaadást, valamint az online pénztárgépek üzemeltetését vizsgálják, továbbá a pénztárgépben rögzített adatok alapján folyamatosan nyomon követik a bevételek alakulását.

Baranya megye

A NAV baranyai munkatársai február 25. és március 3. között Beremenden, Harkányban, Komlón, Lánycsókon, Mohácson, Siklóson valamint a megyeszékhelyen végeznek ellenőrzéseket, ahol a számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatást, az online pénztárgép használatát, valamint a forgalmazott áruk eredetét ellenőrzik. Ahol a pénztárgép által továbbított adatok ezt indokolják, ott forgalomszámlálásra is sor kerülhet.

A revizorok megjelenésére számíthatnak a kiskereskedők és a mozgóárusok, de a piacokra, a közterületen értékesítőkhöz, valamint a megye területén zajló építkezésekre is ellátogatnak a hivatal munkatársai.

A mohácsi Busójáráson a kitelepülők a rendezvény minden napján számíthatnak próbavásárlásokra és ellenőrzésekre.

Békés megye

2019. február 27-én a NAV Békés Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai elsősorban Békéscsabán a Rózsakert Piac és a Vásárcsarnok területén ellenőriznek. A revizorok a foglalkoztatottak bejelentései mellett a nyugta- és számlaadást, valamint a forgalmi viszonyok alakulását vizsgálják. Az ellenőrzésekre – akár ismétlődő jelleggel – egész nap lehet számítani.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai 2019. február 25. és március 1. között a fodrászati, szépségápolási szolgáltatóknál ellenőrzik a számla- és nyugtaadást, valamint a foglalkoztatottak bejelentését. 

Fejér megye

A NAV Fejér Megyei Adó- és Vámigazgatóságának adóellenőrei február 25. és március 1. között ellenőrzik a számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatás szabályszerűségét, az online pénztárgéppel kapcsolatos szabályok betartását, esetenként még forgalomszámlálást is végeznek a pékségeknél.

Hajdú-Bihar megye

A NAV Hajdú-Bihar Megyei Adó- és Vámigazgatósága az alábbi településeken tervez helyszíni ellenőrzéseket 2019. február 25. és március 1. között:

  • február 25. hétfő: Debrecen
  • február 26. kedd: Debrecen
  • február 27. szerda: Debrecen
  • február 28. csütörtök: Debrecen
  • március 1. péntek: Debrecen

A NAV Hajdú-Bihar Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek megfelelő használatát és az alkalmazottak bejelentését ellenőrzik a kereskedőknél, szolgáltatóknál. Emellett fokozott figyelmet fordítanak az online pénztárgép használatára kötelezettek ellenőrzésére, a nyugtaadást már korábban elmulasztókra, továbbá a jövedéki termékek forgalmának ellenőrzésére is.

Heves megye

A NAV Heves Megyei Adó- és Vámigazgatósága a 9. héten az alábbi településeken tervez helyszíni ellenőrzéseket:

  • február 25. hétfő: Gyöngyös
  • február 26. kedd: Boldog
  • február 27. szerda: Nagyréde
  • február 28. csütörtök: Parád
  • március 1. péntek: Eger

A NAV revizorai kiemelten ellenőrzik a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgép használatát, a foglalkoztatás szabályszerűségét, valamint az áruk eredetét.

Az igazgatóság munkatársai 2019 februárjában fokozottan ellenőrzik a megye területén található vendéglátóhelyeket, éttermeket, gyorséttermeket. A NAV revizorai kiemelten ellenőrzik a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgép használatát, a foglalkoztatás szabályszerűségét, valamint az áruk eredetét.

Komárom-Esztergom megye

A NAV Komárom-Esztergom Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai 2019. február 25. és március 1. között fokozottan ellenőrzik a hentesüzleteket. Az adóellenőrök kiemelten vizsgálják a nyugta- és számlaadást, az áruk eredetét, a készpénzkészletet, az alkalmazottak bejelentését, de forgalomszámlálásra is sor kerülhet.

Nógrád megye

A NAV Nógrád Megyei Adó- és Vámigazgatósága 2019. február 25. és március 1. között az alábbi településeken tervez helyszíni ellenőrzéseket:

  • február 25. hétfő: Szécsény és környéke
  • február 27. szerda: Bátonyterenye és környéke
  • február 8. csütörtök: Pásztó és környéke
  • március 1. péntek: Salgótarján és környéke

A revizorok elsősorban a pékségeknél ellenőrzik az alkalmazottak bejelentését, a forgalmazott áruk eredetét, valamint a számla- és nyugtaadást. Az online pénztárgépekhez kapcsolódóan a tényleges és a bizonylatolt készpénzkészlet egyezőségét, a napi nyitó pénzkészlet rögzítését és a pénztárgép éves felülvizsgálatát vizsgálják.

Pest megye

A NAV Pest Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai kiemelten ellenőrzik 2019. február 25. és március 10. között a virágkereskedőket.

A revizorok főként a számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatás szabályszerűségét és az online pénztárgéppel kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják, valamint a foglalkoztattak társadalombiztosítási bejelentését.

Somogy megye

A NAV Somogy Megyei Adó- és Vámigazgatósága az 9. héten folytatja azoknak a pénztárgépeknek az ellenőrzését, amelyek nem kommunikálnak a NAV szerverével, valamint az építőipari tevékenység körében a foglalkoztatottak bejelentésének ellenőrzését. Az építkezéseken az ellenőrök időnként a kormányhivatal munkaügyi ellenőreivel közösen jelennek meg.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

A NAV Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Adó- és Vámigazgatósága a 9. héten az alábbi településeken tervez helyszíni ellenőrzéseket:

  • február 25. hétfő: Vaja, Őr, Jármi
  • február 26. kedd: Nyírmada, Nyíregyháza
  • február 27. szerda: Nyírjákó, Laskod
  • február 28. csütörtök: Kocsord, Győrtelek, Ököritófülpös
  • március 1. péntek: Kótaj, Nyíregyháza

A NAV munkatársai a kereskedők és vendéglátók nyugta- és számlaadásának ellenőrzése mellett kiemelt figyelmet fordítanak az építőipari alkalmazottak szabályszerű foglalkoztatásának vizsgálatára is.

Vas megye

A NAV Vas Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai 2019. február 18. és 2019. március 1. között folyamatosan ellenőrzik a zöldség, gyümölcs kereskedelemmel foglalkozó adózókat. A NAV szakemberei elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek használatát, valamint az alkalmazottak bejelentését vizsgálják. Az ellenőrzések mellett forgalomszámlálásra is sor kerülhet.

Veszprém megye

A NAV Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai 2019. február 25. és március 1. között az alábbi településeken terveznek helyszíni ellenőrzéseket:

  • február 25. hétfő: Csesznek, Csetény, Dudar
  • február 26. kedd: Somlószőlős, Somlóvásárhely, Doba
  • február 27. szerda: Csabrendek, Dabronc, Gógánfa
  • február 28. csütörtök: Mezőlak, Nyárád, Ugod
  • március 1. péntek: Nagyvázsony, Kapolcs, Monostorapáti

A NAV ellenőrei főként a számla- és nyugtaadást, a foglalkoztatás szabályszerűségét és az online pénztárgépek megfelelő használatát vizsgálják.

ADÓtraffipax

„A NAV honlapján elérhető ADÓtraffipax rovat előre jelzi, hogy hol és mikor kell számítani vizsgálatokra. Az ellenőrzések előre meghirdetésével a NAV támogatja és ösztönzi a vállalkozásokat, hogy tartsák be a szabályokat, önszántukból javítsák a hibákat, pótolják a hiányosságokat, elkerülve ezzel a törvényekből adódó negatív következményeket. Jó tudni azonban, hogy a NAV előzetes, nyilvános figyelmeztetés nélkül is bárhol megjelenhet.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS