A NAV átalakuló ellenőrzési szemléletében egyre nagyobb szerepet kapnak a valós idejű, célzott vizsgálatok. Kevesebb ellenőrzéssel, központosított kockázatelemzéssel és új szolgáltatások bevezetésével, mint például a kiemelt adózók előzetes értesítése, a támogató eljárás vagy az adótraffipax, hatékonyabban biztosíthatók a bevételek – olvasható az adóhivatal „Bulletin 2018” című kiadványában.
Csökkent az ellenőrzéstípusok száma is. Középpontba került a jogkövetéssel arányos hatósági fellépés. A támogató eljárások és támogató jellegű ellenőrzések jelentős költségvetési bevételt produkáltak, 2018-ban 15 475 támogató jellegű ellenőrzés eredményeként az adózók önellenőrző, illetve alapbevallásaikban 13,18 milliárd forint adóról adtak számot.
A NAV 2018-tól az EU tagállamai közül egyedüliként biztosítja a papírmentes ellenőrzést. 2018-ban 12 ezer ilyen ellenőrzés volt. Ezekben az eljárásokban az adózó személyes részvételére nincs szükség, a NAV az ellenőrzés hivatalos iratait az ügyfél elektronikus tárhelyére küldi, az ellenőrzött fél iratait, beadványait pedig hivatali tárhelyén fogadja az erre a célra rendszeresített ELLUGY nyomtatvány segítségével. Ezekkel az újításokkal jelentősen egyszerűsödött az ellenőrzési eljárás és csökkentek az adózó, valamint a hivatal költségei, időráfordítása is.
Szakterületi ellenőrzések
A 190,6 ezer adószakmai vizsgálat 122 ezer adózót érintett. A feltárt adókülönbözet meghaladta a 274,5 milliárd forintot, a kivetett szankciók összege 208,6 milliárd forintot tett ki. Az online pénztárgépek adatainak felhasználásával végzett 9,6 ezer ellenőrzés összesen 2,8 milliárd forint adókülönbözetre derített fényt. A jövedéki szakterületen befejezett 48,5 ezer ellenőrzés 13,5 ezer esetben tárt fel jogsértést, a kiszabható bírság összege megközelítette a 2,9 milliárd forintot. 2018-ban mintegy 3,5 ezer fémkereskedelmi ellenőrzést folytatott le a hivatal, a közúti ellenőrzések során feltárt jogsértések miatt 5,6 ezer esetben kellett közigazgatási bírságot kiszabni mintegy 850,7 millió forint értékben. A több mint 190 ezer járműellenőrzés 21,4 ezer EKÁER-bejelentéssel kapcsolatos jogsértést állapított meg.
EKÁER-ellenőrzések
Az EKÁER adatainak felhasználásával végzett 16,1 ezer ellenőrzés 2018-ban 36,3 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel, a bejelentések száma meghaladta a 13,4 milliót. Jól érzékelteti a rendszer előnyeit, hogy az előző évhez képest kevesebb ellenőrzést végeztek a NAV munkatársai, mégis magasabb találati aránnyal. A kockázatelemzés módszerével nagy eséllyel olyan adózók vizsgálatára kerül sor, akiknél adózási szempontból nagy valószínűséggel szabálytalan az üzletmenet. Kiugróan magas a korábbi évekhez viszonyítva a szakterületeinknek – ezen belül a bűnügyi szakterületnek – átadott információk mennyisége, ami azt is jelenti, hogy egy adózóról több szakterület adatai összefutnak a NAV rendszerében.
Foglalkoztatotti riasztás
2018-as fejlesztés a foglalkoztatotti riasztás rendszere, ami az ellenőrzési és bűnügyi tapasztalatok alapján kockázatos szektorokban, a gyakran új foglalkoztatóhoz kerülő, esetleg munkaerő-kölcsönzőn keresztül foglalkoztatott magánszemélyek adatait monitorozza. A rendszer a jelenleg követett mintegy 83 ezer adózó T1041 jelű bejelentéseinek változását, sőt, az őket foglalkoztató cégek bevallásait és befizetéseit is vizsgálja. A szisztéma segítségével a NAV 2018-ban 481 ellenőrzést zárt le, több mint 1,3 milliárd forint nettó adókülönbözetet feltárva. A riasztás alapján indított támogató ellenőrzések 200 millió forint többletbefizetést eredményeztek. Az eljárások eredményeként gyakran sikerül elérni, hogy a korábban bejelentés vagy járulékfizetés nélkül alkalmazott munkavállalók helyzete rendeződik, foglalkoztatásuk a szabályok betartása mellett folytatódik. (NAV)
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.